Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstał film o ojcu polskiego gazownictwa. Premiera w środę w Rzeszowie

Dodano: 21.06.2021 r. / Informacja prasowa

Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, producent Bogdan A. Miszczak oraz reżyser Mariusz Bonaszewski zapraszają na rzeszowską premierę filmu "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2021 (środa) o godz. 18:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu o twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianie Wieleżyńskim. W najnowszej produkcji Bogdana Miszczaka zobaczymy m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Film jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Produkcja otrzymała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.

Marian Wieleżyński - inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył  przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).

Film przedstawia sylwetkę i osiągniecia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński.

- Cykl „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” powstał z myślą o przybliżeniu twórców światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza. Dlatego to właśnie On został pierwszym bohaterem naszego cyklu. Dzieło i wizję Ignacego Łukasiewicza kontynuował Marian Wieleżyński – ojciec polskiego gazu. Jego osiągnięcia zostały zupełnie zapomniane. Stąd pomysł by bohaterem kolejnego filmu został właśnie „Alchemik ze Lwowa” - tłumaczy producent, Bogdan Miszczak.

- Nieczęsto zdarzają się takie postacie – nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Wynalazca i społecznik, przy każdej okazji podkreślający, że dobry interes to taki, który wszystkie strony uważają za dobry - podkreśla scenarzystka, Małgorzata Sobieszczańska.

W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

- Przygody były trzy. Po pierwsze będąc Ignacym Łukasiewiczem w poprzedniej produkcji Bogdana Miszczaka znalazłem się w tych samych miejscach w rzeczywistości po Łukasiewiczu. Podróżowałem jakby po świecie, do którego stworzenia Łukasiewicz kolosalnie się przyczynił. Po drugie odkrywaliśmy całą ekipą losy niezwykle istotnego dla regionu człowieka, którego osiągnięcia są kompletnie zapomniane. No i wreszcie ja aktor reżyserowałem swoich, nie tylko po fachu, kolegów. Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz „jak to trzeba zrobić”, dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. A przede wszystkim wiesz co reżyser pracując z aktorami robi źle. No i doczekałem się „sprawdzam”, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła - opowiada Mariusz Bonaszewski.

Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Odpowiada za nie Mariusz Konopka.

Film będzie miał swoją ogólnopolską premierę 21 czerwca w warszawskim kinie Luna (transmisję online na stronie www.telewizjaobiektyw.pl).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wiosenna Giełda Biżuterii i Minerałów w Rzeszowie. Blisko 100 wystawców i szkielet krokodyla sprzed 50 milionów lat

W dniach 11 i 12 kwietnia Hala Podpromie zamieni się w raj dla miłośników biżuterii, minerałów i skamieniałości. Wiosenna Giełda Biżuterii i Minerałów to jedna z największych tego typu imprez w regionie.

Aktualności

Historia rzeszowskiego żużla w kadrach. Wystawa fotografii na murze Stadionu Miejskiego

Na murze Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej 69 w Rzeszowie można oglądać plenerową wystawę fotografii Michała Drozda pt. „Dziś wygra Stal”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 17 czerwca 2026 roku i...

Aktualności

Rzeszowska Majówka rozpocznie sezon wydarzeń plenerowych 2026

Wiosna i lato w Rzeszowie jak co roku będą obfitować w liczne wydarzenia plenerowe o charakterze kulturalnym, artystycznym i społecznym, w tym te największe i najbardziej znane, które rokrocznie gromadzą tłumy mieszkańców...

Aktualności

Rusza nowa odsłona cyklu „Czas sztuki” wzbogacona o naukę czytania obrazów

9 kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach startuje nowa odsłona cyklu Czas sztuki, wzbogacona o warsztaty poświęcone świadomemu odbiorowi i interpretacji dzieł malarskich. W ramach inicjatywy zaplanowano pięć spotkań.

Aktualności

Kwietniowy DKF Klaps z nowym filmem koreańskiego mistrza kina [repertuar]

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego kina na kwietniowe seanse połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami, które poprowadzi Dominik Nykiel. W repertuarze znalazło się m.in. najnowsze dzieło koreańskiego mistrza kina...

Aktualności

Post-punk i elektronika w podziemiach. Blokowisko i Poczta Polska zagrają w Rzeszowskich Piwnicach

24 kwietnia o godzinie 20:00, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach trasy Objazd Tour 2026. Do stolicy Podkarpacia zjadą dwa zespoły, które nie boją się eksperymentów – warszawsko-krakowskie Blokowisko...

Aktualności

Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na „Śluby panieńskie” Fredry w Rzeszowie

„Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry to kolejny spektakl od artystów z Teatru Klasyki Polskiej. Ta wybitna komedia o ponadczasowym przesłaniu pojawi się już 18 kwietnia na deskach Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

Maciej Tubis zagra Chopina na nowym fortepianie. Wyjątkowy koncert w WDK

10 kwietnia o godz. 19.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi Maciej Tubis – pianista, kompozytor i improwizator, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Reklama