Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstał film o ojcu polskiego gazownictwa. Premiera w środę w Rzeszowie

Dodano: 21.06.2021 r. / Informacja prasowa

Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, producent Bogdan A. Miszczak oraz reżyser Mariusz Bonaszewski zapraszają na rzeszowską premierę filmu "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2021 (środa) o godz. 18:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu o twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianie Wieleżyńskim. W najnowszej produkcji Bogdana Miszczaka zobaczymy m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Film jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Produkcja otrzymała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.

Marian Wieleżyński - inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył  przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).

Film przedstawia sylwetkę i osiągniecia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński.

- Cykl „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” powstał z myślą o przybliżeniu twórców światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza. Dlatego to właśnie On został pierwszym bohaterem naszego cyklu. Dzieło i wizję Ignacego Łukasiewicza kontynuował Marian Wieleżyński – ojciec polskiego gazu. Jego osiągnięcia zostały zupełnie zapomniane. Stąd pomysł by bohaterem kolejnego filmu został właśnie „Alchemik ze Lwowa” - tłumaczy producent, Bogdan Miszczak.

- Nieczęsto zdarzają się takie postacie – nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Wynalazca i społecznik, przy każdej okazji podkreślający, że dobry interes to taki, który wszystkie strony uważają za dobry - podkreśla scenarzystka, Małgorzata Sobieszczańska.

W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

- Przygody były trzy. Po pierwsze będąc Ignacym Łukasiewiczem w poprzedniej produkcji Bogdana Miszczaka znalazłem się w tych samych miejscach w rzeczywistości po Łukasiewiczu. Podróżowałem jakby po świecie, do którego stworzenia Łukasiewicz kolosalnie się przyczynił. Po drugie odkrywaliśmy całą ekipą losy niezwykle istotnego dla regionu człowieka, którego osiągnięcia są kompletnie zapomniane. No i wreszcie ja aktor reżyserowałem swoich, nie tylko po fachu, kolegów. Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz „jak to trzeba zrobić”, dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. A przede wszystkim wiesz co reżyser pracując z aktorami robi źle. No i doczekałem się „sprawdzam”, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła - opowiada Mariusz Bonaszewski.

Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Odpowiada za nie Mariusz Konopka.

Film będzie miał swoją ogólnopolską premierę 21 czerwca w warszawskim kinie Luna (transmisję online na stronie www.telewizjaobiektyw.pl).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Najlepsze ilustracje dla dzieci z całego świata. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 8 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można zobaczyć prace nagrodzone podczas Biennale Ilustracji Bratysława 2025 – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych ilustracji książkowej dla dzieci.

Aktualności

Modelki na Rzeszowskich KultURaliach

„Jeden z najszybciej rosnących zespołów na polskiej scenie muzycznej. Od 2023 roku ich utwory zdobyły już setki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych, a refreny błyskawicznie trafiają na playlisty i do social mediów”...

Aktualności

Kultowy „Żywot Briana” wraca na wielki ekran. Seanse w Zorzy w kwietniu i w maju

W kwietniu w maju Kino Zorza organizuje cztery seanse specjalne, podczas których będzie można zobaczyć na wielkim ekranie kultowy film „Żywot Briana” według Monty Pythona w zremasterowanej wersji. Bilety są już w...

Aktualności

Symfonia „Apokaliptyczna” Brucknera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Już w najbliższy piątek, 27 marca 2026 r. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą czeskiego dyrygenta Jiřího Petrdlíka wykona monumentalne dzieło Antona Brucknera – VIII Symfonię c-moll „Apokaliptyczną"

Aktualności

Ponad 420 tys. zł dla RDK na zwiększenie dostępności oferty

Dzięki pozyskanym przez Rzeszowski Dom Kultury środkom o łącznej wysokości 423 tysięcy złotych wprowadzone zostaną rozwiązania ułatwiające korzystanie z kultury w Rzeszowie osobom o różnych potrzebach – nie tylko osobom z niepełnosprawnościami,...

Aktualności

„Piosenka w Meloniku”. Ruszyła sprzedaż biletów na Koncert Galowy, gwiazdą Igor Herbut

Do sprzedaży trafiły bilety na Koncert Galowy tegorocznej edycji festiwalu „Piosenka w Meloniku” organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. Gwiazdą wieczoru będzie Igor Herbut. Przewodniczącym jury jest Robert Janowski.

Aktualności

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich...

Aktualności

Ulubiony pianista rzeszowskiej publiczności Grzegorz Niemczuk wraca do Rzeszowa już 22 kwietnia. Tym razem zagra na fortepianie Fazioli!

Filharmonia Podkarpacka już 22.04 ponownie stanie się sceną wydarzenia, na które melomani czekają z niecierpliwością. Do Rzeszowa powraca Grzegorz Niemczuk – pianista światowego formatu i artysta, którego publiczność darzy tu szczególną sympatią....

Reklama