Rzeszów - Sobota, 03.05.2025
Reklama

"Powrót do raju. Spotkanie". Wystawa prac 4 artystów w Muzeum Etnograficznym

Dodano: /

14 kwietnia br. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie odbędzie się wernisaz nowej wystawy czasowej zatytłowanej w . „Powrót do raju. Spotkanie”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 20 czerwca br.

Na wystawie znajdą się prace plastyczne 4 artystów: Andrzeja Niedoby, Marka Pokrywki, Wojciecha Trzyny i Stanisława Tabisza (którego pamięci koledzy dedykują wystawę).

Trzech z nich pochodzi lub wychowało się na wsi i w miasteczkach Polski Południowo-Wschodniej. Ten swoisty mikrokosmos żył w cyklicznym rytmie zmieniających się pór roku, powiązanych z nim prac gospodarskich i liturgii kościelnej. Tych czterech artystów łączy wyczuwalne podobieństwo wrażliwości i wyobraźni oraz podobne zainteresowania i poszukiwania. Stąd też pragnienie powrotu do początku, czyli tego wszystkiego, co w tradycji naszego kręgu kulturowego nazywa się rajem. A jest nim mikrokosmos dzieciństwa: rodzina, lokalna społeczność, ich zwyczaje, ważne miejsca i wydarzenia decydujące o losie i przeznaczeniu. Prezentowane na ekspozycji prace stanowią pewien rodzaj wspólnotowej narracji, są to też głosy do różnych wariantów tej samej historii. Wybrane na wystawę obrazy, rysunki czy rzeźby przypominają, że istnieje sfera wartości aktualnych i istotnych zawsze i w każdych czasach.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Monika Brodka zamiast Darii Zawiałow na Rzeszowskich Juwenaliach

W związku z nagłą chorobą, Daria Zawiałow nie wystąpi na tegorocznych Juwenaliach Rzeszowskich. Zastąpi ją Monika Brodka. Największa studencka impreza na Podkarpaciu odbędzie się już w najbliższy weekend.

PUNKOWY PERFORMANCE

Koncert formacji Siksa w Rzeszowskich Piwnicach

Siksa to duet stworzony przez wokalistkę i performerkę Alex Freiheit i basistę Piotra "Burima" Buratyńskiego. To nie tylko zespół muzyczny, to manifest artystycznej odwagi, połączenia osobistych doświadczeń oraz wyjątkowej ekspresji scenicznej.

Wtorek z klasyką

Seksmisja - kultowa komedia Juliusza Machulskiego na dużym ekranie

Dokładnie w dniu 40-lecia premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe przypomni kultową komedię Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.

Aktualności

PDF. Jacek Stankiewicz o fotografiach Rzeszowa "z różnych szuflad"

29 kwietnia w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego odbędzie się kolejne otwarte spotkanie z cyklu „Poniedziałkowe Dyskusje Fotograficzne (PDF)”.

Aktualności

ESK 2024. Koncert Miss God z harfą laserową i interaktywna instalacja

Głosy Wschodu / East Voices to kolejny projekt artystyczny, który będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Reklama