Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

"Rzeszów kiedyś i dziś" na fotografiach

Dodano: 30.04.2019 r. / ViC

3 Maja, w dniu Święta Paniagi w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pochodzących z archiwum Galerii zatytułowanej „Rzeszów kiedyś i dziś”. Na wystawie prezentowane będą prace autorstwa Józefa Gajdy, Ireny Gałuszki, Jacka Fischera, Jerzego Jawczaka, Zdzisława Postępskiego, Józefa Ryciuka oraz Jacka Stankiewicza. Z kolei w Galerii Debiuty zobaczymy fotografie z 2018 roku autorstwa Maksyma Kińczyka - ucznia Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie – który starał się uchwycić identyczne kadry - ujęcia ulic, obiektów i placów Rzeszowa. Dzięki takiemu porównaniu zwiedzających czeka sentymentalna podróż po Rzeszowie.

Ponadto w Galerii Debiuty prezentowana będzie również wystawa zatytułowana „Rzeszowskie historie zapisane w drewnie”, której autorkami są studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego: Izabela Słysz, Karolina Paśko (Galeria Debiuty) studentki architektury krajobrazu na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką merytoryczną dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek.

Wystawa ta stanowi częściowe podsumowanie krajobrazowej inwentaryzacji miasta Rzeszowa w zakresie tradycyjnego drewnianego budownictwa mieszkalnego, jaką od 2017 r. prowadzą studenci Koła Naukowego „Krajobrazy” działającego przy Zakładzie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wybrane fotografie są rodzajem zaproszenia do sentymentalnej podróży po rzeszowskim krajobrazie, jakiego być może nie znamy. Towarzyszą im komentarze znanych badaczy drewnianej architektury, przekonujące o jej wyjątkowości i potrzebie ochrony.

Termin ekspozycji: 29.04.-14.06.2019 r.

Przed siedzibą Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa prezentowana jest wystawa fotografii autorstwa Bogdana Szczupaja „Chorwacja – natura, kultura, dziedzictwo”, którą będzie można zwiedzać do 30 sierpnia 2019 r.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Otwieranie róży” - spotkanie poetyckie z Dorotą Kwoką i Stachem Ożogiem

14 lutego o godz. 18:00 w filii nr 16 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie (ul. Gromskiego 10C), odbędzie się spotkanie poetyckie pn. Otwieranie róży. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać...

Aktualności

Japonia w obiektywie Krystiana Bielatowicza i Wacława Nowackiego. Nowe wystawy w GFMR

„Moments” Krystiana Bielatowicza oraz „MA” Wacława Nowackiego – to dwie nowe wystawy prezentowane w przestrzeni Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Obydwie poświęcone są Japonii. Będzie je można oglądać do 17 lutego.

ferie w mieście

Rzeszowski Zamek ponownie otwarty dla zwiedzających

Podczas ferii będzie możliwość zwiedzania wnętrz rzeszowskiego zamku. Spacery dedykowane całym rodzinom, będą organizowane przez Rzeszowskie Piwnice w dniach 17 i 24 lutego 2025 r. Udział w zwiedzaniu jest płatny.

Aktualności

„Nie ma nudy na dzielnicy”. Prezydent Rzeszowa ogłosił konkurs

RZESZÓW. „Nie ma nudy na dzielnicy” – to projekt wybrany do realizacji przez mieszkańców podczas ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na to zadanie zarezerwowana jest kwota 50 tys. zł.

Aktualności

Koncert z muzyką francuskich kompozytorów rozpocznie II część 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy koncert w Filharmonii Podkarpackiej otworzy II część jubileuszowego, 70. Sezonu artystycznego. Tego wieczoru w sali widowiskowej zabrzmi muzyka francuskich kompozytorów. Solistką wieczoru będzie francuska wiolonczelistka Astrig Siranossian. Orkiestrę poprowadzi pochodzący z...

Aktualności

Dwa rzeszowskie zespoły na kolejnym koncercie poprzedzającym Rockową Noc

Organizatorzy najgłośniejszego festiwalu w Rzeszowie ogłosili wykonawców kolejnego koncertu w ramach cyklu Rockowa Noc from the Basement. 22 marca w Rzeszowskich Piwnicach zagrają SARS i TOWOT.

Aktualności

Utwory Abby i innych legendarnych zespołów w symfonicznych aranżacjach

Soliści, orkiestra, tancerze - łącznie ponad 50 osób na scenie przeniesie słuchaczy w czasy największych hitów disco i pop podczas wyjątkowego koncertu w FIlharmonii Podkarpackiej pn. "Abba i inni symfonicznie".

Reklama