Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Spektakl "Siemaszki" na najważniejszym festiwalu teatralnym w Polsce

Dodano: /

9 grudnia o godz. 20:30 na legendarnej Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentuje spektakl „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery. Spektakl został zakwalifikowany do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia – Inferno.

Werdykt międzynarodowego jury konkursu poznamy 14 grudnia.

W zapowiedzi na stronie www Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia czytamy:

„Tym spektaklem rzeszowski teatr, dotykając trudnych tematów polsko-ukraińskiej przeszłości, wdarł się w orbitę najważniejszych krajowych polskich festiwali teatralnych. Materiały dokumentalne, wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych potwierdzają, że uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.
Historia miesza się liryzmem podszytym goryczą. 1000 lat temu Polacy i Ukraińcy spotkali się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich wcześniej inwektywami. Bitwa o Lwów nie skończyła się wraz z powstaniem II RP, tylko miała kontynuację w postaci rzezi na Wołyniu. A gdy zamrażarka komunizmu przestała działać, na nowo mierzymy się z trudnymi, zmitologizowanymi tematami polskiego kolonializmu, Bandery, grobów na dawnych Kresach, ale i opustoszałych wsi w Bieszczadach. A także niełatwych relacji z setkami tysiący Ukraińców, którzy pracują we współczesnej Polsce, ratując naszą gospodarkę, ale i budząc irracjonalne uprzedzenia.

Kompleks wyższości i pogarda mieszają się z poczuciem historycznej traumy. Tak jak w otwierającej spektakl scenie, gdy ukraińska aktorka przybywa do Rzeszowa, by zagrać Ukrainkę, co oczywiście budzi pytania, czy polscy aktorzy nie mogliby tego zrobić lepiej.
Symbolem powikłanych relacji i niepełnej komunikacji jest graniczna miejscowość Beniowa, która nie ma przejścia z ukraińskiej strony na polską i odwrotnie. Mieszkańcy nie mogą w upalne dni przekroczyć Sanu i schronić się pod lipą, która od dwustu lat rośnie półtora kilometra od ich domów.”

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Bajka Disco Club zamyka się. W marcu trzy ostatnie imprezy pożegnalne

„Z ciężkim sercem, ale i ogromną wdzięcznością ogłaszamy, że nadszedł czas, by zakończyć działalność naszego klubu”. Po ośmiu latach działalności, jeden z największych obiektów na klubowej mapie Rzeszowa kończy działalność.

Aktualności

Jest program 64. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wśród gwiazd m.in. Placido Domingo i Paul Young

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w terminie 15 maja – 8 czerwca 2025r. Wśród gwiazd: Placido Domingo – jeden z najwybitniejszych artystów operowych, a także charyzmatyczny soulowo-popowy wokalista Paul Young!

Aktualności

Taniec, śpiew, plastyka, sport i wiele wiele więcej. Rusza nabór na zajęcia w Centrum Młodzieży w Rzeszowie

15 marca 2025 r. startują zapisy na zajęcia w pracowniach Centrum Młodzieży w Rzeszowie na rok szkolny 2025/2026. Do wyboru jest kilkadziesiąt różnego rodzaju aktywności w kilku lokalizacjach na terenie miasta. Są...

Aktualności

WDK w Rzeszowie zaprasza na teatralną podróż do świata PRL’u

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 23 marca br. W Wojewódzkim Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl zatytułowany „Nasz Mały PRL”.

Aktualności

Jubileusz 35-lecia zespołu Impet. Dwa widowiska i wywiad z Bernadettą Wojtuń - Sikorą, kierownikiem i choreografem zespołu

35 lat minęło jak jeden dzień! Działający przy Centrum Młodzieży w Rzeszowie Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet”, świętuje Wielki Jubileusz – 35-lecie istnienia. Z tej okazji już 15 marca 2025 r. w...

Aktualności

W weekend do Rzeszowa przyjeżdża cyrk Safari – z nowym namiotem i najnowszym programem ,,Dream Circus"

Cyrk Safari, jeden z najstarszych cyrków w Polsce, już w najbliższy weekend rozłoży swój namiot w Rzeszowie. W programie międzynarodowy skład artystów z Ukrainy, Bułgarii, Polski, Hiszpanii i Kenii.

Aktualności

Finisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Furmana i spotkanie z autorem

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wyjątkowe, wieczorne spotkanie z fotografią oraz autorem wystawy pt. "Męskie Rozmowy", Zbigniewem Furmanem. FInisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 14 marca 2025 o godz. 18:00.

Aktualności

Muzyka Erica Claptona zabrzmi w Rzeszowskich Piwnicach

Z okazji 80. urodzin legendy rocka, Erica Claptona, pod koniec marca w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Clappton - A Tribute to Eric Clapton.

Reklama