Rzeszów - Poniedziałek, 06.04.2026
Reklama

W październiku kolejna edycja projektu Miasto: Twórca [PROGRAM]

Dodano: 03.10.2025 r. / Redakcja

„Miasto:Twórca” to projekt realizowany przez Estradę Rzeszowską i Rzeszowski Inkubator Kultury, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom pracy artystów oraz miejsc, w których rodzi się sztuka. To wyjątkowa okazja, by zajrzeć „od kuchni” w proces twórczy i lepiej zrozumieć, jak powstają artystyczne idee.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Co się tworzy?”. Kieruje ono uwagę na młodych artystów i ich projekty. Program podkreśla to, co obecnie kształtuje lokalną scenę – od nowych trendów i inspiracji, po eksperymenty z formą i mediami.

„Miasto:Twórca” to szansa na poznanie świeżych, autorskich pomysłów i obserwowanie procesu powstawania sztuki nie tylko podczas wystaw, ale również w pracowniach, na panelach dyskusyjnych, targach sztuki czy koncertach.

Ideą projektu jest łączenie twórców z mieszkańcami i tworzenie przestrzeni autentycznego, bezpośredniego i interaktywnego kontaktu ze sztuką.

Od 23 do 26 października miasto stanie się przestrzenią wystaw, spotkań, koncertów i twórczych odkryć.

W czwartek, 23 października, w Willi Januszów odbędzie się wernisaż wystawy „Chciałabym, żeby to był tylko sen” Zofii Gajewskiej. W piątek, 24 października, na uczestników czekają kolejne wystawy, panel dyskusyjny i koncert Opal Coast. Sobota, 25 października, to dzień pełen wydarzeń – od targów sztuki w Rzeszowskich Piwnicach, przez dni otwarte pracowni artystycznych, aż po nocną imprezę Electronic Bloom – Intergalactic Tango. W niedzielę, 26 października, projekt zakończy się śniadaniem ze sztuką w Hali Targowej, pokazami spektaklu „Jarema” i dalszym zwiedzaniem wystaw oraz pracowni artystów.


HARMONOGRAM

23 października (czwartek)


18:00 Wernisaż wystawy Chciałabym, żeby to był tylko sen

Autorka: Zofia Gajewska, Kuratorka: Adrianna Gajdziszewska

Miejsce: Willa Januszów, Jagiellońska 24


24 października (piątek)

12:00 - 18:00 Wystawa Chciałabym, żeby to był tylko sen

Miejsce: Willa Januszów, Jagiellońska 24


18:00 - Wernisaż wystawy Jarema schodzi ze sceny

Autorzy: Zuzanna Bąk i Radek Mazur, Kuratorka: Magdalena Janicka-Rzeszutek

Miejsce: Króla Kazimierza 25


19:00 - Panel dyskusyjny

Miejsce: Króla Kazimierza 25


20:00 Koncert Opal Coast

Miejsce: Króla Kazimierza 25


25 października (sobota)


12:00 – 19:00 Wystawa Chciałabym, żeby to był tylko sen

Miejsce: Willa Januszów, Jagiellońska 24


12:00 – 19:00 Wystawa Jarema schodzi ze sceny

Miejsce: Króla Kazimierza 25


12:00 – 16:00 Co się tworzy? -Targi sztuki

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice

12:00 – 18:00 Dni otwartych pracowni artystycznych


21:00 – 04:00 Electronic Bloom - Intergalactic Tango (Impreza biletowana)

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice


26 października (niedziela)


10:00 – 13:00 Śniadanie ze sztuką, Kawa/jedzenie/muzyka/sztuka

Miejsce: Hala Targowa


12:00 – 19:00 Wystawa Chciałabym, żeby to był tylko sen

Miejsce: Willa Januszów, Jagiellońska 24


12:00 – 19:00 Wystawa Jarema schodzi ze sceny

Miejsce: Króla Kazimierza 25


12:00 – 18:00 Dni otwartych pracowni artystycznych


14:00 – Jarema - projekcja spektaklu i spotkanie z autorami

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice


25-26 października - dni otwartych pracowni artystycznych – lista pracowni

12:00 – 15:00

Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Załęska 7a

Wydział Sztuk Pięknych UR, al. Kopisto 2a

Piotr Lewandowski, ul. Batorego 26

Wincenty Dublański, ul.Sokoła 11/7a


15:00-18:00

Katarzyna Lewandowska, ul. Akacjowa 58

Piotr Dawid Woroniec, ul. Przesmyk 2/10

Karolina Brzuzan, ul. Pułaskiego 9/107b

Pracownie BWA: Renata Szyszlak, Barbara Hubert, Iwona Urbańska-Bać, Maciej Majewski / Piotr Rędziniak (Pracownia naPIĘĆ), ul. Sobieskiego 18



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Teatr na ekranie" nowy cykl w Kinie za Rogiem Cafe

Rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe rusza z nowym cyklem pn. „Teatr na ekranie”. Raz w miesiącu, w poniedziałek, na ekranie wyświetlane będą ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Patriotyczny. Koncerty, pokaz filmowy i turniej rycerski

2 maja 2024 r., w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, już po raz trzeci w Rzeszowie odbędzie się Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego. Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Muzyczne widowisko w Rzeszowie z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2024 r., czyli w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem młodzieży z Podkarpacia. Podczas widowiska usłyszmy 15 europejskich przebojów.

Aktualności

"Rzecz o Aniołach" w BWA. 50-lecie pracy twórczej Marii Monikowskiej-Tabisz

25 kwietnia 2024 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Marii Monikowskiej-Tabisz zatytułowanej “Rzecz o Aniołach”. Ekspozycja prezentuje ponad 50 prac artystki ukazujących malarskie wizje biblijnych aniołów.

Aktualności

ESK 2024. Dziewiąta edycja „Bitwy o Wschód”. Breakdance w fosie rzeszowskiego Zamku

Niespełna dwa miesiące pozostało do tegorocznej edycji największego na Podkarpaciu i jednego z najciekawszych muzycznych festiwali w Polsce - festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Ale już teraz organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły...

Aktualności

Rockowa Noc from the Basement vol. 2. Popiór w Rzeszowskich Piwnicach

Popiór, to kolejny zespół, który wystąpi w ramach cyklu koncertów Rockowa Noc from the Basement, poprzedzających najgłośniejszy festiwal w Rzeszowie. Zespół wystapi 17 maja w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Dzieci we współczesnym świecie na fotografiach w Galerii Nierzeczywistej

Prace ponad 70 autorów prezentowane będą w rzeszowskiej Galerii Nierzeczywistej w ramach 17. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego „Wszystkie Dzieci Świata”, organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Aktualności

Disco lat 90. Haddaway, Mr. President i Ice Mc wystąpią w Rzeszowie

W czerwcu do Rzeszowa przyjadą legendy muzyki pop lat 90-tych. Podczas koncertu, Haddaway, Mr. President i Ice Mc wykonają m.in. swoje największe hity: "What is love", "Coco Jamboo" czy "Think about the...

Reklama