Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

Dodano: 11.05.2026 r. / Redakcja

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Pierwszy tego typu konkurs na świecie

I Międzynarodowe Biennale Plakatu Muzycznego dobiega końca. To pierwszy tego typu konkurs na świecie, który dzięki inicjatywie prof. Patrycji Longawy i zaangażowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się właśnie w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny i artystyczny, a jego finałem będzie spotkanie z artystą światowego formatu.

Spotkanie i seans w Sali Senatu

12 maja 2026 roku o godz. 11:30 gościem WSIiZ będzie Lex Drewinski, polski plakacista i nauczyciel akademicki. Wydarzenie odbędzie się w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film dokumentalny „Lex Drewinski w Kosmosie". To opowieść o życiu artysty, jego drodze do sukcesu i podejściu do sztuki, ale także o samym plakacie — medium, w którym, zgodnie z dewizą profesora, „odejmować znaczy dodawać".

Film został zrealizowany przez duet: Marek Osajda (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) oraz Bartosz Jurgiewicz, montażysta i autor zdjęć.

Lex Drewinski

Profesor Lex Drewinski urodził się w Szczecinie. W latach 1976–1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W latach 1983–1985 pracował jako reżyser i scenarzysta w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Berlina Zachodniego.

W 1992 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Od 2010 roku jest również profesorem na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.

Pisze felietony do kwartalnika o designie „2+3D”. Brał udział w najważniejszych wystawach i konkursach plakatowych na całym świecie. Zdobył ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych oraz podczas cyklicznych i jednorazowych wydarzeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Ceremonia" i "Makbet" w styczniowym repertuarze teatru Przedmieście

Teatr Przedmieście rozpoczyna nowy rok dwoma spektaklami. W najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 r. widzowie będą mogli zobaczyć autorski projekt aktorek teatru Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej – spektakl „Ceremonia”. Tydzień później,...

Aktualności

Wielki Koncert Świątecznej Pomocy w klubie Pod Palmą

Tyczyński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje w Rzeszowie before przed wielkim Finałem. Będzie to orkiestrowy rockowy koncert muzyczny. Wystąpią cztery zespoły.

Aktualności

Ciche Godziny w Rzeszowskich Piwnicach

W drugą środę miesiąca, od 16:00 do 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach, w przestrzeni wielofunkcyjnej oraz trasie obowiązują Ciche Godziny. To udogodnienie korzystania z oferty instytucji kultury dla osób wysoko wrażliwych.

Aktualności

Uczczą twórczość legendarnego gitarzysty i wokalisty Erica Claptona

3 lutego w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert dedykowany legendarnemu gitarzyście i wokaliście – Ericowi Claptonowi.

Aktualności

Premiera regionalna filmu "KOS" z udziałem twórców w Rzeszowie

Rzeszowscy kinomani będą mieli okazję obejrzeć najnowszy film Pawła Maślony przed premierą. Specjalny pokaz z udziałem twórców odbędzie się w kinie Zorza.

Aktualności

"Zemsta" wraca na deski teatru Maska

Po długiej przerwie, na deski teatru Maska wraca jeden z najbardziej lubianych tytułów - ZEMSTA Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę oraz we wtorek, środę...

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Aktualności

Paweł Niemczak opowie o "ciekawych miejscach Europy"

„Ciekawe miejsca Europy” to tytuł prelekcji fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13....

Reklama