Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

Dodano: 11.05.2026 r. / Redakcja

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Pierwszy tego typu konkurs na świecie

I Międzynarodowe Biennale Plakatu Muzycznego dobiega końca. To pierwszy tego typu konkurs na świecie, który dzięki inicjatywie prof. Patrycji Longawy i zaangażowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się właśnie w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny i artystyczny, a jego finałem będzie spotkanie z artystą światowego formatu.

Spotkanie i seans w Sali Senatu

12 maja 2026 roku o godz. 11:30 gościem WSIiZ będzie Lex Drewinski, polski plakacista i nauczyciel akademicki. Wydarzenie odbędzie się w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film dokumentalny „Lex Drewinski w Kosmosie". To opowieść o życiu artysty, jego drodze do sukcesu i podejściu do sztuki, ale także o samym plakacie — medium, w którym, zgodnie z dewizą profesora, „odejmować znaczy dodawać".

Film został zrealizowany przez duet: Marek Osajda (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) oraz Bartosz Jurgiewicz, montażysta i autor zdjęć.

Lex Drewinski

Profesor Lex Drewinski urodził się w Szczecinie. W latach 1976–1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W latach 1983–1985 pracował jako reżyser i scenarzysta w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Berlina Zachodniego.

W 1992 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Od 2010 roku jest również profesorem na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.

Pisze felietony do kwartalnika o designie „2+3D”. Brał udział w najważniejszych wystawach i konkursach plakatowych na całym świecie. Zdobył ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych oraz podczas cyklicznych i jednorazowych wydarzeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Spotkanie z Martą Wójcik, przewodniczką i pasjonatką historii Rzeszowa

28 stycznia 2025 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej |Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbędzie się spotkanie z Martą Wójcik, przewodniczką i pasjonatką historii Rzeszowa. Tematem spotkania będą „Przedwojenne...

Aktualności

Teatr na ekranie: „O człowieku, który siedział tyłem” w Kinie za Rogiem Cafe

„O człowieku, który siedział tyłem” w reżyserii Macieja Wiktora - to kolejny spektakl, który będzie można zobaczyć w Kinie za Rogiem Cafe w ramach cyklu „Teatr na Ekranie”.

Aktualności

Rusza II semestr wykładów z historii sztuki „Czas Sztuki” [HARMONOGRAM]

W lutym rozpocznie się kolejna część cyklu wykładów „Czas Sztuki”, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i okolic. To wyjątkowa okazja, by bliżej poznać tajemnice sztuki, która od wieków fascynuje,...

Aktualności

Vinyle, płyty CD, książki, rękodzieło - kolejna edycja kiermaszu Niezła Sztuka

Niezła Sztuka po raz kolejny w Plaza Rzeszów. Weekendowy kiermasz odbędzie się 17-18 stycznia. W ofercie będzie można znaleźć płyty winylowe i CD, książki oraz rękodzieło artystyczne. Wśród wystawców pojawią się także...

Aktualności

„Babski wieczór” w kinie Zorza z przedpremierą filmu „Maria Callas”

W piątek, 17 stycznia w kinie Zorza odbędzie się kolejny wieczór filmowy dedykowany Paniom. Główną atrakcją będzie przedpremierowy pokaz filmu "Maria Callas" z Angeliną Jolie w roli głównej. Obraz został nagrodzony owacjami...

Aktualności

Seniorzy na parkiet! Zimowa potańcówka w „Mechaniku”

Już w najbliższą sobotę, Rzeszowski Dom Kultury organizuje kolejną Potańcówkę Miejską dla Seniorów. Będzie można poszaleć przy karnawałowych hitach.

Aktualności

Kubańskie i hiszpańskie rytmy w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka Gershwina, Édouarda Lalo oraz Maurice Ravela zabrzmi w najbliższy piątek w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi młody kapelmistrz Szymon Naściszewski. Solistą wieczoru będzie ceniony skrzypek Jakub Jachowicz. Bilety w cenie 50/60 zł...

Aktualności

Młodzi Gniewni zagrają świąteczne utwory w jazzowych aranżacjach

18 stycznia w Centrum Młodzieży w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem muzyków jazzowych młodego pokolenia. Artyści wykonają świąteczne utwory w jazzowych aranżacjach. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zaproszenia.

Reklama