Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

Dodano: 11.05.2026 r. / Redakcja

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Pierwszy tego typu konkurs na świecie

I Międzynarodowe Biennale Plakatu Muzycznego dobiega końca. To pierwszy tego typu konkurs na świecie, który dzięki inicjatywie prof. Patrycji Longawy i zaangażowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się właśnie w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny i artystyczny, a jego finałem będzie spotkanie z artystą światowego formatu.

Spotkanie i seans w Sali Senatu

12 maja 2026 roku o godz. 11:30 gościem WSIiZ będzie Lex Drewinski, polski plakacista i nauczyciel akademicki. Wydarzenie odbędzie się w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film dokumentalny „Lex Drewinski w Kosmosie". To opowieść o życiu artysty, jego drodze do sukcesu i podejściu do sztuki, ale także o samym plakacie — medium, w którym, zgodnie z dewizą profesora, „odejmować znaczy dodawać".

Film został zrealizowany przez duet: Marek Osajda (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) oraz Bartosz Jurgiewicz, montażysta i autor zdjęć.

Lex Drewinski

Profesor Lex Drewinski urodził się w Szczecinie. W latach 1976–1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W latach 1983–1985 pracował jako reżyser i scenarzysta w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Berlina Zachodniego.

W 1992 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Od 2010 roku jest również profesorem na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.

Pisze felietony do kwartalnika o designie „2+3D”. Brał udział w najważniejszych wystawach i konkursach plakatowych na całym świecie. Zdobył ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych oraz podczas cyklicznych i jednorazowych wydarzeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Narodowe Czytanie 2024. Wspólne czytanie „Kordiana” w Ogrodach Bernardyńskich

"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba" - w sobotę aktorzy, mieszkańcy Rzeszowa i regionu oraz zaproszeni goście będą czytać fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Aktualności

Spotkanie z autorem powieści sensacyjnych w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Przed nami kolejne spotkanie w ramach Letnich Ogrodów Literackich organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem gościem cyklu będzie Vincent V. Severski, autor powieści sensacyjnych.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Osób Wyjątkowych. Koncert finałowy na rzeszowskim Rynku

W piątek (6.09) w Rzeszowie odbędzie się koncert finałowy Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych. Wydarzenie zaplanowano na rzeszowskim Rynku. Oprócz muzyki, przewidziano również szereg atrakcji.

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem malowana". We wrześniu trzy pokazy plenerowe

We wrześniu mieszkańcy trzech rzeszowskich osiedli – Zalesie, Załęże i Staromieście – będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe spektakle plenerowe, które przeniosą do krainy legend rzeszowskich. Pierwsze widowisko już w piątek, 6 września.

Aktualności

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet zainaugurują X Podkarpacką Jesień Jazzową

Koncert zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet rozpocznie jubileuszową X edycję Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. Będzie t0 koncertowa premiera nowej płyty grupy przygotowanej z okazji 10-lecia istnienia. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wokalistka Aleksandra...

Aktualności

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek zagra największe przeboje w Rzeszowie

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek już 6 października wystąpi w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie przy ul. Fryderyka Chopina 30. Będzie to koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata. Na słuchaczy czeka...

Aktualności

Ostatni koncert w ramach Dope Fest

7 września 2024 r. odbędzie się ostatni koncert w ramach festiwalu hip-hopowego Dope Fest. Tym razem na scenie wystąpią Kukon oraz Otsochodzi.

Aktualności

Młodzi metalowcy w Rzeszowa zbierają na sprzęt muzyczny do salki prób

Kilka rzeszowskich zespołów metalowych zorganizowało internetową zbiórkę na wyposażenie salki prób, w której ćwiczą. Muzycy potrzebują 20 tys. zł, aby „rozwijać swoje umiejętności, tworzyć nowe brzmienia i przygotowywać się do podbicia sceny...

Reklama