Rzeszów - Poniedziałek, 26.05.2025
Reklama

Zdjęcia Krzysztofa Ruszela na nowej wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym

Dodano: /

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprezentuje zdjęcia zmarłego 2021 roku Krzysztofa Ruszela, wieloletniego kierownika Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Ad memoriam Krzysztof Ruszel” odbędzie się 2 listopada 2023 r.

Krzysztof Ruszel urodził się w Łańcucie w 1944 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia doktoranckie podjął na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1975).

Od czasów studenckich jego zainteresowania badawcze były ściśle związane z regionem jego pochodzenia i temat ten pozostawał mu bliski przez cały okres pracy naukowej. Bardzo często w tematyce jego prac naukowych przewijał się temat Puszczy Sandomierskiej. Po raz pierwszy zagadnienie to zostało przez niego szerzej poruszone w rozprawie doktorskiej pt. „Kształtowanie się kultury ludowej w warunkach osadnictwa puszczańskiego. Na przykładzie Puszczy Sandomierskiej”.

W ciągu 42 lat pracy w Muzeum uczestniczył, a później organizował wiele obozów naukowo-badawczych mających na celu dokumentację etnograficzną wybranego obszaru (budownictwo, obrzędowość i zwyczaje, sztukę, rzemiosło) na terenie regionu rzeszowskiego. W l. 1970-79 kierował 10 obozami naukowo-badawczymi na terenie wsi m. in. w powiecie ropczyckim (1971), łańcuckim i leżajskim (1973, 1974), Pogórza Strzyżowskiego (1978, 1979) oraz Błażowej i okolic (1976, 1977).

Oprócz zorganizowanych obozów naukowo-badawczych, indywidualnie pracował w terenie, dokumentując a później opracowując zjawiska szczególnie go interesujące. W zbiorach Archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie znajduje się obszerna dokumentacja charakterystycznej dla regionu tradycji Turków wielkanocnych, którą latami skrupulatnie badał.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Krzysztof Ruszel w Archiwum rzeszowskiego Muzeum pozostawił po sobie najwięcej materiału fotograficznego, na który składa się kilka tysięcy zdjęć. To właśnie je placówka zdecydowała się zaprezentować na wystawie „Ad memoriam Krzysztof Ruszel”, gdyż doskonale obrazują obszary jego zainteresowań badawczych.

Wernisaż wystawy „Ad memoriam Krzysztof Ruszel” odbędzie się 2 listopada 2023 r. o godz. 13:00 w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie przy ul. Rynek 6. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 stycznia 2024 r.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kolejni wykonawcy w line-upie Re: Rzeszów Festival

Organizatorzy Re: Rzeszów Festival ujawnili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu. Do ogłoszonych wcześniej Króla, T. Love, Bedoesa 2115 i Sorry Boys, dołączyli Rubens i Julia Wieniawa.

Aktualności

32 wokalistów z całego kraju zawalczy o Grand Prix festiwalu "Piosenka w Meloniku"

Festiwal odbędzie się w dniach 28 – 29 kwietnia 2023 roku w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Aktualności

Re: Rzeszów Festival 2023. Znamy termin i pierwszych artystów

Festiwal odbędzie się w dniach 28 i 29 lipca na Bulwarach nad Wisłokiem. Wystąpią m.in. Sorry Boys, Król, Bedoes 2115 oraz T.Love.

Aktualności

Filmowe przedszkole w Kinie za Rogiem Cafe. "Pamiętniki Florki" i zabawy z animatorkami

Kino za Rogiem Cafe zaprasza najmłodszych widzów (od 2 do 5 lat) na wspólne oglądanie bajek i zabawy z animatorkami. Spotkanie z cyklu „Filmowe przedszkole” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia...

Aktualności

"Arszenik" w teatrze Maska, po raz ostatni w tym sezonie

W najbliższy piątek 21 kwietnia o godz. 18.00 po raz ostatni w tym sezonie, w teatrze Maska będzie można zobaczyć przezabawną i całkowicie nieprzewidywalną komedię ARSZENIK. Spektakl powstał z inspiracji kultową sztuką...

Aktualności

Koncertowy kwiecień w Rzeszowskich Piwnicach. Zagrają m.in. Niechęć, Teksasy & Wojtek Cugowski oraz Totentanz

Druga połowa kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach zapowiada się iście koncertowo. W podziemiach pod powierzchnią rzeszowskiego Rynku zagoszczą kolejne zespoły prezentujące różnorodne gatunki muzyczne. Będzie można usłyszeć mocne metalowe brzmienia, jazzowe improwizacje czy...

Aktualności

Karpacka Majówka: Trzy dni pełne smaku, muzyki i dobrej zabawy [PROGRAM]

Wydarzenie potrwa od 1 do 3 maja. Rozpocznie się od jarmarku rękodzieła i regionalnych produktów na al. Lubomirskich i al. Pod Kasztanami.

Reklama