Reklama

Aktualności

Na co zwrócić uwagę przy leczeniu kaszlu krtaniowego u dorosłych?

Dodano: 20.11.2023 r.

Kaszel krtaniowy to typowy objaw zapalenia krtani, czyli infekcji górnych dróg oddechowych. O chorobie tej mówi się wtedy, gdy dochodzi do zapalenia fałdów głosowych i otaczających ich tkanek. U dzieci kaszel ten określa się mianem szczekającego, ponieważ przypomina szczekanie psa. Krtaniowy kaszel jest bardzo uporczywy i męczący, zwykle towarzyszy mu duszność i stridor, tj. świst krtaniowy, nazywany też szmerem1. Jak brzmi kaszel krtaniowy i w jaki sposób się go leczy? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!
 

Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu?


Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego, który jest dość trudny do opanowania i mocno daje się we znaki. Dźwięk wydawany podczas kasłania jest wysoki, szybki i urywany. Objawy kaszlu krtaniowego mogą przypominać odgłosy wydawane przez psa lub fokę. Kaszel szczekający jest typowym objawem chorób zapalnych krtani, u dzieci zwłaszcza podgłośniowego zapalenia krtani (tzw. krupu wirusowego). U dorosłych natomiast często występuje krtaniowy kaszel o przewlekłym charakterze2,3.


Krtaniowy kaszel i objawy towarzyszące


Wiemy już, czym jest kaszel krtaniowy, warto jednak jeszcze dodać, jakie objawy ze strony układu oddechowego mu zazwyczaj towarzyszą. Wśród objawów, na które najczęściej uskarżają się pacjenci, wymienia się m.in. takie jak1:

 • dyskomfort przy mówieniu i połykaniu,

 • obecność ciała obcego w krtani,

 • uczucie suchości w gardle,

 • ciągłe odchrząkiwanie,

 • świst wdechowy,

 • chrypka i ból gardła,

 • zmiana barwy głosu (lub nawet bezgłos),

 • duszność,

 • utrudnione oddychanie,

 • obrzęk krtani.


Przyczyny kaszlu krtaniowego u dorosłych


Zapalenie krtani zazwyczaj ma etiologię wirusową, wywołują je m.in. wirusy paragrypy i grypy typu A i B. U chorych z zaburzeniami odporności lub przyjmujących GKS wziewne krtaniowy kaszel pojawia się często w wyniku zakażenia grzybiczego. Do rozwoju stanu zapalnego w obrębie krtani doprowadzić też mogą czynniki drażniące, np. dym papierosowy lub refluks żołądkowo-przełykowy1.


Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?


Są sytuacje, kiedy męczący kaszel krtaniowy wymaga konsultacji z lekarzem. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy utrzymuje się powyżej 3 tygodni i nie ustępuje. Porady lekarza można zasięgnąć oczywiście wcześniej, jeśli objawy wydadzą nam się niepokojące, np. dojdzie do utraty głosu1.


Leczenie kaszlu krtaniowego – co warto wiedzieć?


Leczenie szczekającego kaszlu u dorosłych odbywa się zazwyczaj w domu i nie jest konieczna hospitalizacja. Głównie ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci o ciężkim przebiegu leczy się w warunkach szpitalnych.

Na kaszel krtaniowy u dorosłych w razie potrzeby można stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe i mukolityki. Jeśli to możliwe, stosuje się leczenie przyczynowe, które zależy od etiologii, np. na zakażenie bakteryjne stosuje się antybiotyki, a na grzybicze – leki przeciwgrzybicze1. Jeśli kaszel suchy po jakimś czasie zmieni się w mokry, można zastosować Deflegmin syrop, który go złagodzi i ułatwi odkrztuszanie4.


Domowe sposoby na objawy zapalenia krtani


Przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych:

 • oszczędzanie głosu poprzez unikanie mówienia,

 • stosowanie tabletek do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu,

 • dbanie o nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości płynów,

 • stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej,

 • nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy,

 • częste wietrzenie pomieszczeń.

Jeśli jednak pomimo samodzielnie prowadzonego leczenia uporczywy kaszel krtaniowy nie odpuszcza, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Na zlecenie marki Deflegmin


Bibliografia:

 1. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.4.1 (dostęp: 2023.03.31.)).

 2. Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 2023.03.31.)).

 3. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2023.03.31.)).

 4. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop/ (dostęp: 2023.03.31.).

Artykuł sponsorowany
 

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Modernizacja pompowni wody przy ul. Armii Krajowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Ze względu na kiepski stan systemu rur w pompowni wody przy ulicy Armii Krajowej w Rzeszowie, konieczna jest ich wymiana. Dzięki nowemu zbiornikowi wody przy ulicy Morgowej, modernizac...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim

RZESZÓW. Rzeszów ma najwięcej terenów zielonych spośród miast wojewódzkich – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

26 lutego w Rzeszowie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

RZESZÓW. Od 1 lutego w województwie podkarpackim trwa kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób. W Rzeszowie komisje lekarskie rozpoczną prace w najbliższy poniedziałe...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne

PODKARPACIE. Na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Kombornia w pow. Krośnieńskim doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym volvo. Dwie osoby odniosły poważne obrażenia i trafiły do szpita...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2024 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy nieruchomościach w Rzeszowie. Można ubiegać się ...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Reklama
Reklama
Partnerzy: