Rzeszów - Piątek, 13.02.2026
Reklama

4-kilometrowy odcinek Małej Pętli Bieszczadzkiej do rozbudowy. Jest ZRID

Dodano: 11.02.2026 r. / Redakcja

fot. PZDW
fot. PZDW

PODKARPACIE. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie uzyskał decyzję ZRID dla 4-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 894 od Polańczyka do Wołkowyi. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Modernizacja podkarpackich dróg wojewódzkich w Bieszczadach”.

Droga wojewódzka nr 864 będąca częścią Małej Pętli Bieszczadzkiej łączy drogę krajową nr 84 w Lesku z drogą wojewódzką nr 896 w miejscowości Czarna Górna. Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu, natężenie ruchu na trasie Polańczyk - Wołkowyja wynosi około 3500 pojazdów na dobę i wskazuje stałą tendencję wzrostową.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji umożliwia przekazanie placu budowy wykonawcy i rozpoczęcie prac. Zadanie zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj” firma Budimex S.A. - Roboty drogowe będą prowadzone przy utrzymaniu przejezdności trasy. Wprowadzony zostanie odcinkowy ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną – zaznacza PZDW.

- Ta decyzja potwierdza naszą determinację w inwestowanie w Bieszczady i przeznaczeniu znaczących środków na rozwój terenów górskich. W ramach perspektywy unijnej 2014-2020 przebudowaliśmy już odcinki Solina – Myczków oraz Hoczew – Polańczyk. Teraz kontynuujemy te działania. A to nie koniec, ponieważ czekamy na kolejne decyzje ZRID dla odcinka Uherce Mineralne – Orelec oraz dla obwodnicy Leska – informuje marszałek Władysław Ortyl.

Obecnie trwa przygotowanie do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID dla budowy obwodnicy Leska wraz z mostem na Sanie. Dzięki inwestycji powstanie drugi most na Sanie, a część ruchu zostanie wyprowadzona poza obszar zabudowany Leska. To zadanie jest realizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Szersza jezdnia, nowe ścieżki piesze i rowerowe

W związku ze specyfiką ukształtowania terenu, przez który ma przebiegać droga, zadanie nie należy do najłatwiejszych.

Reklama

- Trasa składa się z odcinków prostych i serpentyn, na których widoczna jest degradacja nawierzchni w postaci spękań podłużnych i siatkowych. Głównym celem zadania jest poprawa warunków drogowych, płynności ruchu oraz bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców w wymagającym górskim terenie – wyjaśnia dyrektor PZDW Piotr Miąso.

Wzdłuż całej długości odcinka powstaną drogi dla pieszych i rowerzystów. W zależności od warunków terenowych, trasa rowerowa zostanie poprowadzona po jednej stronie drogi – za pasem zieleni lub za rowem.

W ramach inwestycji jezdnia poszerzona zostanie z 5 do 7 metrów, wybudowane zostaną dwa mosty, zatoki autobusowe oraz system odwodnienia drogi. Konieczna będzie przebudowa sieci: elektroenergetycznej, sanitarnej, teletechnicznej, oświetlenia oraz budowa kanału technologicznego.

Zadanie obejmuje również montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. barier ochronnych) oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Inwestycje na DW894

W ostatni latach Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizował kilka innych inwestycji na drodze wojewódzkiej nr 894. Za 70 mln zł z funduszy unijnych przebudowano odcinek od Hoczwi do Polańczyka. W Wołkowyi wykonano stabilizację osuwiska a w Chrewcie modernizację skarpy oporowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. 39 zakażeń, 16 wyzdrowień na Podkarpaciu [18.08.2020]

PODKARPACIE. Podkarpacki Inspektor Sanitarny poinformował o 39 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 16 osób wyzdrowiało.

Podkarpacie

Zderzenie ciężarówki z pociągiem. Nie żyje kierowca samochodu

PODKARPACIE. Trwa ustalanie przyczybn wypadku, do którego doszło dziś rano na przejeździe kolejowym w miejscowości Przędzel w powiecie niżańskim. Z niewyjaśnionych przyczyn samochód ciężarowy wjechał pod pociąg relacji Lublin – Wrocław Główny.

Podkarpacie

Koronawirus. 37 nowych przypadków na Podkarpaciu, 14 osób wyzdrowiało [17.08.2020]

PODKARPACIE. 1878 przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim, dziś 37 nowych przypadków. Kolejne 14 osób wyzdrowiało.

Podkarpacie

29-letni motocyklista uderzył w drzewo. Jego życia nie udało się uratować

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci ustalają przyczyny tragicznego wypadku, do jakiego doszło wczoraj w miejscowości Stale. 29-letni motocyklista uderzył w drzewo. Nie przeżył.

Podkarpacie

Koronawirus. 39 zakażeń, 29 wyzdrowień na Podkarpaciu. W Rzeszowie 6 nowych przypadków [14.08.2020]

PODKARPACIE. W dzisiejszym komunikacie Podkarpacki Inspektor Sanitarny poinformował o 39 nowych osobach zakażonych w województwie podkarpackim. Kolejne 29 osób wyzdrowiało. Zmarł 78-letni mieszkaniec Przemyśla. W Rzeszowie potwierdzono 6 nwych przypadków.

Podkarpacie

35-latek z powiatu rzeszowskiego utonął w Jeziorze Solińskim

PODKARPACIE. Pierwszy w tym roku przypadek utonięcia w Jeziorze Solińskim. W Polańczyku utonął 35-letni mężczyzna.

Podkarpacie

Koronawirus. 46 nowych przypadków na Podkarpaciu, 25 osób wyzdrowiało [13.08.2020]

PODKARPACIE. Dziś potwierdzono 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 25 osób wyzdrowiało, 1 osoba zmarła.

Podkarpacie

Drażnił go hałas kosiarki. Z bronią w ręku ruszył w stronę sąsiada

PODKARPACIE. Pijany 29-letni mieszkaniec pow. strzyżowskiego, chciał bronią zmusić sąsiada do wyłączenia kosiarki. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty.

Reklama