Rzeszów - Środa, 02.09.2026
Reklama

Kolejny krok do budowy drogi ekspresowej S74. Ruszył przetarg

Dodano: 03.12.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym pod budowę drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów - Nisko. Potencjalni wykonawcy mają czas do 13 stycznia 2026 r. na złożenie oferty. Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

Odcinek drogi S74 pomiędzy Opatowem a połączeniem z drogą ekspresową S19 w okolicy Niska będzie miał długość około 73 kilometry. Będzie przebiegać przez teren województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W pierwszym z nich, długość trasy wyniesie niemal 29 kilometrów. Droga poprowadzona zostanie przez cztery gminy: Miasto i Gmina Opatów, Gmina Lipnik, Gmina Obrazów, Gmina Samborzec.

Podkarpacki odcinek będzie mierzył ponad 44 km i przebiegnie przez siedem gmin: Miasto Tarnobrzeg, Gmina Gorzyce, Miasto Stalowa Wola, Gmina Zaleszany, Gmina Radomyśl nad Sanem, Gmina Pysznica, Gmina i Miasto Nisko.

Zaleszany, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Pysznica, gmina i miasto Nisko.

W celu usprawnienia prac projektowych oraz późniejszej budowy odcinek został podzielony na pięć części: Opatów (Okalina Kolonia) - Lipnik (9,8 km), Lipnik - Samborzec (14,4 km), Samborzec - Gorzyce (13,9 km), Gorzyce - Radomyśl (18,3 km), Radomyśl - Nisko (węzeł Zapacz na S19, 16,5 km).

Wykonawca wyłoniony w przetargu przygotuje Koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, obejmującym m.in. wiercenia, sondowania i badania geofizyczne. Powstanie też mapa do celów projektowych oraz analiza ruchu. Koncepcja w uproszczeniu pokaże możliwe warianty rozwiązań projektowych, pomoże określić zakres rzeczowy i finansowy inwestycji oraz wyznaczy wytyczne do projektu budowlanego.

Przygotowywanie ww. dokumentacji projektowej na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przebieg S74 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie 3 października 2025 r. wydał decyzję środowiskową.

Wykonawcy będą mogli złożyć oferty dla jednej, dwóch, trzech, czterech lub wszystkich części zamówienia. Przy wyborze ofert pod uwagę będą brane następujące kryteria: cena (60 proc.) i kryteria pozacenowe (doświadczenie głównego projektanta drogowego - 20 proc., doświadczenie projektanta mostowego - 10 proc. i doświadczenie geologa - 10 proc.).

Reklama

Termin wykonania dokumentacji przedstawia się następująco:

• część 1 i 2: 15 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 3 i 5: 18 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 4: 20 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych.

Nowa trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły. Dzięki inwestycji, wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z miast, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 9 i 77. Wpłynie to na odciążenie układu komunikacyjnego oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto projektowana trasa zapewni komfortowy i szybki przejazd wszystkim jej użytkownikom.

Droga ekspresowa S74 rozpocznie się od skrzyżowania z S12 w Kozeninie pomiędzy Sulejowem i Opocznem, gdzie będzie miała połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S8. Nowa trasa ułatwi dojazd z centrum kraju na Podkarpacie. Odcinek na terenie woj. łódzkiego jest w przygotowaniu, a dalsza część na terenie woj. świętokrzyskiego do Opatowa już w realizacji.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych w Zarzeczu

PODKARPACIE. Niżańscy policjanci ustalają tożsamość mężczyzny, który został śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych w Zarzeczu, na drodze wojewódzkiej nr 878.

Podkarpacie

Tragedia nad Soliną. Wydobyto ciało 45-latka z ponad 50 metrów

SOLINA. Zakończyły się policyjne działania poszukiwawcze na Jeziorze Solińskim. Funkcjonariusze odnaleźli i wydobyli ciało 45-letniego mężczyzny, który minionej nocy skoczył z korony zapory do wody. Do zlokalizowania zwłok na dużej głębokości wykorzystano...

Podkarpacie

Ćwiczenia ALARM 2026. W całym województwie zawyją syreny

PODKARPACIE. We wtorek 21 lipca, w godzinach 7:00–19:00, na terenie całego kraju odbędą się ćwiczenia z zakresu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniu uderzeniami z powietrza pod kryptonimem „ALARM 2026". Zostały one przygotowane...

Podkarpacie

Od 27 lipca kierowcy pojadą nowym odcinkiem rozbudowanej S19

PODKARPACIE. Od 27 lipca br. kierowcy będa mogli już korzystać z blisko 2-kilometrowego odcinka rozbudowanej S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Sokołów Małopolski. Będzie to pierwszy etap udostępniania do ruchu trasy...

Podkarpacie

GDDKiA zabezpiecza budowę S19 Domaradz - Krosno. Jest pierwszy przetarg

PODKARPACIE. Po rozwiązaniu umowy z Mostostalem, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do działań związanych z robotami zabezpieczającymi teren budowy drogi ekspresowej S19 Domaradz – Krosno. Dotyczy on ułożenia nawierzchni asfaltowej na...

Podkarpacie

Nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała nowego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii. Funkcję tę – na pięcioletnią kadencję – obejmie lek. med. Marcin Jadach, kierownik Oddziału Nefrologii i Dializoterapii w SPZZOZ Powiatowym...

Podkarpacie

S19 Babica–Jawornik: Na estakadzie ES-17 zakończono budowę głównej konstrukcji nośnej

PODKARPACIE, Zakończyło się nasuwanie ostatniego segmentu ustroju nośnego estakady ES-17 między Wyżnem a Połomią. To jeden z ośmiu takich obiektów na budowanym odcinku drogi ekspresowej S19 Babica–Jawornik.

Reklama