Rzeszów - Środa, 02.09.2026
Reklama

Kolejny krok do budowy drogi ekspresowej S74. Ruszył przetarg

Dodano: 03.12.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym pod budowę drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów - Nisko. Potencjalni wykonawcy mają czas do 13 stycznia 2026 r. na złożenie oferty. Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

Odcinek drogi S74 pomiędzy Opatowem a połączeniem z drogą ekspresową S19 w okolicy Niska będzie miał długość około 73 kilometry. Będzie przebiegać przez teren województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W pierwszym z nich, długość trasy wyniesie niemal 29 kilometrów. Droga poprowadzona zostanie przez cztery gminy: Miasto i Gmina Opatów, Gmina Lipnik, Gmina Obrazów, Gmina Samborzec.

Podkarpacki odcinek będzie mierzył ponad 44 km i przebiegnie przez siedem gmin: Miasto Tarnobrzeg, Gmina Gorzyce, Miasto Stalowa Wola, Gmina Zaleszany, Gmina Radomyśl nad Sanem, Gmina Pysznica, Gmina i Miasto Nisko.

Zaleszany, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Pysznica, gmina i miasto Nisko.

W celu usprawnienia prac projektowych oraz późniejszej budowy odcinek został podzielony na pięć części: Opatów (Okalina Kolonia) - Lipnik (9,8 km), Lipnik - Samborzec (14,4 km), Samborzec - Gorzyce (13,9 km), Gorzyce - Radomyśl (18,3 km), Radomyśl - Nisko (węzeł Zapacz na S19, 16,5 km).

Wykonawca wyłoniony w przetargu przygotuje Koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, obejmującym m.in. wiercenia, sondowania i badania geofizyczne. Powstanie też mapa do celów projektowych oraz analiza ruchu. Koncepcja w uproszczeniu pokaże możliwe warianty rozwiązań projektowych, pomoże określić zakres rzeczowy i finansowy inwestycji oraz wyznaczy wytyczne do projektu budowlanego.

Przygotowywanie ww. dokumentacji projektowej na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przebieg S74 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie 3 października 2025 r. wydał decyzję środowiskową.

Wykonawcy będą mogli złożyć oferty dla jednej, dwóch, trzech, czterech lub wszystkich części zamówienia. Przy wyborze ofert pod uwagę będą brane następujące kryteria: cena (60 proc.) i kryteria pozacenowe (doświadczenie głównego projektanta drogowego - 20 proc., doświadczenie projektanta mostowego - 10 proc. i doświadczenie geologa - 10 proc.).

Reklama

Termin wykonania dokumentacji przedstawia się następująco:

• część 1 i 2: 15 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 3 i 5: 18 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 4: 20 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych.

Nowa trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły. Dzięki inwestycji, wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z miast, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 9 i 77. Wpłynie to na odciążenie układu komunikacyjnego oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto projektowana trasa zapewni komfortowy i szybki przejazd wszystkim jej użytkownikom.

Droga ekspresowa S74 rozpocznie się od skrzyżowania z S12 w Kozeninie pomiędzy Sulejowem i Opocznem, gdzie będzie miała połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S8. Nowa trasa ułatwi dojazd z centrum kraju na Podkarpacie. Odcinek na terenie woj. łódzkiego jest w przygotowaniu, a dalsza część na terenie woj. świętokrzyskiego do Opatowa już w realizacji.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Radawa motocyklową stolicą Polski. W weekend wielkie święto fanów jednośladów

RADAWA. Koncerty Chłopców z Placu Broni, Wojtka Cugowskiego, Kobranocki i KSU, konkursy, darmowe jazdy testowe oraz festiwal tatuażu – to wszystko czeka na uczestników Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, który już w najbliższy weekend...

Podkarpacie

Jest ZRID dla budowy obwodnicy Leska

PODKARPACIE. Kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Leska. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji. W ramach zadania powstanie m.in. nowy most na rzece San.

Podkarpacie

Obwodnica Brzostku i Kołaczyc za blisko 439 mln zł. Kolejny krok w kierunku umowy

PODKARPACIE. Jest kolejny krok w kierunku podpisania umowy na budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę inwestycji. Wykonawca wycenił...

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW dla Podkarpacia. Burze z gradem i porywami wiatru do 80 km/h

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego Podkarpacia ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami.

Podkarpacie

Nowy wiadukt na budowanym odcinku S19 otwarty dla ruchu

PODKARPACIE. Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Babicą a Jawornikiem wkroczyła w kolejny etap. Wykonawca inwestycji, firma Intercor, zakończył budowę wiaduktu WD-23 i oddał go do użytkowania. To już drugi obiekt inżynierski...

Podkarpacie

Utrudnienia na DK9 w Kolbuszowej. Nocne zamknięcie drogi przed zakończeniem remontu

KOLBUSZOWA. Kierowców jadących drogą krajową nr 9 przez Kolbuszową czekają ostatnie większe utrudnienia związane z remontem. W związku z wymianą nawierzchni z piątku na sobotę (3/4 lipca), od godz. 20:00 do 5:00...

Podkarpacie

Uwaga kierowcy! Nowe fotoradary na Podkarpaciu już działają

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim uruchomiono trzy nowe fotoradary: w Głogowie Małopolskim, w Cmolasie oraz w Rzeszowie.

Podkarpacie

Kolejny krok w kierunku rozbudowy DK28, która skróci czas dojazdu w Bieszczady

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji dla do rozbudowy DK28 Długie – Sanok. Planowana inwestycja skróci czas dojazdu w Bieszczady, a Sanok i cały subregion bieszczadzki...

Reklama