Rzeszów - Środa, 02.09.2026
Reklama

Kolejny krok do budowy drogi ekspresowej S74. Ruszył przetarg

Dodano: 03.12.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym pod budowę drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów - Nisko. Potencjalni wykonawcy mają czas do 13 stycznia 2026 r. na złożenie oferty. Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.

Odcinek drogi S74 pomiędzy Opatowem a połączeniem z drogą ekspresową S19 w okolicy Niska będzie miał długość około 73 kilometry. Będzie przebiegać przez teren województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W pierwszym z nich, długość trasy wyniesie niemal 29 kilometrów. Droga poprowadzona zostanie przez cztery gminy: Miasto i Gmina Opatów, Gmina Lipnik, Gmina Obrazów, Gmina Samborzec.

Podkarpacki odcinek będzie mierzył ponad 44 km i przebiegnie przez siedem gmin: Miasto Tarnobrzeg, Gmina Gorzyce, Miasto Stalowa Wola, Gmina Zaleszany, Gmina Radomyśl nad Sanem, Gmina Pysznica, Gmina i Miasto Nisko.

Zaleszany, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Pysznica, gmina i miasto Nisko.

W celu usprawnienia prac projektowych oraz późniejszej budowy odcinek został podzielony na pięć części: Opatów (Okalina Kolonia) - Lipnik (9,8 km), Lipnik - Samborzec (14,4 km), Samborzec - Gorzyce (13,9 km), Gorzyce - Radomyśl (18,3 km), Radomyśl - Nisko (węzeł Zapacz na S19, 16,5 km).

Wykonawca wyłoniony w przetargu przygotuje Koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, obejmującym m.in. wiercenia, sondowania i badania geofizyczne. Powstanie też mapa do celów projektowych oraz analiza ruchu. Koncepcja w uproszczeniu pokaże możliwe warianty rozwiązań projektowych, pomoże określić zakres rzeczowy i finansowy inwestycji oraz wyznaczy wytyczne do projektu budowlanego.

Przygotowywanie ww. dokumentacji projektowej na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu, tj. realizacji inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przebieg S74 będzie zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie 3 października 2025 r. wydał decyzję środowiskową.

Wykonawcy będą mogli złożyć oferty dla jednej, dwóch, trzech, czterech lub wszystkich części zamówienia. Przy wyborze ofert pod uwagę będą brane następujące kryteria: cena (60 proc.) i kryteria pozacenowe (doświadczenie głównego projektanta drogowego - 20 proc., doświadczenie projektanta mostowego - 10 proc. i doświadczenie geologa - 10 proc.).

Reklama

Termin wykonania dokumentacji przedstawia się następująco:

• część 1 i 2: 15 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 3 i 5: 18 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych,

• część 4: 20 miesięcy, z uwzględnieniem terminów wykonania poszczególnych elementów tabel rozliczeniowych.

Nowa trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły. Dzięki inwestycji, wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z miast, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 9 i 77. Wpłynie to na odciążenie układu komunikacyjnego oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto projektowana trasa zapewni komfortowy i szybki przejazd wszystkim jej użytkownikom.

Droga ekspresowa S74 rozpocznie się od skrzyżowania z S12 w Kozeninie pomiędzy Sulejowem i Opocznem, gdzie będzie miała połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową S8. Nowa trasa ułatwi dojazd z centrum kraju na Podkarpacie. Odcinek na terenie woj. łódzkiego jest w przygotowaniu, a dalsza część na terenie woj. świętokrzyskiego do Opatowa już w realizacji.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowe MOP-y przy S19 już otwarte

PODKARPACIE. Kierowcy podróżujący drogą ekspresową S19 na odcinku Miejsce Piastowe – Dukla mogą już korzystać z dwóch nowych Miejsc Obsługi Podróżnych. Obiekty zlokalizowano w miejscowości Równe, po obu stronach trasy.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Jeżowem. Nie żyje 46-letni rowerzysta

Do tragicznego wypadku doszło 8 sierpnia na drodze wojewódzkiej nr 878 w Jeżowem. Samochód osobowy zderzył się z rowerzystą. Mimo podjętej reanimacji życia 46-letniego mężczyzny nie udało się uratować.

Podkarpacie

Nowe bezpośrednie połączenie kolejowe z Przemyśla do Frankfurtu nad Menem

Czeski przewoźnik Leo Express uruchomił przewozy na całej trasie nowej międzynarodowej linii łączącej Przemyśl, Rzeszów, Kraków, Ostrawę, Pragę, Drezno, Erfurt i Frankfurt nad Menem. To jedno z najdłuższych połączeń kolejowych w Europie...

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW przed upałami i burzami na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla południowej części województwa podkarpackiego dwa ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek 3 sierpnia mieszkańcy muszą liczyć się zarówno z uciążliwym upałem, jak i z gwałtownymi burzami,...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DK28 w Leszczawie Dolnej

PODKARPACIE. W Leszczawie Dolnej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. 22-letni kierujący jednośladem, pomimo reanimacji, zginął na miejscu.

Podkarpacie

Pierwszy odcinek rozbudowanej S19 już otwarty

Kierowcy mogą już korzystać z blisko dwukilometrowego fragmentu rozbudowanej drogi ekspresowej S19 pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ i Sokołów Małopolski. To pierwszy etap udostępniania trasy na całym odcinku Sokołów Małopolski Północ –...

Podkarpacie

Alert IMGW. Upalny weekend na Podkarpaciu, nawet 36 stopni

PODKARPACIE. W większości powiatów województwa podkarpackiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przed upałem. Termometry pokażą w piątek nawet do 36 stopni Celsjusza, a w nocy 19 stopni.

Podkarpacie

Burze na Podkarpaciu. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed gwałtownymi burzami, które w poniedziałek przejdą nad Podkarpaciem. Burzom mają towarzyszyć intensywne opady deszczu, silny wiatr, a miejscami także...

Reklama