Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

Kto wybuduje obwodnicę Brzostku i Kołaczyc? Rusza przetarg

Dodano: /

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. W tym tygodniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ma zostać opublikowane ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. To czwarta inwestycja z Programu budowy 100 obwodnic (PB100) w województwie podkarpackim, która zostanie skierowane do realizacji.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, głównym celem budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc jest wyprowadzenie ruchu z obu miejscowości. Dzięki tej drodze oraz przygotowywanej przebudowie istniejącego odcinka DK73 pomiędzy Pilznem a Brzostkiem oraz obwodnicami Jasła i Pilzna spowodują, kierowcy zyskają ok. 35 kilometrów wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. Co ważne, poprawi się również przepustowość i bezpieczeństwo na całym ciągu DK73.

Droga krajowa nr 73 na terenie województwa podkarpackiego stanowi ważny szlak komunikacyjny od A4 poprzez Pilzno, Brzostek, Jasło i dalej poprzez DK 28 Krosno, Sanok a następnie DK 84 Ustrzyki Dolne aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku. Droga ta ma charakter strategiczny, gdyż prowadzi do jednego z priorytetowych przejść granicznych łączących Unię Europejską z Ukrainą.

Obwodnica Brzostku i Kołaczyc będzie miała długość ok. 13,4 km. Rozpoczynać się będzie na DK73 w miejscowości Zawadka Brzostecka, a kończyć w Krajowicach. Droga przebiegać będzie po zachodniej stronie drogi krajowej nr 73.

W ramach zadania wybudowane zostaną obiekty inżynierskie oraz skrzyżowania jednopoziomowe. Konieczna będzie również przebudowa istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą. Wykonawca przebuduje także kolidującą infrastrukturę techniczną, wybuduje drogi dojazdowe oraz urządzenia ochrony środowiska. Powstanie również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo, na dwóch odcinkach obwodnicy, korpus drogi będzie pełnił funkcję wału przeciwpowodziowego o łącznej długości ok. 2,1 km.

Zgodnie z założeniem, prace projektowe i roboty budowlane zostaną ukończone w ciągu 52 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca).

Reklama

Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic (PB100) powstanie osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz realizowanego II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 oraz obwodnic Pilzna, Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc będących na etapie postępowania przetargowego, są to jeszcze:

• obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
• obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
• obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
• obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77.

Wszystkie obwodnice, jakie powstaną w ramach PB100 w województwie podkarpackim, będą drogami klasy GP (główne ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji wybudowane zostaną skrzyżowania jednopoziomowe (ronda) oraz odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległych terenów. Inwestycje będą uwzględniać również m.in. budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogami obwodowymi, budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego, budowę urządzeń ochrony środowiska i ruchu drogowego oraz budowę oświetlenia drogowego.

Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców poszczególnych miejscowości.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ambasador Izraela gościł na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Alexander Ben Zvi  przyjechał na Podkarpacie w związku z wręczenia medalu "SPR Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Podkarpacie

Ścieżka rowerowa z Soliny do Zakopanego o długości ok. 256 km? Trwa zbiórka podpisów

PODKARPACIE. Trasa rowerowa z Soliny do Zakopanego będzie miała długość ok. 256 km.

Podkarpacie

162 km/h w obszarze zabudowanym

PODKARPACIE. O 112 km/h przekroczył prędkość w terenie zabudowanym 29-letni kierowca volvo.

Podkarpacie

Pijana i z zakazem sądowym przewoziła swoje dziecko niesprawnym samochodem

STALOWA WOLA. Informacja o całym zdarzeniu została przekazana również do sądu rodzinnego.

Podkarpacie

Ukradła kartę płatniczą. Zapłaciła nią 6 razy i oddała do placówki banku

PODKARPACIE. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Policyjne kontrole na ulicach. Chodzi o akcję „Smog”

PODKARPACIE. 19 lutego 2020 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Smog".

Podkarpacie

Cenne starodruki w rękach policji. Ich wartość przekracza 80 tys. zł

JAROSŁAW. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim.

Reklama