Rzeszów - Piątek, 28.11.2025
Reklama

Pierwszy obiekt na S19 Babica – Jawornik udostępniony kierowcom

Dodano: 28.11.2025 r. / Redakcja

Wiadukt WD-20 na S19 Babica – Jawornik / fot. GDDKiA
Wiadukt WD-20 na S19 Babica – Jawornik / fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zakończeniu budowy pierwszego obiektu inżynierskiego na odcinku drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik. W ostatnich miesiącach wykonawca zrealizował zasadnicze prace na wiadukcie: konstrukcję obiektu, montaż barier ochronnych, nawierzchnię jezdni i chodników oraz pełne oznakowanie.

1 z 5 wiaduktów oddany do użytku

Nowy wiadukt WD-20 powstał w ciągu drogi powiatowej DP 1938R relacji Połomia - Glinik Charzewski. Jego długość wynosi prawie 54 metry. Do jego budowy zużyto: 147 451 kg stali zbrojeniowej, 14 867 kg stali sprężającej oraz 1 485 m3 betonu. Obiekt został wyposażony w ciąg pieszo-rowerowy.

Jak informuje Joanna Rarus z GDDKiA, nowy wiadukt przeszedł wszystkie testy oraz procedury kontrolne i został już udostępniony kierowcom. - Oddanie obiektu do użytkowania usprawni organizację ruchu w obrębie placu budowy ale także ruch lokalny na drodze powiatowej przebiegającej nad drogą ekspresową, łącząc Połomię i Glinik Charzewski – podkreśla Joanna Rarus.

Nowo wybudowany wiadukt ułatwi codzienną komunikację, która przez ostatnie miesiące odbywała się po tymczasowej drodze przez plac budowy.

Łącznie na tym odcinku drogi ekspresowej S19 powstanie pięć wiaduktów.

Reklama

Droga ekspresowa S19 Babica – Jarownik - zakres prac

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. Zbudowany zostanie również węzeł Żarnowa–Strzyżów, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R.

Projekt obejmuje także budowę Miejsca Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz licznych obiektów inżynierskich: ośmiu estakad, pięciu wiaduktów i czterech przejść dla zwierząt – w tym dwóch dla zwierząt średnich oraz po jednym dla dużych i małych. Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną również kolidujące drogi poprzeczne, infrastruktura techniczna, cieki wodne oraz urządzenia melioracyjne.

Powstanie także tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jego budowa wynika z etapowania realizacji drogi ekspresowej S19 pomiędzy Babicą a Domaradzem, podzielonej na dwa odcinki: Babica–Jawornik (z tymczasowym połączeniem S19 z DK19) oraz Jawornik–Domaradz. Docelowo, po ukończeniu drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie się łączyć z DK19 w Jaworniku. W miejscu tymczasowego łącznika powstanie droga gminna, która będzie służyć m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Wykonawcą prac jest Intercor, wartość umowy to 1,2 mld zł. Aktualne ogólne zaawansowanie prac wynosi ok. 68 %.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW871 w Stalach. Nie żyje 49-letni motocyklista

PODKARPACIE. W miejscowości Stale doszło do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym. Kierujący jednośladem zginął na miejscu.

Podkarpacie

Przyjechała po piwo na stację paliw. Była tak pijana, że miała problem z wyjazdem

PODKARPACIE. 3,5 promila wydmuchała 51-letnia kobieta, która przyjechała na stację benzynową po piwo, a gdy chciała odjechać, nie była w stanie wrzucić biegu. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Alert IMGW. W czwartek burze i silne opady deszczu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, w związku z burzami jakie spodziewane są w czwartek na Podkarpaciu.

Podkarpacie

„Bieszczadzka ciuchcia” i "Pogórzanin" rozpoczynają sezon turystyczny

PODKARPACIE. W długi weekend majowy Bieszczadzka Kolejka Leśna ponownie wyruszy na tory rozpoczynając nowy sezon turystyczny. Kursy realizowane będą do końca października.

Podkarpacie

Alert IMGW dla Podkarpacia. W piątek burze, grad i trąby powietrzne

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z burzami jakie prognozowane są w piątek, 18 kwietnia na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Mosty w Domaradzu i Jurowcach do przebudowy. Będą utrudnienia dla kierowców

PODKARPACIE. Do końca 2025 roku na Podkarpaciu powstaną dwa kolejne mosty - w Domaradzu oraz w Jurowcach. Kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Reklama