Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

Więcej osób starszych na Podkarpaciu. Rekordowa liczba stulatków

Dodano: 06.05.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. O 2,7% wzrosła liczba osób w wieku poprodukcyjnym na Podkarpaciu w 2019 roku. Z kolei liczba osób w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym zmniejszyła się.
 
Jeszcze kilka lat temu w województwie podkarpackim osób w wieku do 17 lat było więcej niż osób starszych. Obecnie jest odwrotnie, wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym (60 lat i więcej kobiety i 65 lat i więcej mężczyźni), a maleje liczba osób w wieku produkcyjnym (18-59 lat kobiety i 18-64 lata mężczyźni)  i przedprodukcyjnym (0-17 lat). W skali kraju, nie jesteśmy jednak odosobnionym przypadkiem, jest to tendencja ogólnokrajowa.

Na Podkarpaciu na koniec 2019 roku było 386,3 tys. osób w wieku przedprodukcyjnym, tj. o 1091 mniej niż rok wcześniej. Liczba osób w wieku produkcyjnym wyniosła 1,3 mln, tj. o 12,2 tys. mniej niż w 2018 r., natomiast osób w wieku poprodukcyjnym było 433,7 tys. , czyli o 11,4 tys. więcej w porównaniu z końcem 2018 roku. Warto dodać, że liczba stulatków po raz pierwszy przekroczyła dwieście osób (225).
Reklama
Jak informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie „jeszcze na koniec 2015 roku osób w wieku przedprodukcyjnym było o 7,0 tys. więcej niż osób w wieku poprodukcyjnym. Cztery lata później liczba osób starszych przerosła o 47,4 tys. liczbę osób młodych”. 

 
Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW: W czwartek burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla całego województwa podkarpackiego. Zagrożenie obowiązuje w czwartek, 31 lipca 2025 r., w godzinach od 12:00 do 21:00.

Podkarpacie

Wypadek na A4 w Łańcucie. Utrudnienia w ruchu

ŁAŃCUT. Do wypadku doszło około godz. 8:40. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Ranna została jedna osoba.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu zawyją syreny alarmowe

PODKARPACIE. W najbliższy piątek, 1 sierpnia w związku z 81. rocznicą godziny „W”, na terenie województwa podkarpackiego uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Podkarpacie

Alert IMGW! Silny deszcz oraz burze I i II stopnia na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z prognozowanymi burzami I i II stopnia oraz towarzyszącemu im silnemu deszczowi.

Podkarpacie

Wypadek szybowca w Musikowie. Pilot wydostał się o własnych siłach [ZDJĘCIA]

PODKARPACIE. O dużym szczęściu może mówić pilot szybowca, który runął na ziemię. Mężczyźnie udało się opuścić maszynę o własnych siłach. O wypadlu poinformowano Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.

Podkarpacie

Zielone światło dla budowy S19 Domaradz - Krosno. Jest decyzja ZRID

PODKARPACIE. Można rozpoczynać prace przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno. Inwestycję o wartości blisko 1,1 mld zł zrealizuje Mostostal Warszawa.

Podkarpacie

153 mln zł dofinansowania na rozbudowę S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka

PODKARPACIE. - Podpisaliśmy 14. i 15. umowę na dofinansowanie ze środków UE z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jedną z inwestycji...

Podkarpacie

MARMA 34. Rajd Rzeszowski: Rajdowe zmagania w drugi weekend sierpnia! [PROGRAM]

Już tradycyjnie, w drugi weekend sierpnia, Rzeszów stanie się na kilka dni stolicą polskiego motorsportu!

Reklama