Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

671 urodziny Rzeszowa. Bezpłatne zaproszenia dostępne od 13 stycznia

Dodano: /

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. We wtorek, 21 stycznia o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się gala z okazji 671-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas wydarzenia wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Uroczystość będzie transmitowana w internecie.

„Gala z okazji 671-lecia Lokacji Rzeszowa to podróż przez historię, kulturę i współczesność miasta, które od wieków inspiruje mieszkańców oraz artystów. Wyjątkowość miejsca zostanie pokazana poprzez wyjątkowość ludzi - wybitnych osobowości oraz ich wpływ na wszystkie dziedziny życia - od nauki po sztukę. Podczas gali tradycję z nowoczesnością połączy m.in. sztuczna inteligencja” – zapowiadają organizatorzy uroczystości.

Podczas urodzinowej gali, zostaną przyznane nagrody w trzech kategoriach: Osobowość Rzeszowa, Nagroda Gospodarcza Miasta Rzeszowa oraz Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

Podstawą do stworzenia koncepcji artystycznej tegorocznej uroczystości jest projekt „Re Migracje. Rzeszów jako etap” opracowany przez rzeszowskiego rapera, dziennikarza muzycznego i organizatora różnych wydarzeń kulturalnych - Bartłomieja Skubisza. Inicjatywa powstała w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas gali będzie okazja zobaczyć specjalną edycję projektu z udziałem Doroty Miśkiewicz i Lejdis Quartet.

Dorota Miśkiewicz to wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza i siostra perkusisty jazzowego, Michała Miśkiewicza. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu, m.in. Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedym, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Kubą Badachem, Wojciechem Młynarskim, Louisem Winsbergiem czy Stefano Bollanim. Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i poszukująca. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe kompozycje balansujące na granicy gatunków. Eksperymentowała z muzyką: afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną.

Reklama

Na scenie wybrzmią słowa i muzyka inspirowane takimi twórcami jak: Halina Poświatowska, Wojciech Kilar, Julian Przyboś, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Zbigniew Jakubek.

Wystąpią:

Michał Szkil | Tomasz Nowak | Sławek Pezda | Alan Wykpisz | Jakub Madejowski |
Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz ft. Dorota Miśkiewicz, Ladies Quartet.
Gość specjalny:
Dorota Miśkiewicz - śpiew, wokalizy
Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz - teksty, rap, koncepcja
Michał Szkil - fortepian, kompozycje
Tomasz Nowak – trąbka
Sławek Pezda - saksofon tenorowy
Alan Wykpisz - gitara basowa, kompozycje
Jakub Madejowski - perkusja
Ladies Quartet:
Natalia Musz – skrzypce I
Natalia Kmita – skrzypce II
Aleksandra Nikiel – altówka
Monika Bieda-Kapias – wiolonczela
aranżacje utworów: Tomasz Jachym

Na facebookowym profilu miasta Rzeszowa będzie można obejrzeć transmisję z uroczystości. Cała uroczystość będzie transmitowana na żywo na facebookowym profilu Rzeszów stolica Innowacji. Zaproszenia do pobrania dostępne będą online na stronie https://estrada.rzeszow.pl/ od 13 stycznia.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uszkodził cztery auta w centrum Rzeszowa. Miało blisko 1,6 promila

RZESZÓW. 20-letni mieszkaniec Rzeszowa uszkodził cztery pojazdy, zaparkowane na jednym z parkingów w centrum miasta. Okazało się, że miał prawie 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Przy dwudziestu rzeszowskich ulicach pojawiły się nowe latarnie

RZESZÓW. Blisko 160 tys. zł kosztował montaż nowego oświetlenia przy dwudziestu rzeszowskich ulicach. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn.: „Poprawa infrastruktury oświetleniowej na terenie miasta Rzeszowa”.

Rzeszów

ZOBACZ. 33. Finał WOŚP w Rzeszowie na zdjęciach

RZESZÓW. Korowód wolontariuszy, pokazy sprzętu służb, występy artystyczne, koncerty, prezentacje firm i wiele więcej - zobacz co działo się na rzeszowskim Rynku w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Nowy park kieszonkowy w Rzeszowie na ukończeniu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie parku kieszonkowego na osiedlu Nowe Miasto. Jak słyszymy w ratuszu, pozostał jeszcze montaż dużego urządzenia zabawowego, które zostało zamówione za granicą.

Rzeszów

Zderzenie dwóch pojazdów na skrzyżowaniu ulic Krzyżanowskiego z Paderewskiego w Rzeszowie. 1 osoba ranna

RZESZÓW. Przed godz. 13:30 na skrzyżowaniu ulic Krzyżanowskiego z Paderewskiego, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Kierowca jednego z nich trafił do szpitala. W miejscu zdarzenia występują utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Znów drogo! Otwarto oferty w drugim przetargu na projekt przebudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Miasto po raz kolejny próbuje znaleźć firmę, która opracuje dokumentację na przebudowę Ronda Pobitno. Zgodnie z założeniem, ma tam powstać rondo turbinowe. Niestety, proponowana przez wykonawcę kwota, znacznie przekracza środki zarezerwowane...

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nową Biedronkę

RZESZÓW. Na osiedlu Drabinianka otwarto nowy sklep sieci Biedronka. Jest to już 23. punkt tej popularnej marki w naszym mieście. W całej Polsce jest ich ponad 3600.

Rzeszów

Rejs po Wisłoku i piknik na miejskiej plaży z Prezydentem Rzeszowa na licytacji WOŚP

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wystawił dwie aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wylicytować można m.in. wspólny rejs po Wisłoku i piknik na terenie miejskiej plaży.

Reklama