Rzeszów - Sobota, 05.07.2025
Reklama

Bezpłatne badania profilaktyczne. Autobus „Medyka” odwiedzi rzeszowskie osiedla [Harmonogram wizyt]

Dodano:

fot. Marcin Piecyk / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Marcin Piecyk / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Dzisiaj na osiedlu Matysówka zainaugurowano wspólną akcję Rzeszowa i Centrum Medycznego Medyk pod hasłem „Jazda profilaktyczna”. Od najbliższego poniedziałku, specjalny autobus „Medyka” wyruszy w trasę po rzeszowskich osiedlach. W autobusie mieszkańcy będą mogli bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne 40+.

Do skorzystania z badań zachęca Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

- W życiu ważnych jest wiele rzeczy, ale zdecydowanie najważniejsze jest zdrowie. Czas pandemii był trudnym okresem, w którym niekoniecznie chodziliśmy na badania i kontrolowaliśmy swoje zdrowie. Teraz można to szybko nadrobić, tym bardziej, że nasza akcja pozwala wykonać badania szybko, wygodnie i bezpłatnie. Dzięki ogromnemu nakładowi pracy miejskich radnych, rad osiedlowych, naszych urzędników i partnera – Centrum Medycznego Medyk, ustaliliśmy grafik wizyt na osiedlach, na których badania będą wykonywane. Zachęcam, aby zrobić je dla siebie i swoich bliskich.

Badania będą wykonywane w specjalnym autobusie, który będzie kursował we wrześniu i październiku po rzeszowskich osiedlach. Poniżej harmonogram wizyt na poszczególnych osiedlach. Badania będą odbywały się w godzinach: 6:00 - 10:00.

WRZESIEŃ

12.09 Nowe Miasto
13.09 Staromieście
14.09 Słocina
15.09 Drabinianka oraz Budziwój
16.09 Krakowska Płd.
19.09 Zalesie
20.09 Zwięczyca
21.09 Staroniwa
22.09 Pułaskiego
23.09 Wilkowyja
25.09 Kmity
26.09 Pobitno
27.09 Pogwizdów Nowy
 
PAŹDZIERNIK
 
10.10 Króla Augusta
11.10 Miłocin
12.10 Przybyszówka
13.10 Mieszka 1
14.10 Śródmieście
15.10 Baranówka oraz Gen Andersa
 
- Bazujemy na krajowym programie badań profilaktycznych 40 plus, który jest w pewnym sensie inspirowany działaniami prowadzonymi w Rzeszowie. Chcemy zbliżyć mieszkańcom możliwości zrobienia badań z krwi, moczu, kału, kontroli parametrów takich metaboliczno – kardiologiczno – onkologicznych. Co ciekawe, do tej pory w Polsce wykonano w ramach tego programu 600 tysięcy badań, z czego Rzeszów wykonał aż 7,5 procent z tej liczby. To rekord Polski, jestem dumny z mieszkańców Rzeszowa, z ich świadomości i chciałem podziękować władzom i wojewódzkim i miejskim za to, że jest tutaj dobra współpraca w tym aspekcie, bo dbanie o zdrowie i profilaktyka świadczy o mądrości społeczeństwa – mówi lek. med. Stanisław Mazur, prezes zarządu CM Medyk.

Akcja „Jazda profilaktyczna” skierowana jest do wszystkich rzeszowian, ale przede wszystkim do tych osób, które są zabiegane i na co dzień nie mają czasu na wizytę w przychodni: mamy z małymi dziećmi, osoby pracujące, czy seniorzy, którym przyjście do placówki medycznej sprawiłoby trudności. W autobusie będzie pobierana krew i przyjmowane próbki moczu. Dodatkowo wykonany zostanie pomiar ciśnienia oraz BMI. W celu usprawnienia obsługi, osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnych badań, mogą się wcześniej zarejestrować telefonicznie. - Zachęcamy, aby przed wizytą zarejestrować się na naszej infolinii, dzwoniąc pod numer telefonu 517194743. Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie usprawni wykonanie badań. Prosimy przychodzić na czczo i z próbką moczu. Będziemy wykonywać badania, które każdy z nas powinien zrobić raz do roku – mówi Gabriela Skorwider – Tucka, dyrektor ds. medycznych w CM Medyk.
Reklama
Czego można dowiedzieć się wykonując badania w ramach Profilaktyki 40Plus?
  • Morfologia umożliwia wykrycie anemii, zaburzeń krzepliwość krwi, stanu zapalnego.
  • Badanie stężenia cholesterolu jest niezbędne dla prewencji chorób układu krążenia.
  • Oznaczenie stężenia glukozy jest kluczowym badaniem w rozpoznaniu cukrzycy.
  • Badanie enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT, GGTP) pozwala na ocenę funkcji wątroby.
  • Funkcję nerek ocenia się na postawie wyniku kreatyniny.
  • Pomiar stężenia kwasu moczowego wykorzystuje się m.in. w diagnostyce dny moczanowej.
  • Badanie ogólne moczu to kilka oznaczeń, pozwalających na uzyskanie informacji dotyczących funkcji nerek, stanów zapalnych oraz cukrzycy.
  • Oznaczenie krwi utajonej w kale jest kluczowe dla diagnostyki stanów zapalnych  i  nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego.
  • Badanie markeru PSA umożliwia wykrycie raka prostaty.
 
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:
  1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  3. stężenie glukozy we krwi;
  4. AlAT, AspAT, GGTP;
  5. poziom kreatyniny we krwi;
  6. badanie ogólne moczu;
  7. poziom kwasu moczowego we krwi;
  8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
 
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:
  1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  3. stężenie glukozy we krwi;
  4. AlAT, AspAT, GGTP;
  5. poziom kreatyniny we krwi;
  6. badanie ogólne moczu;
  7. poziom kwasu moczowego we krwi;
  8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
  9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:
  1. pomiar ciśnienia tętniczego;
  2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe atrakcje parku w Miłocinie. Wśród nich dendrofon i ogródek meteorologiczny

RZESZÓW. Na terenie parku w Miłocinie rzeszowski Zarząd Zieleni Miejskiej stworzył innowacyjny kompleks edukacyjno-krajobrazowy. To inwestycja za prawie 115 tys. zł.

Rzeszów

Pijany 40-latek wpadł podczas kontroli drogowej. Był poszukiwany listem gończym

RZESZÓW. Podczas kontroli drogowej zatrzymany został 40-letni kierowca jeepa. Miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Okazało się też, że mężczyzna był poszukiwany za podobne przestępstwa.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Lenartowicza

RZESZÓW. Na części ulicy Lenartowicza wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Chodzi o odcinek od wysokości bloku przy Lenartowicza 41 do skrzyżowania z ul. Czackiego.

Rzeszów

Trwa zimowa akcja utrzymania dróg. Pługi i piaskarki wyjechały na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowscy drogowcy ruszyli do pracy wczorajszego popołudnia. Posypywarki posypywały solą i piaskiem główne ulice miasta, a także mniej uczęszczane drogi i chodniki. Akcja kontynuowana jest od dziś rana.

Rzeszów

Spłonęło centrum ogrodnicze w Tyczynie. Duże straty

​RZESZÓW. Przez ponad cztery godziny strażacy z kilku zastępów gasili pożar centrum ogrodniczego w Tyczynie. Budynek całkowicie spłonął.

Rzeszów

„Rzeszów to My”. Kolejne nagrody za meldunek

RZESZÓW. W piątek w rzeszowskim ratuszu po raz drugi rozdano nagrody rozlosowane wśród uczestników loterii „Rzeszów to My”: laptop, hulajnogę elektryczną i smartwatch. Kolejne losowanie dodatkowe już 22 grudnia, a nagrodą główną...

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Reklama