Rzeszów - Czwartek, 16.07.2026
Reklama

Biała Sobota w Podkarpackim Centrum Onkologii – bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

Dodano: 26.02.2026 r. / Redakcja

Na zdj. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie / Materiały USK
Na zdj. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie / Materiały USK

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zachęca kobiety i mężczyzn do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach tzw. Białej Soboty.

Podczas Białej Soboty pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji oraz badań diagnostycznych. W uzasadnionych przypadkach, na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza udzielającego porad w tym dniu, wykonane zostaną m.in.:

• mammografia,
• USG piersi,
• RTG klatki piersiowej,
• badanie poziomu markera PSA.

W wydarzeniu wezmą również udział Studenckie Koła Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego: Żywienia Człowieka, Dietetyki, Biochemików, Science Club, Genomu, Ratownictwa Medycznego, Pielęgniarstwa, Położnictwa, Elektroradiologii, Bio-Tech, Fizjoterapii, Medycznej Mikrobiologii Molekularnej „Mikrob(i)oom” oraz Ortopedii, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Biała Sobota odbędzie się 7 marca 2026 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00, w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).

Reklama

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja prowadzona będzie telefonicznie pod numerem: 17 866 64 18, w dniu 3 marca 2026 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00, do wyczerpania miejsc.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje znaczący wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków może wzrosnąć aż o 77%, a choroba nowotworowa może zostać zdiagnozowana u co piątej osoby. Specjaliści podkreślają, że kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia ma profilaktyka oraz wczesne wykrycie choroby.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w Polsce co roku diagnozuje się ponad 170 tysięcy nowych przypadków nowotworów, a liczba osób żyjących z chorobą nowotworową – będących w trakcie lub po zakończeniu leczenia – zbliża się do 1 miliona 200 tysięcy. Rocznie z powodu nowotworów umiera w Polsce ponad 100 tysięcy osób. Na świecie odnotowuje się natomiast około 20 milionów nowych zachorowań oraz około 10 milionów zgonów rocznie.

– Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, a także regularna aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Jednak równie istotna jest profilaktyka. Regularne badania pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej – podkreśla lek. Patryk Hasior, po. zastępcy dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa w USK w Rzeszowie, specjalista radioterapii onkologicznej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa szkoła i przedszkole na os. Drabinianka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Całość znajdzie się w jednym, trzy kondygnacyjnym obiekcie.

Rzeszów

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Przygotowano 468 miejsc

RZESZÓW. Rekrutacja potrwaod 25 września do 2 października.

Rzeszów

Schematy linii na przystankach. Dyrektor ZTM-u mówi o październiku br.

RZESZÓW. W pierwszej kolejności schematy linii będa na Śródmieściu.

Rzeszów

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego podpisane

RZESZÓW. Przebudowa Dworca Głównego ma się zakończyć w 2022 roku.

Rzeszów

Darmowa komunikacja miejska dla kierowców z okazji „Dnia bez samochodu”

RZESZÓW. 22 września wszyscy kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Rzeszów

Program Kolejowy CPK skróci kursy z i do Rzeszowa. Będą także szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać 155 km dwóch nowych linii kolejowych.

Rzeszów

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena

RZESZÓW. Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 na G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Reklama