Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Blisko 95 tys. pasażerów w maju na lotnisku w Jasionce

Dodano: 15.06.2026 r. / Redakcja

Lotnisko w Jasionce - fot. Adobe Stock
Lotnisko w Jasionce - fot. Adobe Stock

RZESZÓW. Mimo niesprzyjających uwarunkowań rynkowych port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w maju 2026 roku 94 820 pasażerów i zrealizował 1 163 operacje lotnicze. Od początku roku z podrzeszowskiego lotniskaskorzystało 388 514 podróżnych — to o 10% mniej niż rok wcześniej.

W ubiegłym miesiącu szczególnie dobrze wypadli najwięksi przewoźnicy. Ryanair obsłużył 44 134 pasażerów (wzrost o 3,8%), a PLL LOT — 22 954 podróżnych (wzrost o 6%). Wśród najpopularniejszych kierunków regularnych znalazły się Warszawa, Londyn-Stansted, Londyn-Luton, Bristol i Zadar, a w ruchu czarterowym dominowały Antalya, Heraklion, Rodos, Hurghada oraz Marsa Alam.

Globalne czynniki, lokalne skutki

Branża lotnicza należy do najbardziej wrażliwych na zmiany w światowej gospodarce i geopolityce. Konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie, gwałtowny wzrost cen paliwa lotniczego oraz zmiany w siatkach połączeń sprawiły, że część touroperatorów i przewoźników przesunęła fragment sezonu czarterowego na późniejszy termin. Jak podkreśla port, decyzje te zapadały po stronie organizatorów ruchu turystycznego i linii lotniczych, a nie samego lotniska, i nie oznaczają spadku atrakcyjności regionu.

Reklama

Zawieszone rejsy do Frankfurtu

Dodatkowym czynnikiem jest decyzja Grupy Lufthansa o zakończeniu działalności spółki zależnej Lufthansa CityLine. W związku z nagłą restrukturyzacją i uziemieniem floty połączenia między Jasionką a Frankfurtem zostały od kwietnia czasowo zawieszone w systemach rezerwacyjnych — co najmniej do przyszłego roku. Dla rzeszowskiego portu oznacza to utratę około 80 tys. pasażerów do końca roku. Władze lotniska zapowiadają, że pozostają w stałym kontakcie z Grupą Lufthansa i zabiegają o powrót niemieckiego przewoźnika.

„Jako władze lotniska trzymamy rękę na pulsie i z najwyższą uwagą śledzimy wydarzenia zachodzące na rynku lotniczym oraz u kluczowych dla nas przewoźników. Wiemy, jak istotne dla naszego regionu są połączenia do dużych europejskich hubów oraz atrakcyjnych destynacji wakacyjnych. Mogę zapewnić, że nasz zespół nieustannie pracuje nad tym, aby niezależny od nas proces zawirowań rynkowych był jak najmniej odczuwalny dla pasażerów” - mówi Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Jak podkreśla port, mimo czasowego wyhamowania wskaźników fundamenty rozwoju lotniska pozostają stabilne, a popyt na podróże lotnicze wciąż jest wysoki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

6 firm zainteresowanych budową PCLA w Rzeszowie

RZESZÓW. - Na pewno spośród nich wybierzemy tę, która stadion wybuduje – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

RZESZÓW. Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w soboty na Uniwersytecie Rzeszowskim. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszowToMy.

Rzeszów

Modernizacja przystanków autobusowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Do końca roku potrwa kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie. Prace obejmują wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek.

Rzeszów

Piwo studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

RZESZÓW. Piwo URwis studenckiego browaru UwaRzone zostało nagrodzone na „52. Chmielakach Krasnostawskich”. URwis zwyciężył w kategorii piw pszenicznych w stylu amerykańskim.

Rzeszów

Rzeszowski Budżet Obywatelski 2024. Trwa głosowanie

RZESZÓW. Od piątku można oddać swój głos na projekty zgłoszone do przyszłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 8 października. Wyniki mają być ogłoszone 13 października.

Rzeszów

Wypadek na ul. Lwowskiej. 1 osoba ranna

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności porannego wypadku na ul. Lwowskiej. Doszło tam do zderzenia motocyklisty z samochodem dostawczym. Kierujący jednośladem trafił do szpitala.

Rzeszów

Nowy park kieszonkowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejna zielona przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców powstała na osiedlu Króla Stanisława Augusta. Inwestycja realizowana była w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama