Rzeszów - Wtorek, 28.04.2026
Reklama

Budowa kładki nad Strugiem w Rzeszowie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dodano: 16.04.2026 r. / Redakcja

Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl
Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug w Rzeszowie, która połączy ul. Jachowicza z ul. Koło. Inwestycja ma poprawić komunikację pieszą i rowerową w tej części miasta oraz wpisać się w rozwój zrównoważonej mobilności.

Budowa kładki nad rzeką Strug to pomysł mieszkańców osiedla Drabinianka. Miastu udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Kładka ułatwi m.in. dojście do szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego, a także do terenów rekreacyjnych Arkadia i otwartego niedawno nowego żłobka „Zielone Skrzaty”.

Wykonano prace przygotowawcze

Dotychczas zrealizowano szereg robót przygotowawczych. Obejmowały one m.in. odhumusowanie terenu w miejscu planowanej kładki oraz dróg dojazdowych. Przeprowadzono także prace rozbiórkowe, polegające na usunięciu elementów kolidujących z inwestycją, takich jak fragmenty nawierzchni i drobna infrastruktura. Równolegle wykonano wycinkę drzew i krzewów w obszarze objętym budową.

Powstają nasypy i infrastruktura techniczna

Wykonano dolne warstwy nasypów pod projektowane drogi dojazdowe. - Prace te stanowiły podstawę do dalszej realizacji robót konstrukcyjnych i drogowych związanych z budową kładki oraz układu komunikacyjnego – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Przebudowano również część infrastruktury technicznej, która kolidowała z planowaną inwestycją. Jednocześnie wykonawca przygotowuje dojazdy technologiczne i platformy robocze, które umożliwią prowadzenie kolejnych prac.

Kolejny etap: fundamenty i umocnienie rzeki

Reklama

W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac związanych z umocnieniem koryta rzeki Strug, m.in. poprzez montaż stalowych grodzic. Następnie wykonane zostanie posadowienie kładki na palach fundamentowych.

Jak informuje MZD w Rzeszowie, część prac będzie prowadzona w czasie planowanych wyłączeń napowietrznej linii energetycznej, która koliduje z inwestycją.

Jak będzie wyglądać kładka?

Kładka pieszo-rowerowa na osiedlu Drabinianka będzie miała długość blisko 37 metrów i 3 metry szerokości użytkowej, co umożliwi dwukierunkowy ruch pieszy i rowerowy. Konstrukcja będzie miała formę zespoloną – stalowe dźwigary blachownicowe z żelbetowym pomostem.

W ramach inwestycji powstaną również drogi dojazdowe oraz ścieżki pieszo-rowerowe. Droga od strony ul. Jachowicza do kładki będzie miała ponad 185 metrów długości, a ścieżka pieszo-rowerowa – ponad 150 metrów.

Wykonawca i finansowanie

Za realizację inwestycji odpowiada firma Strabag Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ponad 3,6 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią 2027 roku.

Budowa kładki została dofinansowana z projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci z Rzeszowa pomogli w zlikwidowaniu kanału przewozowego tzw. „kropelek gwałtu”

RZESZÓW, POLSKA. Podejrzani mogli przemycić 335 ton narkotyku, wartego ponad 21 mln euro.

Rzeszów

Z Wisłoka wyłowiono ciało mężczyzny. Dzień wcześniej rodzina zgłosiła jego zaginięcie

RZESZÓW. Funkcjonariusze ustalili, że to 44-letni mieszkaniec Rzeszowa.

Rzeszów

Budowa kładki rowerowej na moście Narutowicza. Czeka nas powtórka z rozrywki?

RZESZÓW. Znamy oferty wykonawców zainteresowanych budową kładki rowerowej na moście Narutowicza.

Rzeszów

Kierowca jadąc przez Boguchwałę zasłabł za kierownicą

BOGUCHWAŁA. Do zdarzenia doszło dzisiaj, kilka minut przed godziną 06.00.

Rzeszów

Ruszył przetarg na odbiór śmieci w 2020 i 2021 roku

RZESZÓW. Oferty wykonawców poznamy najwcześniej po 27 sierpnia br.

Rzeszów

Areszt za usiłowanie zabójstwa ojca. Do zdarzenia doszło podczas awantury

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w sobotę po południu.

Rzeszów

Tymczasowe zmiany w obsłudze klientów w placówkach ZUS i COT

RZESZÓW. Prace rozpoczną się od 2 sierpnia od godziny 14.00.

Reklama