Rzeszów - Sobota, 20.12.2025
Reklama

Do Rzeszowa zawitał pomnik Jana III Sobieskiego

Dodano: 15.06.2022 r.

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą stanął „wędrujący” pomnik Jana III Sobieskiego. Pozostanie tam do drugiej połowy lipca.

Monument „Wiktoria Wiedeńska”, który pierwotnie miał stanąć na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, gdzie w 1683 roku Jan III Sobieski pokonał Turków, podróżuje obecnie po Polsce. 13 czerwca zawitał do Rzeszowa.

Pomnik przestawia Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra. Odlany jest w brązie.

Pomnik można podziwiać w Parku Jedności Polonii z Macierzą. Stoi tuż przy wejściu do parku od strony al. Cieplińskiego. Pozostanie tam do drugiej połowy lipca, a następnie wyruszy w dalsza podróż po Polsce.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejna akcja sprzątania Wisłoka. Tym razem tereny, na których może znaleźć się przestrzeń kwadratowa

RZESZÓW. Zbiórka rozpocznie się o godzinie 11.00 obok wejścia na piesza kładkę od ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

RZESZÓW. PRz podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu.

Rzeszów

Jest kolejny przetarg na rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego

RZESZÓW. W poprzednim przetargu wybrany wykonawca wycofał się przed podpisaniem umowy.

Rzeszów

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta

RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję w sprawie skargi rzeszowskiego Ratusza.

Rzeszów

PiS ponownie w sprawie całorocznej wypożyczalni. Tym razem projekt uchwały uwzględnia hulajnogi

RZESZÓW. Tym razem projekt uchwały uwzględnia również skutery i hulajnogi elektryczne i trzyletnią umowę.

Rzeszów

W przyszłym tygodniu pojedziemy łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską?

RZESZÓW. Budowana droga będzie miała około 1,5 km długości.

Rzeszów

W Nowym Jorku zaprezentowano motocykl Harley-Davidson promujący Rzeszów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Premiera motocykla odbyła się 9 maja w salonie Harley-Davidson of New York City w Nowym Jorku.

Reklama