Rzeszów - Poniedziałek, 29.06.2026
Reklama

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

Dodano: 06.06.2019 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Rozpoczęło się głosowanie w Konkursie Klubu Gaja na Drzewo Roku 2019. Drzewo, które reprezentuje Rzeszów może być pozostałościami po ogrodach Lubomirskich.

O ten tytuł, jako jedno z 16 drzew w Polsce, ubiega się drzewo Bzu Czarnego z Rzeszowa, które rośnie przy ul. Grodzisko 5 (boczna ul. Słowackiego).

To wyjątkowe, niezwykłe i piękne drzewo. Bez czarny występuje zwykle w formie krzewu, natomiast bardzo rzadko w formie drzewa. Jest stare, ma ok. 200 lat, a obwód jego pnia wynosi ok. 125 cm.

Drzewo jest prawdopodobnie pozostałością po ogrodach zamkowych Lubomirskich. To również magiczna roślina Słowian, uznawana przez nich za święte drzewo duchów podziemia. Nie jest niestety pomnikiem przyrody.

Tytuł Drzewa Roku 2019 to nie tylko zaszczytny tytuł, ale również ogromnej wagi argument do objęcia go ochroną prawną i uratowanie przed zniszczeniem, zatem każdy głos ma więc ogromne znaczenie.

Głosować można na stronie internetowej: www.drzeworoku.pl, wybierając drzewo nr 1: „Bez Czarny z Rzeszowa”.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa ulica i nowy park w Rzeszowie

RZESZÓW. Na osiedlu Mieszka I będzie ulica Wrzesława Romańczuka. Z kolei teren zielony w centrum Rzeszowa zyska nazwę „Park im. Prof. Józefa Szajny”.

Rzeszów

Dwie linie MPK do likwidacji

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie likwiduje dwie linie autobusowe – nr 56 i 60.

Rzeszów

Tragedia w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Aresztant zabił funkcjonariuszkę

RZESZÓW. Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 39-letniej funkcjonariuszki Służby Więziennej. Kobieta została zabita przez aresztanta w trakcie konsultacji psychologicznej.

Rzeszów

Tak może wyglądać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Projekt warszawskiej pracowni Atelier Tektura zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Rzeszów

Miasto przekaże kolejne środki na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Ponad 5 mln zł wsparcia finansowego przekaże w tym roku miasto Rzeszów na budowę infrastruktury przystankowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, przedsięwzięcia realizowanego przez Województwo Podkarpackie.   

Rzeszów

Będzie nowa ulica na osiedlu im. Franciszka Kotuli

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowej drogi, pomiędzy ulicą Błogosławionej Karoliny a Czudecką.

Rzeszów

Powołano Rzeszowską Radę Kobiet. W skład weszło 14 pań

RZESZÓW. 14 pań reprezentujących różne środowiska weszło w skład Rzeszowskiej Rady Kobiet, której oficjalne powołanie odbyło się w piątek w Urban Lab. Na czele rady stanęła Patricia Mitro.  

Rzeszów

Wiosną w Rzeszowie pojawi się blisko 500 dużych drzew

RZESZÓW. Blisko pół tysiąca dużych drzew pojawi się w Rzeszowie w ramach wiosennych nasadzeń prowadzonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Reklama