Rzeszów - Wtorek, 23.12.2025
Reklama

„Dzikie życie w wielkim mieście”. Ruszył wspólny zielony projekt Rzeszowa i Łucka

Dodano: 05.11.2024 r. / Redakcja

Lisia Góra / fot. Archiwum RESinet.pl
Lisia Góra / fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu, przekazano szczegóły dotyczące projektu pn. „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie”.

Ogólnym celem projektu jest wzmocnienie ochrony i promocji dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie poprzez wdrożenie transgranicznych rozwiązań w zakresie rewitalizacji obszarów przyrodniczych i podnoszenie świadomości ekologicznej.

W stolicy Podkarpacia projekt realizowany będzie przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie oraz Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Rzeszów oraz ukraińskie miasto pozyskały spore dofinansowanie unijne na realizację tego projektu. Wartość zadania po stronie Rzeszowa to około 197 920 Euro. 90% tej kwoty to środki z programu Interreg NEXT Polska –Ukraina 2021-2027

Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu i potrwa dwa lata.

Reklama

Zadanie jakie Rzeszów będzie realizował w ramach tego projektu, obejmuje obszar rezerwatu Lisia Góra. "Będzie to wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej rezerwatu, utworzenie programu związanego z ochroną rezerwatu, przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych, odtworzenie ścieżki dydaktycznej na terenie rezerwatu – wymieniała podczas konferencji Aleksandra Wąsowicz Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

W projekt zaangażowana jest również inna jednostka miejska - Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa. Po jego stronie będzie przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych kierowanych do różnych grup wiekowych: przedszkolaków, uczniów liceów oraz starszych mieszkańców miasta. Jednym z elementów tych działań będzie internetowy quiz na temat wiedzy o przyrodzie, w którym co tydzień będą losowane upominki.

Całą kampanię edukacyjną zwieńczy zielony piknik w Łucku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

ZNIŻKI DLA ZAMELDOWANYCH

Miasto wprowadzi Rzeszowską Kartę Mieszkańca dla rzeszowian

RZESZÓW. Dzięki Rzeszowskiej Karcie Mieszkańca, osoby zameldowane w stolicy Podkarpacia, będą mogły korzystać z systemu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień. Nowy program ma ruszyć we wrześniu.

WYPADEK

Czołowe zderzenie w Szklarach. 3 osoby ranne, w tym małe dziecko

SZKLARY. Do zderzenia dwóch samochodów doszło dziś w miejscowości Szklary w powiecie rzeszowskim. Trzy osoby, w tym kilkunastomiesięczne dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu lądował helikopter lotniczego pogotowia ratunkowego.

Rzeszów International Acro Cup

Na trzy dni Rzeszów stanie się stolicą światowej akrobatyki

RZESZÓW. Ponad 700 zawodników z 22 krajów przyjedzie do Rzeszowa, aby rywalizować w Pucharze Świata oraz Międzynarodowym Turnieju w Akrobatyce Sportowej - Rzeszów International Acro Cup.

BOŻE CIAŁO

Uroczystość Bożego Ciała w Rzeszowie. Policja zadba o bezpieczeństwo uczestników

RZESZÓW. W czwartek, 30 maja, w związku z uroczystością Bożego Ciała, ulicami Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego przejdą procesje. Część dróg na terenie miasta zostanie częściowo lub całkowicie zamknięta. Ruchem kierować będą policjanci.

NOWOŚĆ NA PODRZESZOWSKIM LOTNISKU

Samolotem z Jasionki do Izmiru. Ruszyło nowe połączenie

RZESZÓW/JASIONKA. We wtorek, 28 maja 2024 r. po raz pierwszy w historii podrzeszowskiego lotniska, poleciał czarterowy samolot z Jasionki do Izmiru.

Rzeszów

Koncert „Jednego serca, jednego ducha”. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Nawet kilkanaście tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznego koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. W związku z tym, na drogach dojazdowych do miejsca wydarzenia, mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Reklama