Rzeszów - Piątek, 13.02.2026
Reklama

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

Dodano: 12.08.2021 r.

fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Liderem klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS jest Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który finiszował w czołowej dziesiątce.
 
Środa przyniosła kolarzom kolejny, długi etap. Do pokonania mieli bowiem aż 227 kilometrów – najwięcej w tegorocznej edycji wyścigu. Po starcie w Sanoku peleton ruszył na południe, docierając w Bieszczady. Przez piękne, pagórkowate tereny kierował się na wschód, a następnie – północ, by finiszować w Rzeszowie. Na trasie na zawodników czekały trzy premie lotne LOTTO: Ustrzyki Dolne, Kańczuga oraz Łańcut, a także trzy premie górskie PZU: HOTEL ARŁAMÓW (II kat.), Gruszowa (III kat.) oraz Kalwaria Pacławska (II kat.).
 
Po starcie zawiązała się bardzo liczna, dziesięcioosobowa ucieczka, w której skład weszli: Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert), Tom Bohli (Cofidis), Daniel Arroyave (EF Education – Nippo), Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation), Alexander Konychev (BikeExchange), Filippo Conca (Lotto Soudal), Simon Clarke (Qhubeka-Assos), Niklas Maerkl (Team DSM), Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix) oraz Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski). Ich przewaga utrzymywała się długo na poziomie trzech minut.
 
Zaciętą walkę o punkty na pierwszej lotnej premii LOTTO stoczyli Taco van der Hoorn i Łukasz Owsian. O centymetry lepszy okazał się Holender.

Polak powetował sobie jednak na trzech premiach górskich PZU, które w komplecie wygrał, zapewniając sobie trykot najlepszego górala. Peleton dzięki zgodnej pracy ekip redukował stopniowo przewagę ucieczki, która 65 kilometrów od mety wynosiła już tylko półtorej minuty.
 
Reklama
Nieoczekiwanie jednak w głównej grupie nastąpiło zawahanie i przewaga ucieczki ponownie wzrosła, tym razem do trzech minut. Śmiałkowie rozdzielili też między sobą punkty na premiach lotnych LOTTO w Kańczudze i Łańcucie. Ostatni ze śmiałków – Taco van der Hoorn, Simon Clarke i Lionel Taminiaux zostali dogonieni zaledwie trzy kilometry od mety.
 
Losy etapu rozstrzygnął finałowy sprint, w którym najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Kolarz UAE-Team Emirates wyprzedził Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Phila Bauhausa (Bahrain-Victorious). Na dziewiątej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
 
Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Drugi jest Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), a trzeci – Matej Mohorić (Bahrain-Victorious). W klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS prowadzi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), w klasyfikacji najlepszy góral PZU – Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikację drużynową ENERGA otwiera Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux.
 
Czesław Lang (Dyrektor Generalny wyścigu): To był piękny, malowniczy etap. Cały odcinek był bardzo szybki. Odjechała dziesięcioosobowa ucieczka. Polak, Łukasz Owsian, który się w niej znalazł wywalczył koszulkę najlepszego górala, czego serdecznie mu gratuluję. Akcja śmiałków długo trzymała nas w niepewności, ale peleton ostatecznie doprowadził do finiszu dużej grupy. Najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Pięć lat temu wygrywał już w Polsce, po czym okazywał się najlepszy na odcinkach Giro d’Italia czy Tour de France. Cieszę się, że powrócił do topowej formy.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

99 projektów zgłoszono do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

RZESZÓW. Głosowanie rozpocznie się 10 września i potrwa do 8 października 2021 r. 

Rzeszów

Rolnicy zakończyli protest. Nie ma już utrudnień w ruchu

RZESZÓW. Zakończył się 24-godzinny protest rolników w Rzeszowie. Jak informuje rzeszowska Policja „Mimo utrudnień w ruchu, protest przebiegał spokojnie”.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Krakowskiej

RZESZÓW. 73-letnia kobieta została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Krakowskiej. Ranna piesza trafiła do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarła.

Rzeszów

"Tour de Konstytucja" na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W środę, 25 sierpnia 2021 r. na rzeszowskim Rynku odbędzie się spotkanie w ramach projektu pn. „Tour de Konstytucja PL”. Do Rzeszowa przyjadą m.in. prof. Ewa Łętowska, prof. Adam Bodnar, sędzia...

Rzeszów

Traktory na rondzie Pobitno. Ruszył protest rolników [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Kilkanaście ciągników blokuje rondo Pobitno w Rzeszowie. Ruszył 24-godzinny protest rolników.

Rzeszów

Strajk rolników w Rzeszowie. Objazdy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku ze strajkiem rolników, który odbędzie się w Rzeszowie od godz. 9.00 dnia 24 sierpnia do godz. 9.00 dnia 25 sierpnia br. część autobusów MPK pojedzie objazdami.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe, specjalistyczne radiowozy

RZESZÓW. Podkarpacka Policja odebrała cztery specjalistyczne radiowozy. Dwa z nich trafiły komendy miejskiej w Rzeszowie. Samochody będą wykorzystywane przez policjantów drogówki, obsługujących zdarzenia drogowe.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka jednak powstanie

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował się na zwiększenie pieniędzy na budowę Pumptracka na osiedlu Baranówka.

Reklama