Rzeszów - Sobota, 23.08.2025
Reklama

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

Dodano:

fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Liderem klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS jest Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który finiszował w czołowej dziesiątce.
 
Środa przyniosła kolarzom kolejny, długi etap. Do pokonania mieli bowiem aż 227 kilometrów – najwięcej w tegorocznej edycji wyścigu. Po starcie w Sanoku peleton ruszył na południe, docierając w Bieszczady. Przez piękne, pagórkowate tereny kierował się na wschód, a następnie – północ, by finiszować w Rzeszowie. Na trasie na zawodników czekały trzy premie lotne LOTTO: Ustrzyki Dolne, Kańczuga oraz Łańcut, a także trzy premie górskie PZU: HOTEL ARŁAMÓW (II kat.), Gruszowa (III kat.) oraz Kalwaria Pacławska (II kat.).
 
Po starcie zawiązała się bardzo liczna, dziesięcioosobowa ucieczka, w której skład weszli: Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert), Tom Bohli (Cofidis), Daniel Arroyave (EF Education – Nippo), Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation), Alexander Konychev (BikeExchange), Filippo Conca (Lotto Soudal), Simon Clarke (Qhubeka-Assos), Niklas Maerkl (Team DSM), Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix) oraz Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski). Ich przewaga utrzymywała się długo na poziomie trzech minut.
 
Zaciętą walkę o punkty na pierwszej lotnej premii LOTTO stoczyli Taco van der Hoorn i Łukasz Owsian. O centymetry lepszy okazał się Holender.

Polak powetował sobie jednak na trzech premiach górskich PZU, które w komplecie wygrał, zapewniając sobie trykot najlepszego górala. Peleton dzięki zgodnej pracy ekip redukował stopniowo przewagę ucieczki, która 65 kilometrów od mety wynosiła już tylko półtorej minuty.
 
Reklama
Nieoczekiwanie jednak w głównej grupie nastąpiło zawahanie i przewaga ucieczki ponownie wzrosła, tym razem do trzech minut. Śmiałkowie rozdzielili też między sobą punkty na premiach lotnych LOTTO w Kańczudze i Łańcucie. Ostatni ze śmiałków – Taco van der Hoorn, Simon Clarke i Lionel Taminiaux zostali dogonieni zaledwie trzy kilometry od mety.
 
Losy etapu rozstrzygnął finałowy sprint, w którym najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Kolarz UAE-Team Emirates wyprzedził Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Phila Bauhausa (Bahrain-Victorious). Na dziewiątej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
 
Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Drugi jest Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), a trzeci – Matej Mohorić (Bahrain-Victorious). W klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS prowadzi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), w klasyfikacji najlepszy góral PZU – Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikację drużynową ENERGA otwiera Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux.
 
Czesław Lang (Dyrektor Generalny wyścigu): To był piękny, malowniczy etap. Cały odcinek był bardzo szybki. Odjechała dziesięcioosobowa ucieczka. Polak, Łukasz Owsian, który się w niej znalazł wywalczył koszulkę najlepszego górala, czego serdecznie mu gratuluję. Akcja śmiałków długo trzymała nas w niepewności, ale peleton ostatecznie doprowadził do finiszu dużej grupy. Najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Pięć lat temu wygrywał już w Polsce, po czym okazywał się najlepszy na odcinkach Giro d’Italia czy Tour de France. Cieszę się, że powrócił do topowej formy.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 41-latkek spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drogowe. Wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierujących.

Rzeszów

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2026 roku.

Rzeszów

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami"

RZESZÓW. Barwny korowód, występy zespołów, warsztaty, zawody i wiele więcej atrakcji przygotowano z okazji tegorocznych obchodów „Dnia osób z niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Wydarzenie organizuje stowarzyszenie „For You”.

Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przystanków przywrócony zostanie status przystanku „stałego”.

Rzeszów

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona

RZESZÓW. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odnowione zostały sale lekcyjne, świetlica oraz inne pomieszczenia. Renowacja była możliwa dzięki środkom przekazanym miastu przesz Fundację Leroy Merlin.

Rzeszów

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone trybuny. Zadanie będzie realizowane w ramach RBO.

Rzeszów

Więcej policjantów na drogach. Ruszyły działania "Majowy weekend 2024"

PODKARPACIE. Policjanci rozpoczęli działania związane z długim weekendem majowym. Na drogach regionu będzie więcej policyjnych patroli. Mundurowi zadbają m.in. o płynność ruchu i bezpieczeństwo podróżujących. Tegoroczna akcja potrwa do 6 maja.  

Reklama