Rzeszów - Niedziela, 24.08.2025
Reklama

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

Dodano: /

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

- Sanity 2.0, to technologiczny milowy krok, który znacząco zwiększy możliwości diagnostyczne szpitala, zwłaszcza w obszarze gruźlicy, mykobakterioz oraz szybkiej identyfikacji 40 patogenów z dolnych i górnych dróg oddechowych (19 wirusów, 19 bakterii i 2 grzyby) – wyjaśnia Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.

– Dzięki urządzeniu wchodzimy na zupełnie nowy poziom precyzji w diagnostyce mikrobiologicznej, tłumaczy dr n. biol. Mariusz Worek, zastępca kierownika Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej PCChP w USK w Rzeszowie. – Pozwoli nam to nie tylko szybciej wykrywać mutacje odpowiedzialne za oporność prątków na tuberkulostatyki, ale również dostosowywać terapie w sposób spersonalizowany – co jeszcze kilka lat temu było dostępne wyłącznie w wiodących ośrodkach zagranicznych. Dla naszych pacjentów to realna szansa na szybsze rozpoznanie i skuteczniejsze leczenie. Sprzęt daje nam również możliwość wykrywania w naszym zakładzie grzyba Pneumocystis jirovecii, a także bakterii, których hodowla jest trudna lub niemożliwa (bakterie atypowe związane z drogami oddechowymi).

Reklama

W ubiegłym tygodniu w placówce odbyła się wizyta delegacji producenta nowego urządzenia z Chin, której przedstawiciele osobiście sprawdzali, jak sprawuje się system w rzeszowskim zakładzie.

Nie wykluczone, że w najbliższej przyszłości szpital wydzierżawi dwa kolejne analizatory.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

9 marca wielkie sprzątanie nad Wisłokiem. Po akcji odbędzie się piknik

RZESZÓW. Akcje organizuje Fundacja Rzeszowska oraz Stacja Rzeszów DZIKI.

Rzeszów

Skoczkowie do wody ze Stali Rzeszów wywalczyli 22 medale

RZESZÓW. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn reprezentanci Stali Rzeszów zdominowali zawody w Poznaniu.

Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, grożącego śmiercią prezydentom miast, w tym Tadeuszowi Ferencowi

RZESZÓW. 5 Marca zatrzymany 28-latek został przesłuchany w prokuraturze i usłyszał zarzuty.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto nowy żłobek i przedszkole

RZESZÓW. W budynku J Politechniki Rzeszowskiej uroczyście otwarto nowy żłobek i przedszkole. 

Rzeszów

W filiach RDK odbędą się bezpłatne maratony fitness

RZESZÓW. Organizowany z okazji Dnia Kobiet Maraton Fitness jest czterogodzinnym ciągiem treningów.

Rzeszów

Od 5 marca jeden z przystanków na ul. Marszałkowskiej będzie przeniesiony

RZESZÓW. W związku z przebudową zatoki autobusowej, jeden z przystanków znajdujących się na ulicy Marszałkowskiej zostanie przeniesiony.

Rzeszów

Monopoly stworzy rzeszowską edycję gry. Będzie konkurs dla szkół

RZESZÓW. Rzeszowska edycja Monopoly będzie gotowa na jesień.

Reklama