Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Inwestycja kolejowa między Rzeszowem a Medyką za ponad 110 mln zł. Pociągi pojadą 160 km/h

Dodano: 19.06.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl / PKP PLK
fot. Archiwum RESinet.pl / PKP PLK

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na przygotowanie dokumentacji projektowej dla kolejowej inwestycji między Rzeszowem a Przemyślem i Medyką. Dzięki niej podkarpacki fragment trasy E30 Kraków – Medyka będzie dostosowany do prędkości maksymalnej pociągów 160 km/h.

Linie kolejowe nr 91 Rzeszów – Przemyśl i nr 92 Przemyśl – Medyka stanowią fragment trasy E30 Kraków – Medyka. Trasa E30 na odcinku Kraków – Rzeszów jest zmodernizowana. Dzięki nowej inwestycji, realizowanej przy wsparciu środków unijnych, prędkość maksymalna pociągów została zwiększona do 160 km/h, a czas przejazdu koleją między stolicami Małopolski i Podkarpacia skrócił się o ponad godzinę. Pasażerowie zyskali także lepszą dostępność i komfort podróżowania.

Projekt modernizacji podkarpackiego odcinka trasy E30 to kluczowy etap inwestycji, która usprawni przewóz pasażerów i towarów. Planowane prace umożliwią zwiększenie prędkości pociągów z 120 do 160 km/h na trasie Rzeszów–Przemyśl–Medyka, co skróci czas podróży.

– Kontynuujemy inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju polskiej kolei, służą podniesieniu standardów przewozów pasażerskich i towarowych. Modernizacja linii Rzeszów – Medyka, na podkarpackim odcinku trasy magistralnej, ma istotne znaczenie, m.in. dla ruchu transgranicznego – powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

Reklama

– Podpisana umowa przybliża nas do realizacji ważnego zadania inwestycyjnego na linii między Rzeszowem a Medyką, która jest częścią międzynarodowego szlaku E30. Kolejne prace zapewnią podniesienie prędkości pociągów pasażerskich i towarowych, zwiększą efektywność trasy i wzmocnią znaczenie kolei w regionie – powiedział Piotr Wyborski, prezes zarządu Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przygotowanie dokumentacji projektowej umożliwi przejście do kolejnego etapu procesu inwestycyjnego, jakim będą roboty budowalne między Rzeszowem a Medyką.

Prace projektowe obejmą tory wraz z siecią trakcyjną oraz rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, perony na stacjach i przystankach, jak również systemy dynamicznej informacji pasażerskiej oraz cyfrowej łączności kolejowej. Zaprojektowane będą elementy niezbędne do skutecznej i sprawnej odprawy granicznej w ruchu pasażerskim na stacjach Przemyśl i Medyka oraz w ruchu towarowym na stacji Medyka. Dokumentacja ma uwzględnić budowę terminala pasażerskiego w Przemyślu oraz terminala towarowego w Medyce.

Dokumentację projektową o wartości blisko 112 mln zł netto zrealizuje konsorcjum firm w składzie: Dohwa Polska Sp. z o.o. Spółka komandytowa (Lider); Dohwa Engineering Co. Ltd (Członek Konsorcjum). Wykonawca ma 32 miesiące na przygotowanie materiału.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Biedronki czynne do północy lub całodobowo [LISTA]

RZESZÓW. Do 18 kwietnia sklepy sieci Biedronka będą czynne do godz. 24:00 lub całodobowo.

Rzeszów

Gospodarka w obliczu pandemii. Debata online ekspertów WSIiZ

RZESZÓW. 15 kwietnia o godz. 17:00 eksperci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będą dyskutowali na temat sytuacji gospodarczej w obliczu pandemii koronawirusa. Debatę będzie można śledzić w internecie.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska drukuje przyłbice ochronne dla medyków

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska włączyła się w pomoc w walce z koronawirusem i rozpoczęła drukowanie przyłbic dla medyków.

Rzeszów

3 rzeszowskie inwestycje biorą udział w konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Do 11 maja można oddawać głos na 3 rzeszowskie inwestycje, które biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek na ul. Piłsudskiego. Zginął młody kierowca

RZESZÓW. Trwa ustalanie przyczyn nocnego wypadku do jakiego doszło w Rzeszowie, na ul. Piłsudskiego. Kierujący mercedesem uderzył w słup sygnalizacji świetlnej. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Korekty w świątecznych kursach autobusów MPK

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził korekty do okołoświątecznego rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej. 

Rzeszów

Do Rzeszowa dotarł pierwszy autobus na gaz

RZESZÓW. 60 autobusów gazowych Autosan zasili tabor MPK w Rzeszowie. Pierwszy z nich już został dostarczony.

Rzeszów

W święta zmiany terminu odbioru odpadów

RZESZÓW. MPGK Rzeszów poinformowało o zmianach terminów odbioru odpadów komunalnych w okresie Świąt Wielkanocnych.

Reklama