Rzeszów - Poniedziałek, 22.09.2025
Reklama

Kamienica przy al. Piłsudskiego w posiadaniu dewelopera

Dodano: 27.07.2020 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 30 czerwca br. ukazało się oficjalne zarządzenie, w którym ustala się, że budynek przy ul. Piłsudskiego 5 zostanie użyczony na czas nieoznaczony na rzecz Developres Sp. z o.o.

Kamienica przy ul. Piłsudzkiego nie tylko wymaga odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej. Przypomnijmy, że kamienice wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa.

Malowidła znajdujące się w budynku wykonano prawdopodobnie średniowieczną techniką tempery. Wiele z malowideł jest pozłacana bądź posrebrzana. Odkryte malatury oraz pozłacane rozety wg. konserwatora niosą w sobie cenne i ważne wartości kulturowe miasta Rzeszowa. Renowacja wnętrza według wskazań konserwatora powinna być przeprowadzone według jednego z dwóch wariantów. Pierwszy wariant zakłada odsłonięcie malowideł, ich zabezpieczenie bez rekonstrukcji i scalania kolorystycznego. Drugi wariant bierze pod uwagę scalenie kolorystyczne malowideł i ewentualną rekonstrukcję brakujących jej fragmentów.
Reklama
Aktualnie budynek - jeżeli chodzi jedynie o warstwę zewnętrzną - znajduje się w fatalnym stanie. Tynk w wielu miejscach jest zawilgocony, co najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem prawidłowej izolacji budynku. W obrębie parapetów i gzymsów pojawiły się glony, a pęknięty tynk widoczny jest na całej powierzchni budynku. Co prawda pod koniec 2017 roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budynku, jednak po zapoznaniu się z kosztami remontu zdecydowano się na sprzedaż kamienicy.

Później zmieniono koncepcję na zamianę lokali z deweloperem, w związku z czym w zamian za przekazanie kamienicy w prywatne ręce ratusz dostanie lokal na os. Architektów, w którym zostanie otworzony nowy żłobek. Wciąż nie wiadomo jakie plany wobec budynku ma jego nowy właściciel.

 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policyjne działania w autobusach. Skontrolowano 775 pasażerów

RZESZÓW. Trwają policyjne kontrole w autobusach MPK. Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki oraz czy zachowują dystans między sobą.

Rzeszów

W weekend do Rzeszowa przyjedzie cyrk. Będzie protest aktywistów z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt

RZESZÓW. 5 lipca w rejonie ulic Witosa i Wyspiańskiego rozłoży się cyrk “Arena”. Lokalna grupa “Viva – akcja dla zwierząt” zapowiedziała protest przeciwko obecności cyrku ze zwierzętami w mieście. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek na budowie. Nie żyje dwóch mężczyzn

RZESZÓW. Dwóch mężczyzn spadło z rusztowania na budowie przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie. Ponieśli śmierć na miejscu. Sprawę bada policja pod nadzorem prokuratora.

Rzeszów

Kontrole Policji i Straży Miejskiej w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Prezydent Rzeszowa reaguje.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto poradnię dla ozdrowieńców z Covid-19

RZESZÓW. To jedyna w regionie i jedna z pierwszych w kraju tego typu poradnia. Będzie funkcjonowała na terenie Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Rzeszów

Worki na odpady zielone w automatach

RZESZÓW. Mieszkańcy, którym brakło worków na odpady zielone, mogą je dokupić w automatach, w których sprzedawane są środki ochrony osobistej.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego będzie gotowy za 5 lat

RZESZÓW. Akt notarialny dotyczący przejęcia przez Ministerstwo Sprawiedliwości działki przy ul. Zielonej i Granicznej ma być podpisany w ciągu miesiąca.

Rzeszów

Budynek Straży Miejskiej przy ul. Targowej do remontu

RZESZÓW. Ratusz prowadzi postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej budynku, znajdującego się przy ul. Targowej 1.

Reklama