Rzeszów - Poniedziałek, 28.07.2025
Reklama

Kluczowe inwestycje lotniska w Jasionce. Wybrano nadzór inwestorski

Dodano: /

RZESZÓW/JASIONKA. Firma Safege będzie nadzorować dwie kluczowe inwestycje lotniska w Jasionce: budowę II etapu równoległej drogi kołowania oraz przebudowę I etapu drogi startowej. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską.

W czwartek przedstawiciele firmy Safege S.A.S. Sociate par Actions Simplifiee oraz Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów podpisali umowę na nadzór inwestorski dla inwestycji obejmującej budowę II etapu równoległej drogi kołowania oraz przebudowę I etapu drogi startowej na odcinku o długości 700 m wraz z infrastrukturą techniczną na podrzeszowskim lotnisku.

– Jesteśmy w trakcie realizacji kluczowych inwestycji związanych z rozwojem naszej infrastruktury, które zwiększą bezpieczeństwo i możliwości operacyjne lotniska. Nadzór inwestorski prac budowlanych realizowany przez tak doświadczonego partnera to istotny element terminowego ich zakończenia. Warto zaznaczyć, że utrzymujemy ciągłość operacyjną, a dostępna długość drogi startowej, czyli 2300 m, jest w stanie obsłużyć niemal każdy rodzaj statku powietrznego. Zresztą od 12 czerwca, czyli od rozpoczęcia przebudowy pasa, odbyło się już prawie tysiąc operacji lądowania – mówi Bartosz Górski, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Firma Safege należy do międzynarodowej grupy SUEZ. Posiad wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów infrastrukturalnych w sektorze transportu lotniczego w całej Europie. Na polskim rynku funkcjonuje przeszło 30 lat. Firma nadzorowała m.in. budowę płyt postojowych dla samolotów w Krakowie-Balicach oraz budowę płyt postojowych oraz bazy obsługi samolotów w Jasionce.

Teraz Safege będzie nadzorować prace, które już od kwietnia br. na podrzeszowskim lotnisku realizuje firma Strabag. W ramach podpisanej wczoraj umowy. Francuska firma będzie reprezentować interesy lotniska na miejscu budowy, sprawować kontrolę procesu budowy oraz nadzorować jego realizację zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektową, wydanymi pozwoleniami oraz obowiązującymi przepisami.

Reklama

– Czujemy się wyróżnieni, że powierzono nam nadzór nad tak ważną inwestycją. Ze względu na wagę tych zadań jest to także spore wyzwanie. Tym bardziej, że roboty odbywają się bez wstrzymywania ruchu lotniczego, dlatego szczególnie istotna jest współpraca z pozostałymi uczestnikami procesu inwestycyjnego tj. służbami portu lotniczego i wykonawcą robót. Dołożymy starań aby wywiązać się z zadania profesjonalnie i z zachowaniem wszelkiej staranności. W sprawnej i terminowej realizacji zadania z pewnością będziemy wykorzystywać wcześniej zdobyte doświadczenia przy realizacji innych podobnych zadań – zapewnił Piotr Kurnyta, zastępca dyrektora działu transportu i dyrektor krakowskiego biura Safege.

II etap budowy równoległej drogi kołowania oraz I etapu przebudowy drogi startowej wraz z infrastrukturą techniczną

Umowę z wykonawca inwestycji, firmą Strabag podpisano w marcu br. Prace rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do września 2026 roku.

Zakres prac obejmuje budowę drugiego etapu drogi kołowania z dwoma łącznikami do drogi startowej, rozbudowę płyty do zawracania samolotów, rozbiórkę 700 m istniejącej nawierzchni drogi startowej wraz z częściowym poboczem oraz wykonanie nowej nawierzchni i rozbudowę niezbędnej infrastruktury

Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 114 milionów złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF Military Mobility). Dotacja unijna wynosi około 50 mln zł. Pozostałe środki zapewnił Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów (ok. 30,8 mln zł) oraz współwłaściciele lotniska: Województwo Podkarpackie (20 mln zł) i Polskie Porty Lotnicze (15 mln zł).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz.

Rzeszów

Pożar w Bratkowicach. W zajętym ogniem garażu znaleziono ciało mężczyzny

RZESZÓW. Podczas akcji gaśniczej, w zajętym ogniem budynku, ujawniono ciało 32-letniego mężczyzny.

Rzeszów

Zmiany w zagospodarowaniu ogródków na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Przypomnijmy, że tegoroczny sezon ogródkowy trwać będzie od 10 kwietnia do 15 października.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Cieplińskiego. Potrącono pieszego

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają do nawet do godz. 12.

Rzeszów

Nowy system wywozu odpadów zaakceptowany. Było kilka pomysłów na poprawki

RZESZÓW. Pomimo burzliwej dyskusji, radni zaakceptowali proponowane zmiany.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ogłasza konkurs. Chodzi o projekt rewitalizacji jednego z wydziałów

RZESZÓW. Termin składania prac konkursowych upływa 15 marca 2019 r.

Reklama