Rzeszów - Wtorek, 01.07.2025
Reklama

Koreański Sacheon kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa? Póki co trwają rozmowy

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele koreańskiego miasta Sacheon gościli w rzeszowskim Ratuszu. Rozmawiano o możliwym płaszczyznach współpracy. Władze miasta podróż do Korei Południowej planują na wiosnę.

Wszystko wskazuje na to, że ratusz coraz sprawniej poszerza pule swoich miast partnerskich. Jakiś czas temu pisaliśmy o podpisaniu umowy z dystryktem Rushmoore z Wielkiej Brytania, niedawno podczas obrad Rady Miasta zaakceptowano propozycję dołączenia ukraińskiej miejscowości Truskawiec, słynącej z leczniczych wód mineralnych.

27 listopada w ratuszu odbyło się spotkanie robocze w sprawie możliwej współpracy z przedstawicielami miasta Sacheon, leżącego w Korei Południowej. Do Rzeszowa przyjechał zastępca prezydenta Choi Jae won, dyrektor wydziału kultury i sportu - Jeong Dae woong, dyrektor wydziału promocji turystyki - Choe Hyeong ju, dyrektor przemysłu lotniczego - Her Hae youn oraz dyrektor z biura planowania i budżetu - Ji Yeun ok.

„Jest to dla nas wyróżnienie, że to właśnie z nami postanowili podpisać umowę. Oni nas znaleźli, pewnie dlatego, że uważają nas za niezłe miasto, miasto z którym warto współpracować” – tłumaczył Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów, które w dalszej perspektywie mogłyby  stać się wspólnych obszarem działań obu miast. Rozmawiano m.in. o przemyśle lotniczym, imprezach kulturalnych obu miast, dotychczasowych inwestycjach, możliwej wymianie uczniów oraz współpracy na szczeblu uniwersyteckim oraz sportowym.
Reklama
„Priorytetową dziedziną będzie współpraca w przemyśle lotniczo-kosmicznym. Nie chcemy ograniczać się do tego elementu. Mam nadzieje, że w niedalekiej przyszłości uda nam się dokonać rzeczywistej wymiany kultury, sportu i sztuki” – komentował zastępca prezydenta miasta Sacheon.

Warto przypomnieć, że spotkanie miało charakter roboczy i poza wzajemną wymianą doświadczeń, prezentacją miasta nie padły żadne wiążące deklaracje. Sam przyjazd delegacji do Rzeszowa jest dopiero początkiem, teraz kolej na władze miasta, które podróż do Azji planują dopiero na wiosnę, zatem ewentualne podpisanie umowy partnerskiej byłoby możliwe najwcześniej w 2020 roku: „Prawdopodobnie na wiosnę wyznaczymy termin odwiedzin” – informuje prezydent Rzeszowa.

Wizyta koreańskiej delegacji rozpoczęła się 26 listopada. Poza wizytą i rozmowami w ratuszu, planują oni odwiedzić m.in. Rzeszowską Trasę Podziemną, Biuro Wystaw Artystycznych przy ul. Sobieskiego oraz spotkać się z przedstawicielami Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie również odwiedzin na strefie ekonomicznej Dworzysko, którą byli bardzo zainteresowani.

„Dotychczas mam same dobre wrażenia związane z Rzeszowem, ponieważ miałem rano okazję spacerować. Widziałem energię wśród mieszkańców” – dodaje Choi Jae won. Warto wspomnieć, że Sacheon liczy 125 tys. mieszkańców. 


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

RZESZÓW/JASIONKA. Znamy już pełny program jubileuszowej, 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało już tylko kilka dni.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z Boeingiem

RZESZÓW. Rzeszowska uczelnia jest drugą w Polsce i jedną z dwudziestu na świecie, z którymi Boeing Company nawiązał współpracę.

Rzeszów

ZNICZ. Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

RZESZOW. W okresie Wszystkich Świętych nastąpią zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Jak co roku, 1 listopada w ramach akcji „ZNICZ”, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi dodatkowe linie specjalne. Będzie ich 10. Znaczna większość...

Rzeszów

Zaawansowane prace przy przebudowie odcinka ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Trwają już zaawansowane prace przy rozbudowie fragmentu ul. Wyspiańskiego. Inwestycję o wartości 1,8 mln zł realizuje firma MG Infrastruktura Marian Wołczyk.

Rzeszów

"Drabina do nieba" - rzeźba upamiętniająca prof. Józefa Szajnę oficjalnie odsłonięta

RZESZÓW. Rzeźba wybudowana została na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. 

Rzeszów

Od 1 listopada zmiany w rozkładach jazdy MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego z dniem 1 listopada 2023 r. nastąpią zmiany w rozkładach jazdy siedmiu linii komunikacji miejskiej - nr 20, 22, 35, 39, 41, 43, 45.

Rzeszów

Nabór wniosków do konkursu grantowego dla seniorów "Pod rękę z kulturą. Edycja II"

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zaprasza stowarzyszenia działające na rzecz seniorów, kluby seniora oraz osoby prywatne 60+ do udziału w naborze wniosków w konkursie grantowym, w ramach którego uzyskać można dofinansowanie dla ciekawych...

Rzeszów

Giełda muzyczna i Halloween w weekend w Plazie

RZESZÓW. Weekend w rzeszowskiej Plazie rozpocznie się w piątek (27.10) „Giełdą winyli i płyt CD”. W sobotę oprócz spotkania z dobrą muzyką, Centrum organizuje również imprezę Halloweenową pod hasłem „Cukierek albo psikus”.

Reklama