Rzeszów - Środa, 31.12.2025
Reklama

Kraków może dać władzom Rzeszowa lekcję, jak skutecznie uczyć dzieci ekologii

Dodano: 04.02.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Przy krakowskich szkołach powstaną ogrody z drobnymi uprawami. Projekt ma na dzień dzisiejszy charakter pilotażowy. W Rzeszowie już kilka lat temu pojawił się podobny projekt.

Na terenie 18 krakowskich szkół powstanie „Ogród z klasą”, a wszystko w ramach pilotażowego projektu, którego pomysłodawcą był Zarząd Zieleni Miejskiej stolicy małopolski. Zgłoszenia do projektu zakończono w ubiegłym roku (30 grudnia). Pierwsze ogrody mają powstać na wiosnę.

Program ma polegać na tworzeniu ogrodów dla szkół. Placówką, które zostały zakwalifikowane do projektu, zapewnione są na początku merytoryczne wskazówki tworzenia takiego ogrodu. Szkoła otrzymuje m.in. nasiona, sadzonki i narzędzia.

Niezbędna była jednak wstępna selekcja, zatem szkoły, wyrażające chęć stworzenia „Ogrodu z klasą” były zobowiązane do opisania swojego przyszłego ogrodu, z uwzględnieniem lokalizacji, wnętrza oraz podziału na strefy (np. kwiatowa, warzywna itd.).

Realizacja tego typu inicjatywy, może mieć bardzo duży walor zarówno edukacyjny jak i ekologiczny, gdyż w pierwszej kolejności uczniowie dowiedzą się  jak powstają produkty, które znajdują się m.in. w ich śniadaniach. Z drugiej strony „Ogrody z klasą” zapewniają naukę na świeżym powietrzu oraz integracje szkolnej społeczności.
Reklama
Na dzień dzisiejszy wiemy, że w Rzeszowie urząd miasta takich akcji nie przewiduje: „Na tą chwilę nie mamy takich planów – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Nie mniej jednak, inicjatywa, choć w kształcie w jakim jest realizowana w Krakowie to nowość, w Rzeszowie miała szanse na realizację kilka lat temu w innej odsłonie.

„Był już podobny pomysł, pisała o nim prace magisterska jedna ze studentem. Chodziło o to by umieścić np. przedszkole na terenie dużych ogrodów działkowych i żeby na ich terenie hodować małe zwierzątka, np. kozy, owce i kursy, żeby dzieci po prostu mogły na co dzień obcować ze zwierzętami” – mówi Mirosław Kwaśniak, przewodniczący komisji edukacji Rady Miasta Rzeszowa.

ZZM w Krakowie pokazuje jak skutecznie łączyć przyjemne z pożytecznych w sytuacji, gdzie nie traci nikt. Sama inicjatywa jest, już u podstaw, najlepszą lekcją ekologii dla najmłodszych: „Pomysł, realizowany w Krakowie, uważam za bardzo dobry – dodaje radny.
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W samo południe w Rzeszowie zabrzmi hymn Ukrainy

RZESZÓW. W środę, 2 marca o godz. 12:00 z głośników umieszczonych na ratuszu rozlegnie się hymn Ukrainy.

Rzeszów

Kolejne tiry z darami wyjechały z Rzeszowa na Ukrainę. Zbiórka cały czas trwa

RZESZÓW. Cztery tiry wypełnione darami wyjechały wczoraj wieczorem z Rzeszowa na Ukrainę.

Rzeszów

Uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać dary w filiach RDK i korzystać z internetu w filiach WiMBP

RZESZÓW. Osoby potrzebujące z Ukrainy mogą bezpłatnie odbierać dary w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury. Z kolei filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udostępniają stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2022 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy domach w Rzeszowie. 

Rzeszów

Od jutra w Rzeszowie przystanki "na żądanie"

RZESZÓW. Od wtorku, 1 marca 2022 r. część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zyska status „na żądanie”.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyły pierwsze transporty z darami

RZESZÓW. W niedzielę, spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy.

Rzeszów

Rzeszów dla Ukrainy. Lista potrzebnych rzeczy oraz miejsca zbiórki darów

RZESZÓW. Od soboty w Rzeszowie działają punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie.

Rzeszów

Rzeszów organizuje pomoc dla Ukraińców

RZESZÓW. W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla poszkodowanych i uchodźców. Miasto zorganizuje m.in. zbiórkę darów dla Ukraińców, specjalną infolinię oraz punkt pomocy w rejonie dworca PKP.

Reklama