Rzeszów - Czwartek, 18.12.2025
Reklama

Legionella w Rzeszowie. Nowy komunikat sanepidu i pierwsze wyniki badań wody

Dodano: 28.08.2023 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszowski sanepid opublikował najnowszy komunikat dotyczący liczby zakażonych bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono jeden nowy przypadek. Do tej pory zakażenie wykryto u 144 osób, w tym 96 w Rzeszowie. Znane są również pierwsze wyniki badań próbek wody.

- Na dzień 28.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 144 (1 nowy) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina – czytamy w dzisiejszym komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią w naszym regionie zmarło 11 osób w wieku od 64 do 95 lat (10 z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego). Wszystkie miały choroby współistniejące. Najwięcej przypadków zakażenia legionellą odnotowano w Rzeszowie (96 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (32 osoby).

Pierwszy wyniki badań próbek wody

Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać potencjalne źródło zakażenia. Dziś podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr inż. Adam Sidor przekazał pierwsze wyniki badań wody pod kątem wystąpienia legionelli.  „Na dzień dzisiejszy łącznie pobrano próbki wody ciepłej i zimnej w ilości 103 próbek na terenie miasta Rzeszowa i 8 próbek na terenie ościennych powiatów. Próbki były pobierane w obiektach użyteczności publicznej, w miejscach zamieszkania osób chorych, w punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą”  - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rzeszowskiego sanepidu.
Reklama
Opublikowane dzisiaj wyniki badań dotyczą próbek pobranych 18 sierpnia 2023 r. obiektach użyteczności publicznej (9 wyników badania wody). „Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii” – głosi komunikat.

Przedstawiciel rzeszowskiego sanepidu poinformował, że „otrzymane wyniki, jak również informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjonalnego źródła zakażenia”. O potwierdzeniu źródła zakażenia mogą zdecydować kolejne wyniki badań.

W zeszłym tygodniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powołał sztab kryzysowy w związku z dużą liczbą pacjentów zakażonych legionellą. Miasto podjęło również działania prewencyjne. W weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadziło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej. Wyłączono także miejskie fontanny, poidełka oraz kurtyny wodne.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podrabiana biżuteria w rzeszowskich galeriach handlowych

RZESZÓW. Za to przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności  do 2 lat.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów zapisuje na swoim koncie kolejną porażkę

RZESZÓW. W 3. kolejce PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn ograł Asseco Resovie 3:1. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. Nie żyje 19-letni mężczyzna

Trwa ustalanie okolicznosci tragicznego wypadku, do ktorego doszlo w piatek w Woli Cichej. 19-letni mezczyzna zostal smiertelnie potracony przez autobus.

Rzeszów

Podsumowanie akcji „Przejezdne skrzyżowania”. 102 przypadki wykroczeń

RZESZÓW. Policjanci zakończyli działania „Przejezdne skrzyżowania”. 

Rzeszów

Ok. 1000 wolontariuszy będzie kwestować na rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Kwesta na Pobitnie i Wilkowyja potrwa dwa dni.

Rzeszów

W Urban Lab rozmawiano nt. jednośladów. Blinkee wydłuży sezon?

RZESZÓW. Głównym tematem środowego spotkania w rzeszowskim Urban Lab były jednoślady.

Rzeszów

Poznaliśmy datę oficjalnego odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego

RZESZÓW. Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego odbędzie się w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Rzeszów

Policjanci udaremnili ustawkę kiboli Stali Rzeszów i Stali Stalowej Woli z Lechem Poznań

RZESZÓW. W opisanych działaniach wzięło udział łącznie 69 policjantów, którzy wylegitymowali 55 osób i skontrolowali 10 pojazdów.

Reklama