Rzeszów - Wtorek, 23.09.2025
Reklama

LOTAMS kontynuuje prace związane z budową bazy obsługi technicznej samolotów w Jasionce

Dodano: 14.05.2020 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Pomimo pandemii koronawirusa, plany Spółki LOTAMS związane z budową bazy obsługi technicznej samolotów w Jasionce są nadal aktualne.
 

W październiku ubiegłego roku Spółka LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) oraz Port Lotniczy Rzeszów Jasionka zawarły umowy związane z nabyciem dwóch działek o powierzchni 13 ha na terenie lotniska. Powstanie na nim jedna z największych i ultranowoczesnych baz obsługi technicznej samolotów w Europie. Od 2022 roku serwisowane w niej będą samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

W ramach pierwszego etapu budowy rzeszowskiej bazy, zainwestowanych zostanie około 150 mln zł, a zatrudnienie znajdzie ponad 300 wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Docelowo inwestycje sięgną 500 mln zł, a poziom zatrudnienia wyniesie ponad 1,5 tys. osób. Cała infrastruktura będzie składała się z trzech hangarów do serwisowania i napraw statków powietrznych oraz jednego przystosowanego do malowania samolotów.

Projekt zakłada utworzenie zaplecza warsztatowego, magazynowego, technicznego, socjalnego i biurowego. Dodatkowo, oprócz obsługi samolotów, Lotams planuje utworzenie i funkcjonowanie działów wspierających działalność produkcyjną: planowanie, inżyniering, logistyka, narzędziownia, badania NDT, obsługa komponentów, warsztaty strukturalne, warsztaty awio-elektro, estetyka.
 
Reklama
Pomimo pandemii  LOTAMS kontynuuje prace. Na początku kwietnia 2020 roku Spółka wybrała Inżyniera Kontraktu, firmę SAFAGE S.A.S., która odpowiedzialna będzie za pozyskanie zgody uwarunkowań środowiskowych na realizację przedsięwzięcia i realizację kolejnych faz procesu inwestycyjnego.

Została już także opracowana koncepcja funkcjonalna bazy, której autorami są firmy Alton Aviation Consultancy oraz Ghafari Associates.

15 kwietnia 2020 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję zezwalającą na dokonanie istotnych zmian eksploatacyjnych i technicznych cech Portu Lotniczego w Jasionce, polegających na zmianie granicy lotniska, lokalizacji ogrodzenia lotniska, granicy części lotniczej lotniska, przebiegu drogi patrolowej.

W maju br. planowane jest przeprowadzenie postępowania zakupowego na wybór projektanta.

Poniżej wizualizacja inwestycji, fot. LOTAMS
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Rzeszów

Szkoła na Staromieściu będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skrajnej. Powstanie nowa część budynku oraz hala sportowa. Prace potrwają dwa lata.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka prawie gotowy

RZESZÓW. Do końca listopada będzie gotowy pumptrack, który budowany jest na Baranówce. To specjalny tor do jazdy na rowerze, hulajnodze lub deskorolce.

Rzeszów

Areszt za uprawę konopi

RZESZÓW. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uprawę konopi. W jego mieszkaniu znaleziono 4,5 kg suszu pochodzącego z przydomowej uprawy. Decyzją sądu mężczyzna na trzy miesiące trafił do aresztu.

Rzeszów

Kolejny psi plac zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Rozpoczął się odbiór placu zabaw dla psów na osiedlu Baranówka IV. To już druga taka inwestycja w tym roku na terenie miasta.

Rzeszów

Utrudnienia w związku z Biegiem Niepodległości

RZESZÓW. W związku z czwartkowym Biegiem Niepodległości część ulic będzie zamknięta. Niewielkie utrudnienia wystąpią też w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Rzeszów

Kolejna weekendowa akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. 13 i 14 listopada Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Specjalistycznym, przeprowadzi ponownie na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Reklama