Rzeszów - Czwartek, 09.04.2026
Reklama

Miasto chce przejąć nieruchomości w rejonie stacji Rzeszów Główny

Dodano: 28.04.2021 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Miejscy radni przegłosowali projekt uchwały dotyczący przejęcia nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie stacji Rzeszów Główny. Zdaniem radnych, tereny te powinny być przeznaczone pod kulturę.

Miasto chce przejąć 14 obiektów zabytkowych znajdujących się w zespole dawnej parowozowni w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Główny. Chodzi m.in. o halę prostokątną z magazynem olei, budynek administracyjny parowozowni, obrotnicę hali wachlarzowej zachodniej i warsztat mechaniczny parowozowni.

„Obiekty kolejowe, znajdujące się na terenach należących do spółki Polregio oraz PKP, posiadają wyjątkowy charakter i są zabytkiem techniki w skali ogólnopolskiej” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Stan techniczny ww. obiektów w pozostawia wiele do życzenia, dlatego też radni wyszli z inicjatywą ich „ocalenia i właściwego zagospodarowania”. Zdaniem radnych, tereny te powinny zostać przekształcone w przestrzeń dla kultury, która będzie służyć mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia. Jak wskazywał jeden z radnych, mogłoby tam powstać, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej.

Rada Miasta Rzeszowa zadeklarowała pełną współpracę z obecnym właścicielem przy tworzeniu nowej placówki kultury oraz renowacji zabytkowych obiektów.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów z najtańszym OC wśród miast wojewódzkich

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa płacili za ubezpieczenie o 10,9% mniej niż wynosiła średnia cena w kraju.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. Punkt działać będzie codziennie od soboty do ostatniej niedzieli ferii, w godz. od 6 do 9.

Rzeszów

Podczas libacji na ul. Bernardyńskiej w Rzeszowie doszło do ataku nożem

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec 28-latka trzymiesięczny areszt tymczasowy.

Rzeszów

Zaginął mieszkaniec Rzeszowa. Wyszedł z miejsca zamieszkania 3 stycznia

RZESZÓW. Policja rozpoczęła poszukiwania 50-letniego mężczyzny, mieszkającego w Rzeszowie.

Rzeszów

Bezpłatne zaproszenia na uroczystość z okazji 666-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wystąpi m.in. Urszula Dudziak

RZESZÓW. 18 stycznia 2020 o godz. 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się uroczystość z okazji 666-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Zmiana lokalizacji rzeszowskiego Centrum Informacji Turystycznej

RZESZÓW. Nowa lokalizacja, dla osób poszukujących informacji o rzeszowskich atrakcjach, znajdzie się przy ul. Grunwaldzkiej.

Rzeszów

O tytuł „Świetlnej Stolicy Polski” walczy już tylko 16 miast. Podkarpacie reprezentuje Rzeszów

RZESZÓW. Ruszył drugi etap Plebiscytu Miast. Rzeszów znalazł się w finałowej 16-nastce.

Reklama