Rzeszów - Sobota, 24.05.2025
Reklama

Miasto decyduje się na sprzedaż ponad 110 letniej kamienicy

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz zdecydował się na sprzedaż kamienicy znajdującej się na al. Piłsudskiego 5. Koszt jej przebudowy jest za duży dla miasta, choć początkowo planowano jej remont.

Kamienica przy ul. Piłsudzkiego nie tylko wymaga odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej.

Przypomnijmy, że kamienice wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatni remont przeprowadzono w latach 80-tych.

Malowidła znajdujące się w budynku wykonano prawdopodobnie średniowieczną techniką tempery. Wiele z malowideł jest pozłacana bądź posrebrzana. Odkryte malatury oraz pozłacane rozety wg. konserwatora niosą w sobie cenne i ważne wartości kulturowe miasta Rzeszowa.

Renowacja wnętrza według wskazań konserwatora powinna być przeprowadzone według jednego z dwóch wariantów. Pierwszy wariant zakłada odsłonięcie malowideł, ich zabezpieczenie bez rekonstrukcji i scalania kolorystycznego. Drugi wariant bierze pod uwagę scalenie kolorystyczne malowideł i ewentualną rekonstrukcję brakujących jej fragmentów.
Reklama
Aktualnie budynek - jeżeli chodzi jedynie o warstwę zewnętrzną - znajduje się w złym stanie. Tynk w wielu miejscach jest zawilgocony, co najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem prawidłowej izolacji budynku. W obrębie parapetów i gzymsów pojawiły się glony, a pęknięty tynk widoczny jest na całej powierzchni budynku.

Co prawda pod koniec 2017 roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budynku, jednak po zapoznaniu się z kosztami remontu zdecydowano się na sprzedaż kamienicy. Temat zawitał w Ratuszu podczas ostatniego spotkania prezydenta z dyrektorami miejskich instytucji.

„Jesteśmy na końcowym etapie wykwaterowania. Zostało nam cztery rodziny. Teraz trzeba podjąć decyzje czy budynek remontować, kilka milionów będzie trzeba włożyć, czy w tym stanie spróbować go sprzedać” – stwierdził Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa

Po konsultacji ze skarbnikiem miasta, Tadeusz Ferenc zdecydował o sprzedaży budynku: „Proszę rozpocząć procedurę sprzedaży” – mówił prezydent Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania

RZESZÓW.  Średnia prędkość przejazdu przez skrzyżowania w Polsce wynosi 25 km/h, w Rzeszowie to jedynie 17 km/h. Ratusz problem z korkami upatruje w kierowcach ociągających się przy opuszczaniu skrzyżowania.

Rzeszów

ZTM uruchamia dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od dnia 16 września br. ruszy linia nr 14 oraz linia nr 60.

Rzeszów

W Rzeszowie stworzono nowoczesną wersje piłkarzyków

RZESZÓW. W Rzeszowie stworzono pierwsze na świecie piłkarzyki wykorzystujące roboty do gry w piłkę nożną.

Rzeszów

Na drodze prowadzącej na Lisią Górę powstało blisko 100-metrowe graffiti [FOTO]

RZESZÓW. 100 metrowa ściana, 50 artystów i tylko jeden dzień na realizacje.

Rzeszów

W Rzeszowie powstała szkoła robotyki. Ich konstrukcje opierają się na klockach Lego

RZESZÓW. „Marzę o wężu, który jeździ i strzela” – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony podczas ogólnopolskiego konkursu. Chodzi o rozbudowę Al. Gen. W. Sikorskiego

RZESZÓW, POLSKA. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski.

Rzeszów

Za kilka dni rozpocznie się akcja „Bądź EKO i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej”

RZESZÓW. Akcja ma na celu przypomnienie pasażerom, że mobilne bilety i bezgotówkowe rozwiązania płatnicze to nie tylko wygoda, ale i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Reklama