Rzeszów - Wtorek, 09.09.2025
Reklama

Mobilne laboratorium fizyczne przejedzie ulicami Rzeszowa

Dodano: 07.06.2019 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia budują mobilne laboratorium naukowe dla dzieci, w którym będą prezentowane zjawiska z zakresu fizyki. Laboratorium będzie zlokalizowane w byłym autobusie miejskiej komunikacji. Autobus w barwach uczelni i 10. Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy jeździł wczoraj i będzie jeździł dzisiaj (7 czerwca) po ulicach Rzeszowa.

Projekt powstania mobilnego laboratorium w byłym autobusie miejskiej komunikacji w Rzeszowie jest realizowany wspólnie z Kołem Naukowym PRz Racing Team według koncepcji Pawła Pasterza z firmy Polimedia, która wspólnie z Politechniką Rzeszowską organizuje 10. Dzień Odkrywców.

„Nasza idea jest taka, żeby w ex-autobusie miejskim zainstalować, klasyczne urządzenia mechaniczne typu: wahadła, równie, dźwignie, wózki i inne, wykorzystywane do eksperymentów fizycznych, prowadzonych zazwyczaj podczas zajęć i wykładów z fizyki. Przy pomocy naszego wahadłowca już wkrótce zabierzemy młodzież szkolną oraz wszystkich chętnych do doświadczania fizyki w ruchu, w eksperymentalne podróże jakiej do tej pory nie jeszcze zaproponowano” – mówi Paweł Pasterz.
Reklama
Laboratorium jest w trakcie budowy. Sam autobus w barwach Politechniki Rzeszowskiej i 10. Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy będzie zaprezentowany w trakcie tej imprezy 8 czerwca. W autobusie znajdzie się mobilne laboratorium, w którym będzie można przedstawiać zjawiska fizyczne, które występują w ruchu. Autobus będzie także wykorzystywany do promocji różnych wydarzeń na Politechnice Rzeszowskiej.

„Będzie to laboratorium, w którym będzie można prezentować zjawiska, których nie można pokazać w laboratorium stacjonarnym. Chcemy także wykorzystać to laboratorium do promocji Politechniki Dziecięcej, różnych inicjatyw, które w murach Politechniki Rzeszowskiej są realizowane dla dzieci i młodzieży” – mówi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży. Autobus będzie też jeździł głównymi ulicami Rzeszowa i informował mieszkańców o wydarzeniach na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu ZTM w Rzeszowie i MPK Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W piątek utrudnienia w ruchu na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. Utrudnienia wystąpią z związku z Biegiem Niepodległości oraz z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie

RZESZÓW. Jesienią przyszłego roku pierwsi podopieczni skorzystają z nowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie. 

Rzeszów

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. 11 listopada w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie, m.in. hymn, apel pamięci i defilada.

Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Seniora. 40 wydarzeń dla osób 60+ w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie realizowany jest miejski projekt o nazwie „ Rzeszowskie Centrum Seniora”. Do grudnia 2023 r. w stolicy Podkarpacia zaplanowano 40 wydarzeń dla 300 seniorów.

Rzeszów

10. PKO Bieg Niepodległości. Ulicami Rzeszowa pobiegnie ponad 1800 zawodników

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 11 listopada.

Rzeszów

Zderzenie czterech aut na al. Niepodległości w Rzeszowie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w piątek na al. Niepodległości w Rzeszowie. W zderzenie czterech pojazdów ranne zostały dwie osoby, w tym roczna dziewczynka.

Rzeszów

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie rozpoczął nowy semestr

RZESZÓW. 300  małych studentów wzięło udział w sobotnim wykładzie inaugurującym nowy  semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. 

Rzeszów

16,5 mln euro dotacji na nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Dzięki inwestycjom, lotnisko w Jasionce będzie jeszcze lepiej przystosowane do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego.

Reklama