Rzeszów - Poniedziałek, 05.05.2025
Reklama

Naukowcy z UR chcą stworzyć aorozol na depresję

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski planuje przeprowadzić badania, które pomogą leczyć depresje jesienno-zimową zwykłym aerozolem. Badania odbywałyby się przy współpracy z amerykańskim Yale University. Wszystko odbywać się będzie w Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych w Werynii.

O przyszłych badaniach Uniwersytetu Rzeszowskiego dowiedzieliśmy się przy okazji konferencji prasowej, zorganizowanej w związku z petycją sprzeciwiającej się przeprowadzeniu badań nad zwierzętami w Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych, które ma powstać do kwietnia 2020 roku. O inwestycji i konferencji prasowej w związku z petycją pisaliśmy TUTAJ.

Podczas prezentacji badań, obejmujących testy na zwierzętach, prof. dr hab. Marek Koziorowski przedstawił jeden z projektów, którym w przyszłości miałby się zajmować Uniwersytet Rzeszowski we współpracy z amerykańską uczelnią Yale University. Aktualnie przygotowywany jest grant naukowy.

„Dosis facit venenum”

Celem badań naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego jest stworzenie środka, który mógłby skutecznie przeciwdziałać depresji jesienno-zimowej. Taki środek niejako zwodziłby nasz umysł, powodując wrażenia jakie powstają w organizmie, kiedy jest lato i ogólnie rzecz ujmując czujemy się dużo lepiej niż w okresie zimowym.

„Szukaliśmy endogennego czynnika, na który reaguje nasz organizm po promieniowaniu słonecznym. Drogą dedukcji, na bazie tego co wyczytaliśmy w czasopismach, doszliśmy do wniosku, że takim czynnikiem może być tlenek węgla [czyli popularny czad – przyp. red.], który powstaje pod wpływem promieni świetlnych” – mówił prof. Marek Koziorowski.
Reklama
Zdaniem prof. Koziorowskiego kluczem do rozwiązania tego problemu jest tlenek węgla, który podany w niewielkiej ilości - w myśl stwierdzenia Paracelsusa, że to dawka czyni daną substancję trującą - może skutecznie z chemicznego punktu widzenia w naszym mózgu z zimy uczynić wrażenie lata.

Ponadto, możemy założyć, że jeśli przypuszczenia względem skuteczności tej metody się potwierdzą, to problem psychotropów dla pań w ciąży zostanie rozwiązany.

Aerozol na depresje?

„Feromony bezpośrednio dostają się do mózgu i oddziaływają na libido, i tą samą drogą tlenek węgla trafia w obszar splotu około przysadkowego. Bezpośrednio z żylnego odpływu dochodzi do tętnicy szyjnej wspólnej i dociera do mózgu, czyli i z oka i z blaszki nosowej” – wyjaśnia prof. dr hab. Marek Koziorowski.

„Środek w aerozolu puszczany na śluzówkę nosa będzie wytwarzał nano ilości tlenku węgla i z chemicznego punktu widzenia w naszym mózgu z zimy czynimy lato” – dodaje profesor.

Badania w fazie testowej na zwierzętach, o ile uczelnia otrzyma grant, odbywać się będą w Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych w Werynii.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów kończy rundę zasadniczą zwycięstwem 3-1

RZESZÓW. Statuetkę MVP otrzymał Bartłomiej Lemański.

Rzeszów

W Pro-Familii przeprowadzą badania najnowszym rezonansem magnetycznym na NFZ

RZESZÓW. Badania zostaną przeprowadzone w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rzeszów

Po meczu Resovii Rzeszów z Widzewem Łódź zatrzymano ośmiu pseudokibiców

RZESZÓW. W spotkaniu 24. kolejki II ligi rzeszowska drużyna zremisowała z Widzewem Łódź 1-1.

Rzeszów

24 marca odbędzie się bieg charytatywny na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Hasło biegu to: „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera”.

Rzeszów

Jedna z nagród na gali Mobile Trends Awards powędrowała do rzeszowskiej firmy

RZESZÓW. 7 marca 2019 roku po raz ósmy wręczono nagrody Mobile Trends Awards

Rzeszów

Dzisiaj ostatnia kolejka PlusLigi. Asseco Resovia Rzeszów zagra z Cerrad Czarni Radom

RZESZÓW. Tegoroczna faza play-off nie dla rzeszowskiej drużyny. 

Rzeszów

23 marca kolejna akcja sprzątania terenów wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Akcja startuje 23 marca o godzinie 11.00.

Reklama