Rzeszów - Piątek, 21.11.2025
Reklama

Niebieska Sobota w USK w Rzeszowie. Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne dla panów

Dodano: 19.11.2025 r. / Redakcja

Zdjęcie ilustracyjne / fot. SI
Zdjęcie ilustracyjne / fot. SI

RZESZÓW. 29 listopada br. w Uniwersyteckim Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbędzie się akcja profilaktyczna poświęcona wczesnemu wykrywaniu raka gruczołu krokowego. W tym dniu odbędą się bezpłatne przesiewowe badania prostaty i PSA.

Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości męskich chorób nowotworowych, zwłaszcza raka prostaty i raka jąder. W ramach tej inicjatywy Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) zaprasza 29 listopada na bezpłatne przesiewowe badania poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty) oraz konsultacje urologiczne. Wszystko odbędzie się w ramach akcji profilaktycznej.

Budynek szpitala zaświeci na niebiesko

W geście solidarności z mężczyznami zmagającymi się z tymi chorobami, 27 i 28 listopada w godzinach 16:00–20:00 budynek szpitala przy ul. Szopena zostanie podświetlony na niebiesko – kolor symbolizujący walkę z rakiem prostaty.

Bezpłatne badania i konsultacje bez rejestracji

29 listopada w godz. 09:00–13:00 w ramach Niebieskiej Soboty w Podkarpackim Centrum Onkologii USK w Rzeszowie odbędą się bezpłatne badania poziomu PSA oraz konsultacje urologiczne. Lekarze będą analizować dostarczone wyniki badań, przeprowadzą badanie fizykalne, a w razie potrzeby zlecą dodatkowe testy laboratoryjne lub obrazowe.

Reklama

Udział w badaniach nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866 62 68.

W Niebieskiej Sobocie w USK w Rzeszowie wezmą udział również: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Stowarzyszenie Onkologiczne SANITAS i Studenckie Koło Naukowe Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych przy Collegium Medicum w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Dlaczego warto się badać?

Jak podkreślają specjaliści, wczesne wykrycie nowotworu daje dużą szansę na skuteczne leczenie. Dlatego tak istotne są regularne badania profilaktyczne, w tym oznaczenie poziomu PSA – prostego testu z krwi, który pomaga wykryć raka prostaty na wczesnym etapie.

– Rak prostaty to obecnie trzeci najczęstszy nowotwór będący przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce – mówi dr n. med. Szczepan Pabiś, specjalista urolog, pełniący obowiązki kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Szacuje się, że nawet co dziesiąty mężczyzna po 50. roku życia jest zagrożony rozwojem tej choroby, a wraz z wiekiem ryzyko znacząco rośnie. Znaczenie mają też czynniki genetyczne, nadwaga oraz dieta bogata w tłuszcze i czerwone mięso. W 2024 roku w Polsce zdiagnozowano ponad 19 tysięcy nowych przypadków raka prostaty.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa nabór wniosków do programu "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2023

RZESZÓW. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie prowadzi nabór wniosków do programu „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2023 (pobyt dzienny). Wnioski można składać do 7 lipca 2023 r.

Rzeszów

Zmiany w harmonogramie pokazów fontanny multimedialnej. Sobotnie pokazy odwołane

RZESZÓW. W związku z organizacją Festiwalu Twórców Kultury, który odbędzie się w sobotę, 1 lipca na placu w sąsiedztwie al. Lubomirskich w Rzeszowie, sobotnie pokazy fontanny multimedialnej zostały odwołane. Zmiany uległ również harmonogram...

Rzeszów

W centrum Rzeszowa ma powstać nowoczesna biblioteka. Podpisano list intencyjny

RZESZÓW. Miasto Rzeszów wspólnie z województwem podkarpackim będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa w centrum miasta „Biblioteki Nowej”, czyli nowoczesnego ośrodka kultury...

Rzeszów

Ruszyły połączenia lotnicze z Rzeszowa do Czarnogóry

RZESZÓW/JASIONKA. 29 czerwca z Jasionki poleciał pierwszy samolot do Podgoricy, stolicy Czarnogóry.

Rzeszów

W Rzeszowie będą kręcić zdjęcia do nowego filmu Łukasza Roga

RZESZÓW. Film zatytułowany Rage of Stars" ma być ogromnym przedsięwzięciem, z międzynarodową obsadą i kilkumilionowym budżetem. 

Rzeszów

Zakończono budowę nowego boiska na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Trawiaste, ogólnodostępne boisko powstało przy ul. Stadionowej w Rzeszowie.

Rzeszów

Ruszają Igrzyska Europejskie 2023. Rzeszów będzie gościł skoczków do wody

RZESZÓW. W czwartek 22 czerwca na pływalni przy ul. Matuszczaka rozpoczną się zmagania uczestników tegorocznych Igrzysk Europejskich. Rzeszowski obiekt będzie gościł skoczków do wody.

Rzeszów

"Atrakcje na wakacje" w Rzeszowie. Aż 350 wydarzeń w sezonie letnim

RZESZÓW. Poznaliśmy szczegóły wakacyjnej oferty wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych w Rzeszowie w ramach akcji „Atrakcje na wakacje”. W tym roku przygotowano aż 350 propozycji dla mieszkańców i turystów.

Reklama