Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg na ul. Przemysłowej w Rzeszowie już prawie gotowy

Dodano: /

fot. MPEC Rzeszów
fot. MPEC Rzeszów

RZESZÓW. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kończy prace przy wymianie sieci ciepłowniczej na ul. Przemysłowej. Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg zastąpi przestarzałą instalację.

Do niedawna jeszcze charakterystyczny dla krajobrazu ulicy Przemysłowej był napowietrzny ciepłociąg. Nie dodawał ulicy uroku, poza tym był przestarzały i narażony na awarie.

Jak mówi Juliusz Mikłasz, kierownik wydziału eksploatacji południe rzeszowskiego MPEC, stara sieć była wykonana w tradycyjnej technologii ( izolowana masą gipsowo-cementową) przez co była narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. To z kolei mogło powodować uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększanie strat ciepła.

Reklama

- Obecnie stary ciepłociąg wymieniamy na rurociągi preizolowane z pogrubioną izolacją ze specjalnej pianki poliuretanowej i pokrytą specjalistycznym płaszczem izolacyjnym – wyjaśnia Juliusz Mikłasz i podkreśla, że nowy ciepłociąg, który jest umieszczany pod ziemią jest wyposażony w system monitoringu czyli specjalną instalację alarmową. - Dzięki niej ułatwione będzie wykrywanie i lokalizowanie ewentualnych nieszczelności. Wymiana sieci na znacznie nowocześniejszą przyczyni się poprawy efektywności dostaw ciepła, ograniczeniu strat, ale także poprawy estetyki bo z krajobrazu znikną napowietrzne rury ciepłownicze – tłumaczy.

Warto wspomnieć, że inwestycja realizowana przez rzeszowską spółkę MPEC, jest wykonywana z pełnym poszanowaniem otoczenia. Rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa (ok 30 sztuk) solidnie zabezpieczono, całkowicie uniknięto wycinki.

Blisko 400-metrowa nowa instalacja ciepłownicza powstaje wraz z niezbędnymi odwodnieniami i jest łączona z istniejącymi przyłączami. Sieć zaopatruje w ciepło osiedle Architektów, odbiorców przy ulicy Przemysłowej oraz nowobudowane osiedle mieszkaniowe przy ulicy 9 Dywizji Piechoty oraz nowobudowane pawilony przy ulicy Przemysłowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Radni PiS przeciwko uchwale mówiącej o zamianie działek na Nowym Mieście

RZESZÓW. Zgodnie z zapisami w księgach wieczystych, właścicielem terenów jest osoba związana ze spółką N.G. Development.

Rzeszów

Ratusz może cofnąć decyzję o odwołaniu premiery spektaklu #chybanieja. Teatr Maska pracy nie przerywa

RZESZÓW.  Dziś już wiemy, że decyzja o odwołaniu spektaklu może zostać cofnięta.

Rzeszów

Prezydentowi Rzeszowa grożono śmiercią. Tadeusz Ferenc: „ani przez sekundę nie czułem strachu”

RZESZÓW. Prokuratura przejęła list skierowany do prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Zamówił przesyłkę z marihuaną na adres jednego ze sklepów w Śródmieściu

RZESZÓW. Wstępne badanie wykazało, że jest to niemal 100 gramów marihuany.

Rzeszów

12 mln zł dla Politechniki Rzeszowskiej. Projekt zakłada m.in. rozwój technologii dla potrzeb lotnictwa

RZESZÓW. Projekt będzie realizowany z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

Rzeszów

Rzeszów w czołówce rankingu przeprowadzonego w 21 największych miastach Polski

RZESZÓW. Miasto zostało również najwyżej ocenione pod względem jakości edukacji.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów po porażce z Indykpolem AZS Olsztyn znacznie oddala się od fazy play-off

RZESZÓW. W meczu 22. kolejki PlusLigi zespół Asseco Resovii Rzeszów zmierzył się z Indykpolem AZS Olsztyn.

Rzeszów

Ratusz wstrzymał premierę spektaklu w Teatrze Maska. Powód: może obrażać uczucia katolików i żydów

RZESZÓW. „Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny" - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Reklama