Rzeszów - Poniedziałek, 22.12.2025
Reklama

Odmulanie zalewu na Wisłoku idzie sprawnie. Będzie nowy park

Dodano: 28.01.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Już ponad 200 tysięcy metrów sześciennych mułu udało się wydobyć z rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Prace zaawansowane są w 50-ciu procentach.

Aktualnie wykonawca - firma Transpol Lider z Inowrocławia  - prowadzi odmulanie na długości 1100 metrów od zapory, w górę rzeki. Do pracy zaangażowano potężne zaplecze techniczne.

- Mamy tu koparki czerpakowe, pogłębiarki, koparki pływające, refuler a także taśmociągi i rurociągi, którymi muł jest transportowany na brzeg. Do tej pory udało nam się wydobyć z dna 200 tys. metrów sześciennych urobku, który jest sukcesywnie wywożony – mówi Zenon Poliński, prezes zarządu Transpol Lider.

Jak szacuje wykonawca pierwszy etap prac wymaga wydobycia z dna zalewu łącznie 460 tysięcy metrów sześciennych mułu. Około 230 tysięcy zostanie wydobytych w okresie do końca marca, a następnie po przerwie spowodowanej okresem lęgowym ptaków. Prace mają być wznowione jesienią, po 15 listopada, ale niewykluczone, że okres przerwy uda się skrócić do 15 sierpnia. Po zakończeniu tego etapu robót zalew będzie miał w najgłębszych miejscach około 5,5 metra głębokości. Przed rozpoczęciem odmulania głębokość wody wynosiła tu średnio zaledwie 50-70 cm.
Reklama
- Jestem pod wrażeniem sprawności i profesjonalizmu działania wykonawcy prac. Cieszę się, że zalew tak szybko jest oczyszczany, bo w przyszłości to będzie jedno z najważniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w mieście. Planujemy między innymi budowę parku na prawym brzegu zbiornika. Chciałbym także, aby powstało tu centrum sportów wodnych – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który w środę spotkał się na placu robót z wykonawcą.

W kolejnych etapach rzeka będzie odmulana na wcześniejszym odcinku, bliżej Lisiej Góry.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Spędził dwa dni w samochodzie. Znaleziono go nieprzytomnego z objawami hipotermii

RZESZÓW. Samochód z nieprzytomnym mężczyzną w środku zauważyli strażnicy miejscy. 

Rzeszów

Otwarcie Leroy Merlin Rzeszów w drugiej połowie 2019 roku. Będzie podziemny parking

RZESZÓW. W obiekcie dostępnych będzie około 36 000 produktów od ręki. 

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie mural poświęcony Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Akcja składać się będzie z czterech etapów.

Rzeszów

Jakich inwestycji miejskich możemy spodziewać się w 2019 roku w Rzeszowie?

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa opublikował plany zamówień publicznych na 2019 rok.

Rzeszów

CBŚP i Prokuratora Rejonowa z Rzeszowa zlikwidowali trzy agencje towarzyskie

RZESZÓW, POLSKA. Jak ustalili śledczy z prowadzonych agencji towarzyskich miesięcznie można było uzyskać ok. 120 tys. zł.

Rzeszów

RARR podpisuje umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Będą pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem

RZESZÓW. W wyniku realizacji dwóch projektów łącznie do sektora MŚP w postaci preferencyjnych pożyczek trafi 21 mln zł.

Reklama