Rzeszów - Czwartek, 12.06.2025
Reklama

Pięknieje park im. Szafera na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Fontanna na stawie, mostki łączące wysepki, nowe oświetlenie, alejki spacerowe, więcej zieleni i nowy plac zabaw – tak będzie wyglądał po rewitalizacji zabytkowy park na rzeszowskim osiedlu Słocina. Zobaczcie postęp prac na zdjęciach.

W parku im. Władysława Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel ratusz otrzymał sporą dotację ze środków Unii Europejskiej.

Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace wykonuje wyłoniona w przetargu firma Arko z Dzikowca, która ma koncie już kilka zielonych inwestycji w Rzeszowie, w tym m.in. miejską plażę nad Wisłokiem oraz park kieszonkowy przy ul. Tarnowskiej. Zgodnie z zapowiedziami, roboty mają zakończyć się latem tego roku.

Zakres prac jest spory. Uruchomiona zostanie fontanna na stawie, powstaną mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie. Zamontowane zostaną elementy małej architektury, w tym m.in. ławki, tablice informacyjne i stojaki na rowery.

Zadanie obejmuje również wykonanie nowych trawników oraz nasadzeń 30 drzew: jesionów i kasztanów, grabów, topoli i innych oraz ok. 300 krzewów i ok. 3500 bylin tj.: bzy, kielichowce, kaliny, azalie, hortensje i inne.

Reklama

W parku zostanie zamontowane oświetlenie. Latarnie oświetlać będą zarówno alejki jak też i drzewa oraz inne charakterystyczne obiekty.

Ważnym elementem jest przebudowa placu zabaw, na którym zamontowanych zostanie 12 urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów takich jak np. drewno. Na placu pojawią się dodatkowe elementy o charakterze edukacyjnym związanym z tematyką ekologii i ochrony przyrody. Minimum jedno z urządzeń zabawowych będzie przeznaczone dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. W pobliżu placu powstanie toaleta. Zmodernizowana zostanie również znajdująca się obok siłownia plenerowa.

W ramach przygotowań do rewitalizacji parku, miasto wydało w poprzednim roku 100 tys zł. Środki te zostały przeznaczone na inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

Koszt rewitalizacji parku na Słocinie to blisko 2,5 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej, z programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie”.

Poniżej najnowsze zdjęcia z realizacji inwestyji. Więcej znajdziecie w dziale ZDJĘCIA Z RZESZOWA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W piątek pierwszy w tym roku nocny przejazd rolkarzy ulicami Rzeszowa

RZESZÓW. O ile warunki pogodowe pozwolą, w najbliższy piątek, wieczorem na ulicach Rzeszowa ponownie zawitają rolkarze. Tematem najbliższego Nightskatingu będą dresy.

Rzeszów

Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę, 10 kwietnia przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na placu przy Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się uroczystość upamiętniająca 9. Rocznicę katastrofy w Smoleńsku.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie w Boguchwale. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj przed godz. 22:00.

Rzeszów

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad al. Wyzwolenia. Zapowiadają się kolejne objazdy

RZESZÓW. Utrudnienia w komunikacji potrwają od 10 do 14 kwietnia br. w godzinach od 23.00 do 04.00.

Rzeszów

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”

RZESZÓW. Na parking będa kierowane pojazdy zatrzymane przez m.in. KAS, Policję oraz ITD.

Rzeszów

Od 1 maja do rowerów i skuterów miejskich dołączą hulajnogi

RZESZÓW. Rzeszowski Rower Miejski ma być obsługiwany przez 80 rowerów 4 generacji, 20 skuterów elektrycznych oraz 50 hulajnóg elektrycznych.

Rzeszów

Miał 3,5 promila alkoholu. Wsiadł do samochodu po to by pojechać do sklepu po alkohol

RZESZÓW. Mieszkańcowi powiatu kolbuszowskiego za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Reklama