Rzeszów - Piątek, 06.06.2025
Reklama

PKS Rzeszów kupiło 10 autobusów gazowych

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Spółka PKS w Rzeszowie podpisała umowę z firmą Scania Polska S.A. na dostawę 10 autobusów zasilanych gazem CNG. Nowe pojazdy mają być dostarczone w ciągu 10 miesięcy.

Umowę w ramach projektu pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych przez operatora publicznego transportu zbiorowego PKS w Rzeszowie S.A." podpisali prezes PKS Piotr Klimczak oraz Tomasz Mosoń i Tomasz Jaroszewicz, przedstawiciele Scania Polska.

Zakupione pojazdy to autobusy klasy II Scania Higer Fencer o długości 12,5 m, wyposażone w urządzenie ułatwiające załadowanie wózka inwalidzkiego, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz umożliwiające łatwe załadowania wózka dziecięcego.

Wewnątrz autobusów zamontowany będzie system informacji pasażerskiej wraz z zapowiedziami głosowymi, tablice elektroniczne z widocznymi przystankami na wykonywanej trasie. Do dyspozycji pasażerów będzie 48 wygodnych foteli oraz miejsca stojące.

Autobusy są wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), w tym system ostrzegania o kolizji, system ostrzegania o martwym polu, adaptacyjny tempomat, system wspomagania koncentracji i zaawansowany system hamowania awaryjnego. Ponadto technologia elektropneumatycznego hamulca postojowego pozwala uniknąć niezamierzonego ruchu autobusu, a tym samym potencjalnych wypadków.

Dodatkowym elementem wyposażenia nowych pojazdów będzie 8 kamer, umożliwiających zapis obrazu z wewnątrz jak również na zewnątrz autobusu.

Reklama

- Podpisana umowa i późniejsza dostawa to milowy krok w rozwoju taboru niskoemisyjnego wykorzystywanego do obsługi linii użyteczności publicznej przez PKS w Rzeszowie S.A. Po zrealizowaniu wszystkich planów zakupowych dotyczących autobusów napędzanych gazem ziemnych ich łączna liczba w rzeszowskim PKS-ie wzrośnie w ciągu roku z 3 sztuk do 44, co stanowić będzie 1/3 całego taboru eksploatowanego przez Spółkę – zapowiada Piotr Klimczak, prezes PKS S.A w Rzeszowie.

Nowe autobusy zasilane gazem będą wykorzystywane do obsługi 9 istniejących linii komunikacyjnych oraz jednej nowej o charakterze pozamiejskim, organizowanych przez Związek Gmin PKS.

  • 108 Rzeszów - Niebylec -Gwoźnica
  • 202 Rzeszów - Jasionka - Medynia Głogowska
  • 203 Rzeszów - Boguchwała - Zarzecze- Siedliska
  • 206 Rzeszów - Malawa
  • 207 Rzeszów - Zaczernie -Trzebownisko
  • 210 Rzeszów - Niechobrz - Czudec
  • 212 Rzeszów - Świlcza - Nosówka
  • 223 Rzeszów - Boguchwała - Niechobrz
  • 228 Rzeszów - Racławówka - Nosówka
  • Rzeszów - Brzóza Królewska - Leżajsk - Chałupki Dębniańskie – nowa linia.

Zakup tych pojazdów jest możliwy dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Koszt to 18 819 000 zł.

Autobusy mają trafić do Rzeszowa w ciągu 10 miesięcy od daty podpisania umowy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza budowa ostatniego odcinka DW 869 pomiędzy autostradą A4, a DK9 i S19

W Głogowie Małopolskim odbyła się inauguracja ostatniego etapu budowy drogi wojewódzkiej nr 869, łączącej autostradę A4 z drogą krajową nr 9 oraz drogą ekspresową S19. Nową drogą pojedziemy w połowie 2027 roku.

Rzeszów

Wybory prezydenckie 2025. Jak głosowali mieszkańcy Rzeszowa w I turze? (pełne wyniki)

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki głosowania w pierwszej turze w wyborach prezydenckich. Do drugiej tury przeszli: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Jak głosowali mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia?

Rzeszów

Ważny krok w kierunku utworzenia parku dendrologicznego na Zalesiu

RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie park dendrologiczny. Ważnym krokiem do jego utworzenia będzie wykonanie specjalistycznych badań tego obszaru, które przeprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt tych skomplikowanych analiz to 115 tys....

Rzeszów

Koncert Jedności na Rynku. Wystąpi zespół wojskowy sił NATO i orkiestra z Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert zespołu jazzowego Międzynarodowej Orkiestry Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE). Wydarzenie organizowane „z okazji wieloletniej przyjaźni polsko-amerykańskiej” będzie jednocześnie pożegnaniem armii USA,...

Rzeszów

Bezpłatna komunikacja miejska w dniu wyborów

RZESZÓW. W niedzielę, tj. 18 maja odbędą się wybory Prezydenta RP. W tym dniu z rzeszowskiej komunikacji miejskiej będzie można korzystać bezpłatnie.

Rzeszów

Poranne zderzenie samochodów w Tajęcinie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Dziś rano w Tajęcinie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Ranne zostały dwie osoby.

Rzeszów

Rozbudowa infrastruktury sportowej przy VIII LO w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwa boiska [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Trwa przetarg na wybór firmy, która zajmie się rozbudową infrastruktury sportowej przy VIII LO na ul. Wyspiańskiego. Ratusz opublikował wizualizacje obiektu.

Rzeszów

Wyścig Narodów. Kolarze przejadą przez powiat rzeszowski, utrudnienia w ruchu

W środę, 14 maja 2025 r. na terenie powiatu rzeszowskiego odbędzie się I etap wyścigu kolarskiego „Orlen Wyścig Narodów”. Kolarze przejadą m.in. przez Chmielnik, Hyżne i Błażową. Wystąpią utrudnienia w ruchu.

Reklama