Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nowy symulator spawalniczy oparty na technologii VR

Dodano:

fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. W Laboratorium Spawalnictwa Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zostało uruchomione nowe stanowisko do realizacji zajęć dydaktycznych wyposażone w symulator spawalniczy. Symulator spawalniczy WELDTRAINER jest oparty na technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

Kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz podkreślił, że zakup symulatora spawalniczego i utworzenie nowoczesnego stanowiska do wirtualnej nauki spawania jest niezwykle przydatny do realizacji zajęć ze spawalnictwa, w procesie kształcenia studentów wszystkich kierunków i specjalności prowadzonych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, a zwłaszcza na specjalności inżynieria spawalnictwa.

Symulator spawalniczy WELDTRAINER jest oparty na technologii wirtualnej rzeczywistości (VR – Virtual Reality). Jest bezpiecznym narzędziem umożliwiającym śledzenie postępu procesu spawania nie tylko operatorowi uchwytu spawalniczego, ale również pozostałym uczestnikom zajęć, którzy mogą obserwować ten proces na ekranie rzutnika. Umożliwia naukę spawania metodami SMAW, GMAW, GTAW, FCAW-G oraz FCAW-S. Spawane materiały to: stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium, miedź. Proces spawania może być prowadzony w atmosferze argonu, helu, dwutlenku węgla lub ich mieszanek. Każda metoda ma możliwość konfiguracji parametrów spawania i wyboru ręki dominującej. Dzięki dołączonemu zestawowi próbek do ćwiczeń, studenci będą się mogli szkolić w zakresie wykonywania złączy doczołowych, kątowych, przylgowych i rurowych.
Reklama
Podczas symulacji spawania prowadzona jest kontrola błędów w czasie rzeczywistym. Odległość, kąt pochylenia i prędkość przesuwu palnika są na bieżąco wyświetlane użytkownikowi. Na końcu każdego przejścia spawalniczego symulator tworzy raport telemetryczny, w którym wyświetla procentowe wartości poprawności dla każdego kontrolowanego parametru. Wykonuje również analizy porowatości, wtopienia i odprysków każdego przebiegu. Ponadto każde ćwiczenie jest rejestrowane, co umożliwia interaktywny przegląd 3D każdego wykonanego ćwiczenia.

Wykorzystanie symulatora spawalniczego eliminuje ryzyko niekorzystnego oddziaływania zjawisk i czynników występujących w trakcie spawania, takich jak: promieniowanie cieplne i świetlne źródła ciepła, kontakt z gazami i iskrami powstającymi w trakcie spawania. Symulator znacznie skraca czas szkolenia oraz eliminuje konieczność użycia materiałów spawalniczych.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przebudowa ronda Pobitno. Jest szansa na opracowanie dokumentacji projektowej

RZESZÓW. Jedna z ofert odpowiada wymaganiom finansowym, stawianym przez miasto.

Rzeszów

Chcesz zobaczyć dzieła Andy’ego Warhola? Będzie specjalna linia z Rzeszowa

RZESZÓW. Już w przyszły weekend po raz kolejny będzie można wybrać się do Medzilaborec na Słowacji.

Rzeszów

Rzeszowski bilet zintegrowany został podzielony na dwie strefy. Będą również wyższe ceny

RZESZÓW. Wg. radnych ma to pomóc w zmniejszeniu ruchu samochodów na rzeszowskich ulicach.

Rzeszów

Kolejne dofinansowanie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na uczelnie trafi ponad 11 mln zł

RZESZÓW. Wysokość finasowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 11 203 987,12 zł.

Rzeszów

Do marca zawieszono loty z Rzeszowa do Nowego Jorku

RZESZÓW. Lot na okres zimowy zawiesza bezpośrednie loty z Rzeszowa do Nowego Jorku.

Rzeszów

Znamy trasę tegorocznego Rajdu Rzeszowskiego

RZESZÓW. W tym roku samochody rajdowe zawładną stolicą Podkarpacia od 8 do 10 sierpnia.

Rzeszów

Trwają poszukiwania zaginionego 59-latka z Rzeszowa

RZESZÓW. Zaginiony 30 czerwca 2019 r. około godz. 9 wyszedł z miejsca zamieszkania na mszę do kościoła Parafii Św. Rocha przy ul. Paderewskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

380 mln zł - na tyle oszacowano straty spowodowane przez deszcze w maju na Podkarpaciu

RZESZÓW. Władysław Ortyl oraz Ewa Leniart podsumowali konsekwencje majowych ulew w regionie oraz działania, które zostały podjęte.

Reklama