Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Politechnika Rzeszowska otrzymała blisko 6 mln zł na kolejne inwestycje

Dodano: 22.07.2021 r.

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Politechnice Rzeszowskiej 5 919 000 zł dotacji celowej na inwestycje. To już kolejna tego typu dotacja na przestrzeni ostatniego roku. Dzięki tym środkom Politechnika Rzeszowska zrealizuje następujące projekty: budowę magazynu odczynników i odpadów chemicznych, wykonanie sieci energetycznej do budynków K i H (przy al. Powstańców Warszawy) oraz wykonanie instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych w celu kompleksowego dostosowania budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Budowa magazynu odczynników i odpadów chemicznych

Inwestycja pn. "Budowa magazynu odczynników i odpadów chemicznych" jest planowana na lata 2021–2023. Zakres prac obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej i uzyskanie decyzji administracyjnej umożliwiającej budowę profesjonalnego magazynu odczynników i odpadów chemicznych wraz z urządzeniami budowlanymi oraz zagospodarowaniem terenu w pobliżu budynku Wydziału Chemicznego. Powstanie dwukondygnacyjny budynek wolnostojący z lekką konstrukcją dachową i wewnętrzną windą. Budynek magazynowy będzie posiadał profesjonalne wyposażenie instalacyjne zapewniające prawidłowe i bezpieczne składowanie środków chemicznych, odpadów i butli z gazem. Magazyn będzie podzielony na części o następującym przeznaczeniu: magazyn odpadów chemicznych, magazyn związków szczególnie niebezpiecznych, w tym trucizn, magazyn odczynników organicznych, magazyn przeznaczony do składowania substancji żrących z wydzieloną częścią na odpady biologiczne, magazyn do przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo (łatwopalnych o niskiej temperaturze zapłonu), magazyn czynników nieorganicznych, pomieszczenie do konfekcjonowania, pomieszczenie opakowań i zużytych baterii. W budynku będą się również znajdować: pomieszczenie na system samogaszący, wentylatornia, węzeł wodomierzowy, węzeł cieplny, pomieszczenia elektryczne (rozdzielnia elektryczna, serwerownia), maszynownia, winda, pomieszczenie biurowe z zapleczem socjalno-higienicznym, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie na butle z gazami. Szacunkowa powierzchnia całkowita budynku wynosi 436 m2, a kubatura około 2 000 m3. Dotacja przyznana przez MEiN to 4 507 000 zł.
Reklama
Dostosowanie budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Inwestycja dotycząca wykonania instalacji oraz dostosowania budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej będzie obejmować budowę instalacji oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, w tym wykonanie instalacji wraz z instalacją urządzeń i znaków kierunkowych zapewniających bezpieczną ewakuację osób z budynku w przypadku powstania jakiegokolwiek zagrożenia. Wyeksploatowaną istniejącą instalację planuje się zastąpić nową wyposażoną w nowoczesne i oszczędne źródła światła, uzupełnioną o kierunkowe znaki ewakuacyjne oraz możliwość monitorowania stanu opraw i przekazywania sygnałów o usterkach do obsługi budynku. Dostosowanie budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej będzie polegać na wykonaniu nowoczesnych instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych w celu kompleksowego dostosowania budynku H do wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Będzie przeprowadzona modernizacja przeciwpożarowych instalacji wewnętrznych polegająca na zainstalowaniu: centrali sygnalizacji pożaru/panelu wyniesionego, montażu optycznych czujek dymu, czujek termicznych, czujek ciepła, czujników detekcji gazów technicznych, sygnalizatorów akustycznych oraz okablowania. Ponadto zostaną zamontowane zawory detekcji gazu odcinające, elementy kontrolno-sterujące, trzymacze drzwiowe, centrale oddymiania oraz systemy integracji i monitorowania wraz z systemem przesyłania alarmów pożarowych do PSP. Dotacja przyznana przez MEiN to 750 000 zł.

Wykonanie sieci energetycznej do budynków K i H

Zakres inwestycji dotyczącej wykonania sieci energetycznej do budynków K i H obejmuje budowę przyłączy kablowych, budowę rezerwowego przyłącza kablowego, montaż kompensacji mocy biernej w stacjach transformatorowych, remont stacji transformatorowych przez przebudowę instalacji elektrycznej wraz z montażem instalacji przeciwpożarowej, remont rozdzielni oraz komór transformatorowych, modernizację kanałów kablowych, przebudowę istniejących przepustów kablowych w stacjach transformatorowych. Prace te są konieczne do poprawy niezawodności zasilania elektroenergetycznego budynków K i H. Dotacja przyznana przez MEiN to 662 000 zł.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku akademickim na słuchaczy czeka wiele ciekawych propozycji.

Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów’’ który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Rzeszów

Nowy parking przy lotnisku w Jasionce już otwarty

RZESZÓW/JASIONKA. Parking przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka zyskał dodatkowe 458 miejsc. Tym samym pojemność dotychczasowego zwiększyła się o ponad 50 procent.

Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach akcji.

Reklama