Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Unieważniono przetarg na modernizację Podziemnej Trasy Turystycznej

RZESZÓW. Przetarg został unieważniony z prostej przyczyny: oferta wykonawcy przekracza wymagania finansowe miasta o prawie 10 mln zł.

Rzeszów

14 lutego na Podpromiu odbędą się Podkarpackie Targi Pracy

RZESZÓW. Organizatorem targów pracy jest Biuro Karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Sky&More 2019, czyli o przyszłości branży lotniczej. Eksperci spotkają się w Rzeszowie 30 maja

RZESZÓW. Kongres Sky&More 2019 organizowany jest pod patronatem Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Rzeszów

Kolejny przetarg na przebudowę czterech dużych skrzyżowań w Rzeszowie do unieważnienia?

RZESZÓW. Prawdopodobnie przetarg zostanie unieważniony i powtórzony.

Rzeszów

Miasto zajmie się dylatacją oraz nawierzchnią wiaduktu Śląskiego

RZESZÓW. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano ok. 1,1 mln zł. 

Rzeszów

Asseco Resovia lepsza od Skry Bełchatów

RZESZÓW. MVP spotkania został Thibault Rossard.

Rzeszów

Rada Gminy Krasne negatywnie zaopiniowała pomysł przyłączenia sołectwa Malawa do Rzeszowa

KRASNE. 8 lutego w gminie Krasne odbyła się sesja w trybie nadzwyczajnym.

Reklama