Rzeszów - Piątek, 10.04.2026
Reklama

Pomnik Walk Rewolucyjnych pozostaje w rejestrze zabytków

Dodano: 02.10.2025 r. / Redakcja

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Bitwa” o Pomnik Walk Rewolucyjnych (zwany również Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego) zakończona. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, słynny rzeszowski monument pozostaje w rejestrze zabytków.

- Monumentalna rzeźba – Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie – została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A 1827, na mocy decyzji z dnia 8 sierpnia 2024 roku. Wobec decyzji wniesiono odwołanie, jednak po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzją z dnia 24 września 2025 roku, utrzymał ją w mocy. Tym samym wpis do rejestru zabytków został uznany za słuszny. – poinformował mgr inż. arch. Adam Sapeta, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że wpis nie obejmuje czterech tablic inskrypcyjnych wmurowanych u podstawy pomnika od strony południowo-wschodniej oraz tablic z herbem miasta umieszczonych na jego szczycie.

Decyzję resortu kultury w mediach społecznościowych skomentował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek:

„Bardzo dziękuję Pani Minister za decyzję, na którą liczyły tysiące rzeszowian. Pomnik pozostaje na liście zabytków i nie można go wyburzyć. To niezwykle ważna dla nas wiadomość, bo walory artystyczne Pomnika Czynu Rewolucyjnego są bezdyskusyjne, co potwierdziła także Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta i elementem jego tożsamości.”

Prezydent zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie zadbanie o stan techniczny i otoczenie pomnika oraz nadanie mu współczesnego kontekstu, zgodnego z wartościami i oczekiwaniami mieszkańców Rzeszow

Do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniosła się także Fundacja Rzeszowska, która 1 września br. skierowała list otwarty do ministerstwa z apelem o utrzymanie pomnika w rejestrze zabytków oraz o podjęcie działań na rzecz jego restauracji i uporządkowania otoczenia.

Pod listem podpisały się dziesiątki organizacji społecznych, instytucji kultury, przedstawicieli władz miasta oraz osób publicznych. W oświadczeniu czytamy:

Reklama

„Z ogromną radością przyjęliśmy decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. To oczekiwana decyzja, która zapewnia wiążącą ochronę jednemu z najważniejszych symboli naszego miasta i regionu.”

Fundacja podkreśla, że nadszedł czas, by rozpocząć proces odnowy pomnika.

„Chcemy, aby ochrona i renowacja Pomnika odbywały się transparentnie, z udziałem ekspertów i mieszkańców. Fundacja Rzeszowska będzie aktywnie w tym uczestniczyć” – przekazano w stanowisku.

***

Pomnik Walk Rewolucyjnych znajduje się w centrum Rzeszowa, przy rondzie Dmowskiego, w sąsiedztwie gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Ogrodów Bernardyńskich. Monument zaprojektował prof. Marian Konieczny, a odsłonięto go w 1974 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Rzeszów

Loty z Jasionki odbywają się zgodnie z rozkładem

RZESZÓW. Zarząd Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka poinformował, że wszystkie zaplanowane rejsy pasażerskie z podrzeszowskiego lotniska odbywają się bez zakłóceń.

Reklama