Rzeszów - Piątek, 03.10.2025
Reklama

Pomnik Walk Rewolucyjnych pozostaje w rejestrze zabytków

Dodano: 02.10.2025 r. / Redakcja

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Bitwa” o Pomnik Walk Rewolucyjnych (zwany również Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego) zakończona. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, słynny rzeszowski monument pozostaje w rejestrze zabytków.

- Monumentalna rzeźba – Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie – została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A 1827, na mocy decyzji z dnia 8 sierpnia 2024 roku. Wobec decyzji wniesiono odwołanie, jednak po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzją z dnia 24 września 2025 roku, utrzymał ją w mocy. Tym samym wpis do rejestru zabytków został uznany za słuszny. – poinformował mgr inż. arch. Adam Sapeta, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że wpis nie obejmuje czterech tablic inskrypcyjnych wmurowanych u podstawy pomnika od strony południowo-wschodniej oraz tablic z herbem miasta umieszczonych na jego szczycie.

Decyzję resortu kultury w mediach społecznościowych skomentował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek:

„Bardzo dziękuję Pani Minister za decyzję, na którą liczyły tysiące rzeszowian. Pomnik pozostaje na liście zabytków i nie można go wyburzyć. To niezwykle ważna dla nas wiadomość, bo walory artystyczne Pomnika Czynu Rewolucyjnego są bezdyskusyjne, co potwierdziła także Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta i elementem jego tożsamości.”

Prezydent zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie zadbanie o stan techniczny i otoczenie pomnika oraz nadanie mu współczesnego kontekstu, zgodnego z wartościami i oczekiwaniami mieszkańców Rzeszow

Do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniosła się także Fundacja Rzeszowska, która 1 września br. skierowała list otwarty do ministerstwa z apelem o utrzymanie pomnika w rejestrze zabytków oraz o podjęcie działań na rzecz jego restauracji i uporządkowania otoczenia.

Pod listem podpisały się dziesiątki organizacji społecznych, instytucji kultury, przedstawicieli władz miasta oraz osób publicznych. W oświadczeniu czytamy:

Reklama

„Z ogromną radością przyjęliśmy decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. To oczekiwana decyzja, która zapewnia wiążącą ochronę jednemu z najważniejszych symboli naszego miasta i regionu.”

Fundacja podkreśla, że nadszedł czas, by rozpocząć proces odnowy pomnika.

„Chcemy, aby ochrona i renowacja Pomnika odbywały się transparentnie, z udziałem ekspertów i mieszkańców. Fundacja Rzeszowska będzie aktywnie w tym uczestniczyć” – przekazano w stanowisku.

***

Pomnik Walk Rewolucyjnych znajduje się w centrum Rzeszowa, przy rondzie Dmowskiego, w sąsiedztwie gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Ogrodów Bernardyńskich. Monument zaprojektował prof. Marian Konieczny, a odsłonięto go w 1974 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

65-latkę z Rzeszowa napadło dwóch mężczyzn. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa

RZESZÓW. 65-latka natknęła się na mężczyzn na klatce schodowej zamieszkiwanego przez nią bloku.

Rzeszów

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. 13 tras z Rzeszowa, najdłuższa ma 102 km

RZESZÓW. Ochotnicy na „cichą” przeprawę wyruszą już 12 kwietnia.

Rzeszów

Na trzech rzeszowskich uczelniach odbędą się darmowe warsztaty programowania

RZESZÓW. Cykl wykładów obejmuje kursy z SharDev, JavaDev oraz FrontDev Advenced.

Rzeszów

W dwóch rzeszowskich galeriach urzędnicy pomogą rozliczyć PIT w usłudze Twój e-PIT

RZESZÓW. Akcja odbędzie się w 16 marca w 75. centrach handlowych w Polsce, w godzinach od 12 do 20.

Rzeszów

Wzrosło zadłużenie miasta. Fitch Rating potwierdza ubiegłoroczną ocenę Rzeszowa

RZESZÓW. Fitch potwierdził Rating Rzeszowa na poziomie BBB+.

Rzeszów

Ścieżka dla biegaczy na Bulwarach do remontu. Miasto poszukuje wykonawcy

RZESZÓW. 500 metrowa bieżnia tartanowa została oddana do użytku biegaczy w październiku 2017 roku.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska zbuduje nowy akademik. Przebudowany zostanie również Pingwin i Akapit [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Nowy, ekologiczny i energooszczędny akademik pomieści 300 studentów.

Reklama